Project:Bots

This page is a translated version of the page Project:Bots and the translation is 100% complete.
MediaWiki Bots.png

Bots jsou automatizované nebo poloautomatizované procesy, které upravují stránky s omezeným lidským dohledem nebo bez lidského dohledu. Protože roboti mohou potenciálně zatěžovat prostředky serveru nebo náhodně narušit projekt, musí roboti dodržovat speciální zásady a pokyny. Navíc, protože roboti mohou být použiti k úmyslnému velmi rychlému vytvoření obrovského množství škod, když budou editovat velmi rychle bez povolení (bot "flag") nebo sporným způsobem, budou okamžitě zablokováni. Spouštění robota na běžném (lidském) účtu není povoleno. Robot musí mít svůj vlastní účet, obvykle včetně názvu "bot" v názvu a nejlépe nějakým označením operátora (např. User:RobBot provozováno User:Robchurch). MediaWiki.org obecně dodržuje zásady uvedené v meta:Bot policy. Pro vývojový projekt však má důvěryhodnost a zkušenosti uživatelů největší význam a před udělením nebo zamítnutím příznaku bot se může odehrát jen malá až žádná diskuse. Neaktivní roboti mohou mít své příznaky nastaveny jako souhrnně odstraněni z bezpečnostních důvodů. Příznak bot má pouze naznačovat, že robot má povoleno provádět v relativně vysoké rychlosti přímé úpravy pro účely, pro které byl schválen. Protože se jedná o vývojový projekt, běžná pravidla pro roboty na jiných projektech WMF se zde nemusí vztahovat, zejména na vývojáře.

Existují určitá využití pro roboty na mediawiki.org, ale není to stejné jako u projektů WMF založených na obsahu komunity, jako je Wikipedie. Pokud máte v úmyslu spustit robota na MediaWiki.org, odešlete žádost na Project:Request. S byrokratem můžete také hovořit přímo přes diskusní stránku nebo IRC. Požadavky od nových, nezkušených nebo neznámých uživatelů budou obecně zamítnuty.

Registrovaní roboti

Úplný seznam schválených (označených) robotů lze zobrazit zde: Special:Listusers/bot. Všimněte si, že "výchozí MediaWiki" je účet používaný interně softwarem MediaWiki, když potřebuje provést změny obsahu jako součást procesu instalace nebo upgradu. Není skutečným robotem a není blokovatelný (ačkoli byl účet zjevně blokován na některých projektech jako neaktivní nebo neschválený robot, nemělo by to mít žádný účinek). Všimněte si také, že občas mohou příznaku bot použít vývojáři a další vysoce důvěryhodní uživatelé jako Flood flag.

Aktivní roboti

Tento seznam neobsahuje žádné deklarované roboty, kteří jsou aktivní, ale nemají příznak

Roboti definovaní softwarem

Neaktivní roboti

Nečinnost robota nemusí znamenat, že robot není potřebný. Roboti patřící důvěryhodným a aktivním uživatelům mohou být po delší dobu neaktivní. Tento seznam obsahuje pouze roboty, kteří jsou nebo byli označeni. Roboti aktivní jinde na projektech nadace Wikimedia Foundation mohou mít účty SUL na mw.org, ale nikdy je nemohou upravovat.

Bot flag as a flood flag

Analogicky k m:Meta:Flood_flag jsou omezeny na vývojáře a další vysoce důvěryhodné uživatele, kteří je skutečně potřebují, nejedná se o roboty.

Žádosti o zakázky pro roboty

Zde je několik věcí, na které by bylo užitečné zřídit robota a s nimiž se budeme zabývat. Pokud přidáváte do tohoto seznamu, uveďte prosím svůj podpis ($kód), aby vás potenciální vývojáři robotů mohli v případě potřeby kontaktovat pro další informace:

Žádosti o probíhající robotické úlohy

 • A bot that checks all links from this site to meta (both using the meta: interwiki prefix, and by full URL [1]), and if that page is a redirect to MW.org replaces the external link with the correct internal one. Ideally (though it's not a requirement) the bot should follow redirects if the meta redirect is out of date. Even more ideally, it would fix meta to skip the redirect too, but perhaps that is too much to ask of a single bot. --HappyDog 19:53, 15 October 2007 (UTC)
 • A bot that checks through all pages that contain Template:SettingSummary and updates Manual:Configuration settings and Manual:Configuration settings (alphabetical). This is probably not quite possible at the moment, due to extra info on the page that shouldn't be lost by an update. If there is someone interested in writing this bot, then we will need to do a bit of a clean-up first, I think. A simple version of the bot would extract the 'summary' field from the individual pages and update the main page with the correct summary. --HappyDog 19:53, 15 October 2007 (UTC)
 • A bot that checks categories of non-English pages (which you can tell by the sub-page part), and if the page is categorised into the English category tree, to fix the category link, so it points to the same place in the appropriate language tree ([[Category:English category name/cc]], where cc is the country code. Or more generally, if it is in the wrong category tree, fix it (as translations may not always come from the English original). --HappyDog 22:10, 31 July 2008 (UTC)

Žádosti o jednorázové roboty

 • Add TNT| to ~200 template transclusions
  • The {{historical}} template had translation markup added, and now breaks in ~200 pages. Fixing it, just requires adding TNT| like this diff for example. Would this be a reasonable bot job? Thanks! (Possibly there are additional now-translatable-templates, which need the same fix? I'm not sure. List 'em if you've got 'em.) Quiddity (WMF) (talk) 21:57, 9 December 2015 (UTC)
 • Replace raw tabbed window markup with templates
  • Special:Search/insource:mw-gadget-tabbedwindow lists the pages which use raw HTML instead of the dedicated templates {{TabbedWindowBegin}} and {{TabbedWindowEnd}}; they should be updated to use the template, both for self-documentation and to make it easier to improve the tabbed window interface in the future. Typically, these are dedicated subpages using the same pattern, so it would involve replacing the first two lines and the last line of the page (but I haven't reviewed if every single page follows the same pattern). Thanks! --Tgr (talk) 02:33, 29 December 2019 (UTC)

Archiv žádostí o oprávnění

Kdysi zde byly zadávány požadavky robotů, v určitém okamžiku došlo k přesunutí do Project:Requests a mohlo docházet k určitému překrývání. Níže prosím nezveřejňujte žádosti o oprávnění k botování, pravděpodobně si jich nikdo nevšimne!
 • User:TisaneBot — As a one-off task, create redirects from mainspace to Manual: space for all configuration settings and all hooks. As an ongoing task, fulfill HappyDog's third bot request above. Also, the bot will fix double redirects. Tisane 03:01, 9 June 2010 (UTC)
  This request was apparently overlooked because it was originally placed in the section above for ongoing bot jobs. This page was confusing as it wasn't clear whether the prior sections were for requested bot jobs or for requesting bot flags. The request is more than one year old so I'm closing it as not acted on and it should be reopened at Project:Requests if the operator still wants to run this bot.--Doug.(talk contribs) 12:27, 5 December 2011 (UTC)

Žádosti o práva