Podręcznik:Przewodnik instalacji

This page is a translated version of the page Manual:Installation guide and the translation is 100% complete.

Ten przewodnik opisuje jak zainstalować i skonfigurować oprogramowanie MediaWiki, zarówno własnoręcznie oraz z użyciem prostszych alternatyw. Dotyczy to także instalowania więcej niż jednej wiki oraz instalowania istniejących wiki. Inne dodatki zawierają linki do bardziej szczegółowych instrukcji dotyczących instalacji dla określonych konfiguracji systemu i innych mniej popularnych zastosowań oprogramowania.

Instrukcja aktualizacji

Jeżeli już masz uruchomione MediaWiki, zobacz instrukcję aktualizowania.

Ręczna instalacja

Podsumowanie

MediaWiki nie jest kompatybilne z PHP w wersjach od 7.3.0 - 7.3.18 oraz 7.4.0 - 7.4.2 w związku z błędem w oprogramowaniu przetwarzającym język PHP. Zamiast tego użyj PHP 7.3.19+ lub 7.4.3+. Zobacz zadanie T246594, aby uzyskać więcej informacji.

Dla doświadczonych użytkowników przedstawiamy szybką wersję instrukcji instalacji. Większość użytkowników (np. jeśli nie wiesz jak zainstalować oprogramowanie lub sprawdzić przygotowanie komputera) będzie woleć pełny przewodnik instalacji.

  1. Sprawdź czy twój serwer spełnia opisane poniżej minimalne wymagania. (Zobacz wymagania instalacyjne, aby uzyskać więcej szczegółów. Sprawdź także informacje o wydaniu dołączone do MediaWiki aby zobaczyć wymagania.) Będziesz potrzebować: Tworzenie miniaturek wymaga dodatkowych programów. Parsoid (wymagany przez VisualEditor) i inne usługi mają własne wymagania.
  2. Pobierz MediaWiki (bezpośredni link do najnowszej wersji) i wypakuj pliki z archiwum do katalogu dostępnego z internetu, na twoim serwerze.
  3. Przejdź za pomocą przeglądarki www do katalogu, gdzie wypakowano MediaWiki i kliknij link do instalacji. Będzie on w formie http://domena/katalog/mw-config/index.php. Zmień katalog na ścieżkę, gdzie wypakowałeś MediaWiki. Jeżeli instalujesz na lokalnej maszynie, zmień domena na localhost. Jeżeli teraz instalujesz lokalnie, a później będziesz chciał, aby można było wejść przez domenę, to zamień wtedy w LocalSettings.php z localhost na domenę. Jeżeli instalujesz na zdalnym serwerze, zmień domena na nazwę domeny Twojego serwera (np.: www.myserver.com).
  4. Postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie, aby dokończyć proces.

Te instrukcje są celowo krótkie. Istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak, więc w razie wątpliwości, radzimy zapoznać się z pełnymi instrukcjami!

Przewodnik instalacji

Alternatywy zamiast ręcznej instalacji

Jeśli głowa ci dymi po przeczytaniu powyższego — lub czujesz się sfrustrowany, zagubiony lub stanąłeś w miejscu — ta sekcja jest dla ciebie…

Można uniknąć ręcznej instalacji poprzez skorzystanie z wstępnie zintegrowanego zestawu zastosowaniowego MediaWiki, usług hostingowych z automatyczną instalacją oprogramowania lub farm wiki.

Jeżeli instalujesz do celów programistycznych lub testowania, rozważ użycie MediaWiki-Vagrant, zestawu skryptów konfiguracyjnych dla Vagranta, które automatyzują tworzenie i aktualizowanie maszyny wirtualnej, która uruchamia MediaWiki oraz twój wybór rozszerzeń i usług.

Oficjalne pakiety dockera są wydawane na Docker Hubie.

Możesz także skorzystać z zasobów tworzonych przez społeczność, bazujących na takich platformach jak Docker. To jest zarządzane przez Jenkins i powinno być aktualizowane przez jakiś czas.

Są to zasoby tworzone przez społeczność i zawsze powinny być traktowane z pewną dozą ostrożności. Używasz ich na własne ryzyko.

  Uwaga: Programy służące do automatycznej instalacji aplikacji takich jak MediaWiki dostarczane przez usługodawców usług sieciowch mogą i często źle wykonują instalację, co skutkuje późniejszymi problemami lub całkowitym jej niepowodzeniem. Jeśli napotkasz ten problem nie oznacza to, że nie możesz zainstalować MediaWiki; mówi to tylko tyle, że powinieneś zainstalować MediaWiki ręcznie korzystajkąc z poniższych kroków. Ma to pewne korzyści, takie jak większa kontrola nad tym gdzie instalujesz aplikację na serwerze, możliwość używania współdzielonej bazy danych lub możliwość kontrolowania większej ilości funkcji wiki podczas instalacji.

Wiele wiki

Główny artykuł: Manual:Wiki family

Rodzina wiki to więcej niż jedna wiki zainstalowana na tym samym komputerze.

Instalowanie MediaWiki więcej niż jeden raz

Jednym z podejść jest zainstalowanie wielu instancji MediaWiki (np. z pakietem oprogramowania jak Bitnami MediaWiki Stack) w różnych katalogach – każdy dla poszczególnej wiki. Na przykład jeśli chcesz uruchamiać służbową i prywatną wiki całkowicie oddzielnie.

Wiele wiki z jedną instalacją MediaWiki

Możesz użyć jednej instalacji MediaWiki dla wielu wiki poprzez:

  1. Używanie oddzielnych baz danych dla każdej z wiki. Zobacz $wgDBname .
  2. Używanie oddzielnich prefiksów bazy danych dla każdej z wiki. Zobacz $wgDBprefix .

Instalowanie istniejącej wiki

Niektórzy użytkownicy chcą zainstalować MediaWiki wraz z Wikipedią, Wikisłownikiem lub inną wiki. Jest to przydatne w czytaniu online, przeprowadzaniu eksperymentów i tworzeniu lustrzanych odbić/forków wiki.

Najczęstszą (ale niekoniecznie najprostszą) metodą jest zainstalowanie MediaWiki a potem import treści z innej. Zobacz Podręcznik:FAQ#Importowanie Wiki.

(Rozwiązania nie wymagające MediaWiki takie jak Xowa czy Kiwix możesz znaleźć na w:Wikipedia:Database download i są prawdopodobnie najlepszymi rozwiązaniami).

Zacznij od małych stron. Wskazane jest zaczęcie od instalacji małej wiki, takiej jak Simple English Wikipedia jako testowe uruchomioenie przez załadowaniem dużej, takiej jak Angielska Wikipedia.

Inne

Zaawansowane wykorzystanie

Następujące strony zawierają instrukcje, jak zainstalować/skonfigurować MediaWiki na potrzeby innych, mniej powszechnych zadań.

Zaawansowana konfiguracja

Te strony opisują bardziej zaawansowane opcje konfiguracyjne:

Wsparcie w instalacji

Instrukcje instalacje dotyczące konkretnych systemów operacyjnych

Poniższe strony dają szczegółowe instrukcje instalacji pod kątem poszczególnych systemów. Ogólnie rzecz biorąc Manual:Installing MediaWiki jest jednak bardziej aktualny i lepiej napisany niż dokumentacja dla danego systemu, więc polecane jest najpierw zapoznać się z Manual:Installing MediaWiki przez sprawdzeniem uszczegółowionej dokumentacji.


Uwagi

Zobacz też