Project:Botlar

This page is a translated version of the page Project:Bots and the translation is 100% complete.
MediaWiki Bots.png

Botlar, insan denetiminin azalması veya doğrudan denetimi olmadan sayfaları düzenleyen otomatik veya yarı otomatik süreçlerdir. Botlar potansiyel olarak sunucu kaynaklarını zorlayabilir veya projeyi yanlışlıkla kesintiye uğratabileceğinden, botlar özel politikaları ve yönergeleri izlemelidir. Ek olarak, botlar kasıtlı olarak çok hızlı bir şekilde çok büyük miktarlarda hasar oluşturmak için kullanılabildiğinden, botlar izinsiz çok hızlı bir şekilde (bot "bayrağı") veya sorgulanabilir şekilde düzenlenebilir hale getirilebilir. Bir botun normal (insan) bir hesapta çalıştırılmasına izin verilmez, bir bot genellikle kendi adına "bot" kelimesini içeren ve tercihen operatöre bağlamanın bir yolunu içeren bir hesaba sahip olmalıdır (örneğin User:RobBot, User:Robchurch tarafından işletiliyor). MediaWiki.org genellikle meta:Bot politikası'da belirtilen politikayı izler; bununla birlikte, bir geliştirme projesi olarak, kullanıcı güvenilirliği ve deneyimi çok önemlidir ve bir bot bayrağını vermeden veya reddetmeden önce hiçbir tartışmanın gerçekleşmemesi çok azdır. Aktif olmayan botlar bayraklarını güvenlik amaçlı olarak tamamen kaldırmış olabilir, bot bayrağı sadece botun onaylandığı amaçlar için nispeten yüksek hızda doğrudan düzenlemeler yapmasına izin verildiğini gösterme amaçlıdır. Bu bir geliştirme projesi olduğundan, diğer WMF projelerindeki botlar için normal kurallar burada, özellikle geliştiriciler için geçerli olmayabilir.

Mediawiki.org sitesinde botlar için bir miktar kullanım var, ancak Vikipedi gibi topluluk içeriği temelli WMF projeleriyle aynı değil. MediaWiki.org'da bir bot çalıştırmayı planlıyorsanız, lütfen Proje:İstekler bölümüne bir istek gönderin. Ayrıca, yeni, deneyimsiz veya bilinmeyen kullanıcılardan gelen talepler genellikle reddedilecek olsa da, doğrudan bürokrat ile doğrudan konuşma sayfası veya IRC aracılığıyla da konuşabilirsiniz.

Kayıtlı botlar

Onaylı ("işaretli") botların tam listesi şu adreste görülebilir: Special:Listusers/bot. "MediaWiki varsayılan" öğesinin, yükleme/yükseltme işleminin bir parçası olarak içerik değişiklikleri yapması gerektiğinde MediaWiki yazılımı tarafından dahili olarak kullanılan hesap olduğunu ve gerçek bir bot olmadığını ve engellenebilir (hesabın, bazı projelerde etkin olmayan veya onaylanmamış bir bot olarak görünürde engellenmiş olmasına rağmen, bunun bir etkisi olmamalıdır). Ayrıca zaman zaman bot bayrağının geliştiriciler ve diğer yüksek güvenilir kullanıcılar tarafından Sel bayrağı olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Aktif botlar

Bu liste, etkin ancak bayrağı olmayan bildirilmiş botları içermez

Yazılım tarafından tanımlanan botlar

Aktif olmayan botlar

Bot hareketsizliği botun gerekli olmadığı anlamına gelmeyebilir, güvenilir ve aktif kullanıcılara ait botlar uzun süre hareketsiz kalabilir. Bu liste yalnızca işaretli veya işaretli botları içerir. Wikimedia Vakfı Projelerin başka bir yerinde aktif olan botların mw.org'da SUL hesapları olabilir, ancak hiç düzenlememiş olabilirler.

Sel bayrağı olarak bot bayrağı

m:Meta:Flood flag ile benzer şekilde, bunlar, gerçek bir ihtiyacı olan geliştiriciler ve diğer yüksek güvenilir kullanıcılar ile sınırlıdır, bunlar bot değildir

Bot işleri için talepler

İşte başa çıkmak için bir bot kurmanın yararlı olacağı bazı şeyler. Bu listeye ekliyorsanız, lütfen olası bot yazarlarının gerektiğinde daha fazla bilgi için sizinle iletişim kurabilmesi için imzanızı (~~~~) ekleyin:

Devam eden bot işleri için talepler

 • A bot that checks all links from this site to meta (both using the meta: interwiki prefix, and by full URL [1]), and if that page is a redirect to MW.org replaces the external link with the correct internal one. Ideally (though it's not a requirement) the bot should follow redirects if the meta redirect is out of date. Even more ideally, it would fix meta to skip the redirect too, but perhaps that is too much to ask of a single bot. --HappyDog 19:53, 15 October 2007 (UTC)
 • A bot that checks through all pages that contain Template:SettingSummary and updates Manual:Configuration settings and Manual:Configuration settings (alphabetical). This is probably not quite possible at the moment, due to extra info on the page that shouldn't be lost by an update. If there is someone interested in writing this bot, then we will need to do a bit of a clean-up first, I think. A simple version of the bot would extract the 'summary' field from the individual pages and update the main page with the correct summary. --HappyDog 19:53, 15 October 2007 (UTC)
 • A bot that checks categories of non-English pages (which you can tell by the sub-page part), and if the page is categorised into the English category tree, to fix the category link, so it points to the same place in the appropriate language tree ([[Category:English category name/cc]], where cc is the country code. Or more generally, if it is in the wrong category tree, fix it (as translations may not always come from the English original). --HappyDog 22:10, 31 July 2008 (UTC)

Bir kerelik bot işleri için talepler

 • Add TNT| to ~200 template transclusions
  • The {{historical}} template had translation markup added, and now breaks in ~200 pages. Fixing it, just requires adding TNT| like this diff for example. Would this be a reasonable bot job? Thanks! (Possibly there are additional now-translatable-templates, which need the same fix? I'm not sure. List 'em if you've got 'em.) Quiddity (WMF) (talk) 21:57, 9 December 2015 (UTC)
 • Replace raw tabbed window markup with templates
  • Special:Search/insource:mw-gadget-tabbedwindow lists the pages which use raw HTML instead of the dedicated templates {{TabbedWindowBegin}} and {{TabbedWindowEnd}}; they should be updated to use the template, both for self-documentation and to make it easier to improve the tabbed window interface in the future. Typically, these are dedicated subpages using the same pattern, so it would involve replacing the first two lines and the last line of the page (but I haven't reviewed if every single page follows the same pattern). Thanks! --Tgr (talk) 02:33, 29 December 2019 (UTC)

Bot izin isteği arşivi

Bir zamanlar burada bot talepleri yapıldı, bir noktada bu Proje:İstekler'e taşındı ve bazı çakışmalar olabilir. Lütfen aşağıda bot izinleri için istekte bulunmayın, muhtemelen fark edilmeyecektir!
 • User:TisaneBot — As a one-off task, create redirects from mainspace to Manual: space for all configuration settings and all hooks. As an ongoing task, fulfill HappyDog's third bot request above. Also, the bot will fix double redirects. Tisane 03:01, 9 June 2010 (UTC)
  This request was apparently overlooked because it was originally placed in the section above for ongoing bot jobs. This page was confusing as it wasn't clear whether the prior sections were for requested bot jobs or for requesting bot flags. The request is more than one year old so I'm closing it as not acted on and it should be reopened at Project:Requests if the operator still wants to run this bot.--Doug.(talk contribs) 12:27, 5 December 2011 (UTC)

İzin talepleri