Softwarové balíčky

This page is a translated version of the page Software bundles and the translation is 100% complete.

Ruční instalace MediaWiki může být bolestivá a časově náročná, zejména pro uživatele, kteří nemají technické znalosti. Někteří uživatelé považují za snazší začít s MediaWiki pracovat pomocí softwarového balíčku. Softwarové balíčky zahrnují určitou kombinaci operačního systému, balíček AMP, software MediaWiki, balíčku rozšíření nebo balíčku šablon.

Varování Varování: Balíčky třetích stran nejsou kontrolovány základními vývojáři a neexistuje žádná záruka, že budou fungovat.

Balíčky mohou také obsahovat starší verze MediaWiki, proto věnujte velkou pozornost informacím o kompatibilitě pro pokyny a rozšíření.

Vývojový tým MediaWiki vás odkazuje na jednotlivé komunity a společnosti, které tyto balíčky udržují, aby vám pomohly s instalací, konfigurací nebo používáním těchto softwarových balíčků.

Zásobníky MediaWiki (MediaWiki-bundled-with-AMP)

Toto řešení použijte, pokud chcete, aby byla MediaWiki nainstalována na váš pevný disk a spuštěna obvyklým způsobem (více či méně, jako většina aplikačního softwaru) ...

Zásobník, zkratka pro "řešení zásobníku" je sada softwaru potřebného ke společnému spuštění. Aby bylo spuštění vůbec možné. MediaWiki se nemůže spouštět samostatně. Před spuštěním vyžaduje načtení několika dalších programů. Naštěstí jsou k dispozici snadno stahovatelné balíčky obsahující MediaWiki ...

AMP je zkratka (Apache, MySQL/MariaDB, Perl/PHP/Python), to vše je software, který musí být nainstalován, aby mohla MediaWiki fungovat. Po instalaci bude zásobník zahrnovat váš operační systém: LAMP je pro Linux, MAMP označuje Mac OS X a WAMP pro MS Windows. Takže, pokud by jste o tom mluvili s někým jiným a máte na svém počítači se systémem Windows spuštěný MediaWiki, můžete říct: "Mám nainstalovaný zásobník WAMP MediaWiki".

Níže jsou AMP balíčky, které zahrnují MediaWiki s podporovanými operačními systémy:

Bitnami MediaWiki Stack

Bitnami MediaWiki Stack je k dispozici pro Windows, Linux a OS X. Dostupné možnosti najdete na stránce Instalace MediaWiki na Windows.

Canasta

Canasta is a Docker-based stack comprising everything needed to run a full-featured MediaWiki stack. It includes the Canasta Docker image, which runs MediaWiki and the Apache web server. Can be orchestrated via either Docker Compose or Kubernetes. Includes job queue runner, maintenance scripts runner, automated database backups, zero-config MySQL database, ImageMagick, FFmpeg, and transcoder. Supports VisualEditor, CirrusSearch, and over 100 other extensions out-of-the-box.

Balíček MediaWiki Debian

Balíček MediaWiki Debian ve výchozím nastavení nainstaluje Apache, MariaDB/MySQL a PHP, což, pokud chcete, umožňuje další přizpůsobení.

Meza

Meza je program pro správu MediaWiki, který umožňuje snadnou instalaci a údržbu Apache, MariaDB, PHP 7, MediaWiki včetně Semantic MediaWiki, Visual Editor, Elasticsearch a mnoha dalších rozšíření. Vše, co potřebujete, je minimální instalace RedHat/CentOS. Vyžaduje VirtualBox ke spuštění pomocí aplikace Vagrant.

Docker

See Docker.

Softwarová zařízení MediaWiki

MediaWiki softwarové zařízení je software MediaWiki a AMP předintegrované do dostatečného množství operačních systémů. Umožňuje uživatelům přeskočit manuální instalaci MediaWiki a jejích závislostí a namísto toho nasadit samostatný systém připravený k použití, který vyžaduje malé až žádné nastavení, zejména v kombinaci se softwarem virtuálních strojů, jako je VirtualBox nebo VMware.

MediaWiki-Vagrant je sada konfiguračních skriptů pro Vagrant, která automatizuje vytváření a aktualizaci virtuálního počítače, na kterém běží MediaWiki a váš výběr rozšíření a služeb (source code). To je ideální pro vývojáře MediaWiki.

Existuje několik softwarových zařízení MediaWiki třetích stran. Jedná se o LAMP softwarové balíčky (Linux + AMP) včetně serveru MediaWiki:

  • Cloudron usnadňuje provoz webových aplikací na vašem serveru a udržuje je v aktuálním stavu a v bezpečí. Aplikace MediaWiki app nainstaluje MediaWiki na Cloudron a lze ji nakonfigurovat jak na veřejnou tak i na soukromou wiki. Instalace může být testována na demo (uživatelské jméno: heslo cloudron: cloudron)
  • TurnKey MediaWiki, založený na Debianu, obsahuje předem integrovanou sbírku oblíbených rozšíření.
  • rPath MediaWiki, založený na rPath Linux. (Nejsou zahrnuta žádná rozšíření.)
  • Webuzo MediaWiki, založený na CentOS Linux. Běží na VMware. POZNÁMKA: Vyžaduje prémiový nákup licence Webuzo
  • Bitnami virtual machine Linux image Obrázek bitového virtuálního počítače http://bitnami.org/learn_more/virtual_machines s MediaWiki Stack. (Nejsou zahrnuta žádná rozšíření.) Vyžaduje VMware nebo VirtualBox.
  • Meza - Administrační program MediaWiki, který umožňuje snadnou instalaci a údržbu Apache, MariaDB, PHP 7, MediaWiki včetně Semantic MediaWiki, Visual Editor, Elasticsearch a mnoha dalších rozšíření. Vše, co potřebujete, je minimální instalace RedHat/CentOS. Vyžaduje VirtualBox ke spuštění pomocí aplikace Vagrant.

Automatická instalace

Následující web poskytuje bezplatnou službu, která umožňuje nainstalovat, nakonfigurovat a udržovat MediaWiki pomocí informací FTP na webu.

Pro zvýšení bezpečnosti by měl být pro tuto službu vytvořen samostatný FTP účet a databáze MySQL/MariaDB.

Rozšiřující balíčky

Jedná se o balíčky několika rozšíření MediaWiki, které vyžadují software MediaWiki, AMP a operační systém:

Firemní řešení MediaWiki

Jedná se o distribuce MediaWiki přizpůsobené a předem zabalené pro použití v podniku.

Jméno Popis Výrobce
BlueSpice Bezplatná distribuce MediaWiki pro firemní použití, která je neustále rozšiřována a vylepšována. K dispozici je také služba placené úrovně. Hallo Welt!
Canasta A flexible and comprehensive Docker-based MediaWiki distribution. A consortium of MediaWiki consultants and hosting providers
MyWikis Premium MediaWiki Software jako služba (SaaS) vytvořený pro snadné použití, přizpůsobení, rozšiřitelnost a výkon. Snadno spravujte svou wiki pomocí našeho vlastního samoobslužného portálu. MyWikis LLC
semantic::core Distribuce MediaWiki podnikové třídy včetně Semantic, Visual Editor, Elasticsearch a mnoha výkonných rozšíření. gesinn.it GmbH & Co. KG.
semantic::apps Plug-and-play aplikace Semantic MediaWiki například pro řízení obchodních procesů, projektů nebo kontaktů. K dispozici on-premise, jako zabezpečené cloudové nebo veřejné hostingové řešení. gesinn.it GmbH & Co. KG.
Dokit A MediaWiki distribution for creating and sharing digital user guides, work instructions and best practices. Dokit SAS

AMP balíčky bez MediaWiki

K dispozici jsou také balíčky AMP, které jsou dodávány bez MediaWiki. Pokud jdete touto cestou, musíte nainstalovat MediaWiki a rozšíření jako samostatný krok. V závislosti na vašem operačním systému byste chtěli LAMP (pro Linux), WAMP (pro Windows), SAMP (pro operační systém Solaris) nebo FAMP (pro FreeBSD).

Balíček AMP, který dobře fungoval, je XAMPP. Viz Návod:Instalace MediaWiki na XAMPP. Aktuální verze XAMPP používá PHP 5.4.27.

Dalším balíčkem AMP je BitNami LAMPStack. Stahování a podrobný návod najdete v MediaWiki s BitNami.

Další balíček WAMP je Uniform Server. Viz Návod:Instalace na Uniform Server (Windows).