Manual:Pywikibot/sq

This page is a translated version of the page Manual:Pywikibot and the translation is 18% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bân-lâm-gú • ‎Deutsch • ‎English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎shqip • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎русский • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎فارسی • ‎नेपाली • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ไทย • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎한국어
Pywikibot është një librari e Python dhe një koleksion i mjeteve që automatizojnë punën në faqet MediaWiki. Fillimisht e projektuar për në Wikipedia, tani është e përdorur në të gjitha projektet e Fondacionit Wikimedia dhe në shumë wiki të tjera MediaWiki.
Pwb icon.svg

Drejtimi i bot-it

Sanko Seisakusyo (三幸製作所) – Tin Wind Up – Tiny Sparkling Robo – Front.jpg

Sacharja e një bot-i

Developing Pywikibot

Wikimedia Hackathon 2013, Amsterdam - Flickr - Sebastiaan ter Burg (22).jpg

Get help

See also

News

2020-08
Release A new stable release 4.0 will be deployed which supports Python 3.5+ only
2020-07-20
Release Python 3.8.5 final was released
2020-07-13
Release Python 3.8.4 final was released
2020-07-03
Release A new stable Pywikibot release 3.0.20200703 is available. It is marked with stable tag and python2 tag.
This is the last version which supports Python 2.7–3.4 and MediaWiki 1.14–1.18
Opomba Opomba: See also: Pywikibot compatibility with Python and MediaWiki
2020-04-20
Opomba Opomba: Python 2.7.18 is the last final Python 2 release