Softwarové balíčky

This page is a translated version of the page Software bundles and the translation is 100% complete.

Ruční instalace MediaWiki může být bolestivá a časově náročná, zejména pro uživatele, kteří nemají technické znalosti. Někteří uživatelé považují za snazší začít s MediaWiki pracovat pomocí softwarového balíčku. Tyto softwarové balíčky zahrnují určitou kombinaci operačního systému, webového serveru, databázového systému, dalších potřebných knihoven, jako je PHP, software MediaWiki, balíček rozšíření a/nebo balíček šablon.

Varování Varování: Balíčky třetích stran nejsou kontrolovány základními vývojáři a neexistuje žádná záruka, že budou fungovat. Balíčky mohou také obsahovat starší verze MediaWiki, proto věnujte velkou pozornost informacím o kompatibilitě pro pokyny a rozšíření. Vývojový tým MediaWiki vás odkazuje na jednotlivé komunity a společnosti, které tyto balíčky udržují, aby vám pomohly s instalací, konfigurací nebo používáním těchto softwarových balíčků.

Zásobníky MediaWiki (vše kromě operačního systému)

Toto řešení použijte, pokud chcete, aby byla MediaWiki nainstalována na váš pevný disk a spuštěna obvyklým způsobem (více či méně, jako většina aplikačního softwaru).

Zásobník, zkratka pro "solution stack", je sada softwaru, která se často spouští společně. MediaWiki se nemůže spouštět samostatně. Před spuštěním vyžaduje načtení několika dalších programů. Naštěstí jsou k dispozici snadno stahovatelné balíčky obsahující MediaWiki.

Níže jsou úplné balíčky, které zahrnují MediaWiki s podporovanými operačními systémy:

  • Bitnami MediaWiki Stack je k dispozici pro Windows, Linux a OS X.
  • Balíček Debian pro MediaWiki ve výchozím nastavení nainstaluje Apache, MariaDB/MySQL a PHP, což, pokud chcete, umožňuje další přizpůsobení.
  • Meza je program pro správu MediaWiki, který umožňuje snadnou instalaci a údržbu Apache, MariaDB, PHP 7, MediaWiki včetně Semantic MediaWiki, Visual Editor, Elasticsearch a mnoha dalších rozšíření. Vše, co potřebujete, je minimální instalace RedHat/CentOS. Vyžaduje VirtualBox ke spuštění pomocí aplikace Vagrant.

Softwarová vybavení MediaWiki

MediaWiki softwarové vybavení zahrnuje MediaWiki a veškerý další potřebný software předintegrovaný v dostatečném operačním systému. Umožňuje uživatelům přeskočit manuální instalaci MediaWiki a jejích závislostí a namísto toho nasadit samostatný systém připravený k použití, který vyžaduje malé až žádné nastavení, zejména v kombinaci se softwarem virtuálních strojů, jako je VirtualBox nebo VMware nebo kontejnerový software, jako je Docker..

Existuje několik softwarových vybavení MediaWiki třetích stran.

  • Cloudron usnadňuje provoz webových aplikací na vašem serveru a udržuje je v aktuálním stavu a v bezpečí. Aplikace MediaWiki app nainstaluje MediaWiki na Cloudron a lze ji nakonfigurovat jak na veřejnou tak i na soukromou wiki. Instalace může být testována na demo (uživatelské jméno: heslo cloudron: cloudron)
  • TurnKey MediaWiki, založená na Debianu, obsahuje předem integrovanou sbírku oblíbených rozšíření.

Založeno na virtuálním počítači

Na základě kontejneru

Související odkazy: Docker
  • MediaWiki-Docker je oficiální vývojové prostředí Docker pro MediaWiki, které je součástí samotné MediaWiki, počínaje MediaWiki 1.35.
  • Canasta je zásobník založený na Dockeru, který obsahuje vše potřebné ke spuštění plnohodnotného zásobníku MediaWiki. Zahrnuje obraz Canasta Docker, na kterém běží MediaWiki a webový server Apache. Lze zorganizovat buď pomocí Docker Compose nebo Kubernetes. Zahrnuje běh fronty úloh, běh skriptů údržby, automatické zálohování databáze, databázi MySQL s nulovou konfigurací, ImageMagick, FFmpeg a transkodér. Canasta podporuje VisualEditor, CirrusSearch a více než 100 dalších rozšíření ihned po rozbalení.

Automatická instalace

Následující weby poskytují bezplatnou službu, která umožňuje nainstalovat, nakonfigurovat a udržovat MediaWiki pomocí informací FTP na webu.

Pro zvýšení bezpečnosti by měl být pro použití s takovými službami vytvořen samostatný FTP účet a databáze MySQL/MariaDB.

Rozšiřující balíčky

Balíčky, které obsahují pouze rozšíření MediaWiki, zahrnují:

Firemní řešení MediaWiki

Jedná se o distribuce MediaWiki přizpůsobené a předem zabalené pro použití v podniku.

Jméno Popis Výrobce
BlueSpice Bezplatná distribuce MediaWiki pro firemní použití, která je neustále rozšiřována a vylepšována. K dispozici je také služba placené úrovně. Hallo Welt!
Canasta Flexibilní a komplexní distribuce MediaWiki založená na Dockeru. Konsorcium poradců MediaWiki a poskytovatelů hostingu
semantic::core Distribuce MediaWiki podnikové třídy včetně Semantic, Visual Editor, Elasticsearch a mnoha výkonných rozšíření. gesinn.it GmbH & Co. KG.
semantic::apps Plug-and-play aplikace Semantic MediaWiki například pro řízení obchodních procesů, projektů nebo kontaktů. K dispozici on-premise, jako zabezpečené cloudové nebo veřejné hostingové řešení. gesinn.it GmbH & Co. KG.

Související odkazy