Manual:MediaWiki kurma

This page is a translated version of the page Manual:Installing MediaWiki and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.

Bu sayfa, MediaWiki'yi elle kurmak ve yapılandırmak için tüm adımları kapsar.

MediaWiki installation requires basic familiarity with using a web host. It is easier if you have some experience with Apache (web server software), PHP and MySQL/MariaDB (database). Additional help is available at Project: Support desk.

Aşağıdaki Ekler bölümü el kuruluma daha kolay alternatifler sunar. Aşağıdaki Ekler bölümü ayrıca belirli sistem yapılandırmaları için kurulum notları sağlar.

MediaWiki'yi zaten çalıştırıyorsanız, Yükseltme kılavuzuna bakın.

Kurulum gereksinimlerini kontrol edin

Sisteminizin kurulum gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.

Yüklemeyi planladığınız MediaWiki sürümünün Sürüm notları sayfasını da kontrol ettiğinizden emin olun.

MediaWiki yazılımını indirin

MediaWiki tar dosyasını resmi indirme sayfasından indirin.

Genel olarak, bir üretim ortamı kullanıyorsanız, MediaWiki 1.41.0 olan en son kararlı sürümü çalıştırmak istersiniz.

MediaWiki yazılımını çıkarın

İndirilen dosya .zip veya .tar.gz dosya biçimindedir. Kullanmadan önce bu arşiv dosyasını açmanız gerekir. Dosyayı yerel olarak açabilir (ve ardından FTP yoluyla sunucuya yükleyebilirsiniz) veya doğrudan sunucunuzdan açabilirsiniz.

Windows'da genellikle 7-Zip (ücretsiz), WinZip veya IZArc yazılımlarını kullanarak arşivi açmanız mümkündür.

Linux ve Mac OS X'de şu komutu kullanarak arşivi açabilirsiniz: tar -xzvf mediawiki-*.tar.gz

Eğer arşivi root/admin kullanıcısıyla açtıysanız, kurulumunuzun güvenliği için dosyaların sahipliliğini değiştirmek isteyebilirsiniz. Linux sistemlerinde, bunu yapmak için aşağıdaki gibi chown komutu kullanılır. chown -R <new_owner_user> <mediawiki_folder> More info: Manual:Security#File_permissions


Dosyaları web sunucunuza yükleyin

Dosyaları web sunucunuza henüz yüklemediyseniz (veya web sunucusu yazılımınız yerel olarak localhost üzerinde çalışıyorsa kopyalamadıysanız), şimdi yapın.

Dosyaları web sunucunuzun web dizinine şu şekilde yükleyin:

  1. sıkıştırılmış klasörü doğrudan kopyalamak veya
  2. FileZilla (Windows, OSX ve Linux) veya Cyberduck (Windows ve OSX) gibi bir FTP istemcisi kullanarak.
  3. barındırma hizmeti tarafından sağlanan cPanel Dosya Yöneticisi gibi yazılımları kullanarak

Yükleme aracınızda "dosya adlarını küçük harfle değiştir" seçeneği varsa, bunu devre dışı bırakmalısınız.

Apache HTTPD web sunucusunu kullanıyorsanız, DocumentRoot yönergesindeki httpd.conf dosyanızda doğru dizin belirtilir. Varsayılan olarak bu, /var/www/ veya <apache-folder>/htdocs şeklindedir.

httpd.conf Apache sunucu ayarları ve dizinleri dosyasının tam konumu, işletim sisteminize bağlıdır. Debian ve Ubuntu'da, Apache sunucu ayarları ve dizinleri için dosya /etc/apache2/apache2.conf'tur. Red Hat ve Fedora'da dosya /etc/httpd/conf/httpd.conf olur.

Yüklenen klasörü, URL'de olmasını istediğiniz şekilde yeniden adlandırın. Örneğin, web sunucunuz http://localhost olarak çalışıyorsa, dizinini /w/ olarak yeniden adlandırmak, vikinize http://localhost/w/index.php altında erişeceğiniz anlamına gelir.

Kurulum betiğini çalıştırdıktan sonra Kısa URL olarak ayarlamak istiyorsanız /wiki/ kullanmayın.

Veritabanını kurun

MediaWiki'nin kurulum betiği, MediaWiki'nin vikinin içeriğini depolayabilmesi için sizden bir veritabanı adı ve veritabanı kullanıcı adı isteyecektir.

Zaten bir veritabanı sunucunuz varsa ve "root" (admin) kullanıcısının parolasını biliyorsanız, aşağıdaki #Kurulum betiğini çalıştır bölümüne atlayın.

Kök kullanıcı için parolayı bilmiyorsanız, örneğin bir barındırılan sunucu kullanıyorsanız, bir sonraki bölümde MediaWiki yükleme betiğini çalıştırmadan önce yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekecektir.

MariaDB/MySQL are the recommended databases. PostgreSQL and SQLite have limited support and should not be used unless there is a reason to. Hangi veritabanını seçeceğinizden emin değilseniz MariaDB'yi kullanın.

Veritabanı kurulumunu tamamladıktan sonra, aşağıdaki #Kurulum betiğini çalıştır ile devam edin.

SQLite

PHP için pdo-sqlite modülü sistemde kurulu ise SQLite için başka bir kurulum gerekmez.

SQLite kurulum sayfasında, bir veritabanı adı (herhangi bir şey olabilir) ve SQLite veritabanı dizini seçin. Veritabanı dizini için, yükleyici belge kök dizininin dışında bir alt dizin kullanmaya çalışacak ve ihtiyaç duyarsa bunu oluşturacaktır. Bu dizin güvenli değilse (örneğin, web'de okunabilir), web'deki herkes tarafından erişilebilir olmasını önlemek için elle bunu değiştirin.

MariaDB/MySQL

Create the MariaDB/MySQL database and database user. There are several ways:

  • Use a control panel software offered by your Hosting service (example: PhpMyAdmin)
  • Use ssh to log into your host and type the commands below into a MySQL prompt. Hosting sağlayıcınızın ilgili belgelerine bakın. Alternatif olarak, hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek sizin için bir hesap oluşturmalarını isteyin.

Aşağıdaki komutlar my_wiki adında bir veritabanı, wikiuser adında bir kullanıcı oluşturur ve bu veritabanında kullanıcı için izinleri ayarlar.

CREATE DATABASE my_wiki;
CREATE USER 'wikiuser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'database_password';
GRANT ALL PRIVILEGES ON my_wiki.* TO 'wikiuser'@'localhost' WITH GRANT OPTION;

Eğer veritabanınız web sunucunuzla aynı sunucuda çalışmıyorsa, uygun web sunucusuna ana bilgisayar adını vermeniz gerekir (aşağıdaki örnekte mediawiki.example.com):

GRANT ALL PRIVILEGES ON my_wiki.* TO 'wikiuser'@'mediawiki.example.com' IDENTIFIED BY 'database_password';
  Uyarı: MySQL/MariaDB tüm sorguları bir geçmiş dosyasına kaydeder. Bu kullanıcı hesabı için veritabanı şifresini de içerir. Bu sizi endişelendiriyorsa, bu sorguları çalıştırdıktan sonra MySQL belgelerini izleyerek .mysql_history dosyasını silin veya devre dışı bırakın.

PostgreSQL

Eğer PostgreSQL kullanıyorsanız, ya bir veritabanı ve kullanıcı oluşturmanız ya da yapılandırma formuna "süper kullanıcı" ayrıcalıklarına sahip bir PostgreSQL kullanıcısının adını girmeniz gerekecektir. Genellikle, bu postgres adlı veritabanı kullanıcısıdır.

Linux komut satırında postgres kullanıcısı olarak aşağıdaki komutlar wikiuser adında bir veritabanı kullanıcısı ve wikiuser adında bir kullanıcının sahip olduğu my_wiki adında bir veritabanı oluşturur.

 createuser -S -D -R -P -E wikiuser (ardından veritabanı şifresini girin)
 createdb -O wikiuser my_wiki

veya süper kullanıcı olarak (varsayılan postgres) veritabanı isteminde aşağıdaki komutları çalıştırın:

CREATE USER wikiuser WITH NOCREATEDB NOCREATEROLE NOSUPERUSER ENCRYPTED PASSWORD 'database_password';
CREATE DATABASE my_wiki WITH OWNER wikiuser;

MediaWiki'yi PostgreSQL ile çalıştırırken bilinen sorunlar listesi'ne dikkat edin.

Kurulum betiğini çalıştırın

Ardından, web tarayıcınızda MediaWiki kurulumunuzun URL'sine giderek MediaWiki kurulumunu tamamlayın: Manual:Config script 'daki talimatları izleyin.

Daha fazla konfigürasyon

Güncel kalın!

Kurulduktan sonra, sürümlerle güncel kaldığınızdan ve sunucunuzu güvende tuttuğunuzdan emin olun!

MediaWiki sürüm duyuruları mail listesine abone olun.

Ekler

Elle kurulum için seçenekler

Manual installation is often the preferred method because it gives the user more control and insight into how their wiki is installed, making troubleshooting and maintenance easier. Automated processes, packages, bundles, and services all come with their own idiosyncrasies.

MediaWiki'yi manuel olarak yüklemek yerine, alternatif seçenekler daha kolay olabilir:

MediaWiki gibi uygulamaların otomatik olarak yüklenmesini sağlayan barındırma hizmetleri, güncel olmayan sürümler sunabilir veya başka sorunları olabilir. Sorunlarla karşılaşırsanız, MediaWiki'yi yükleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu, MediaWiki'yi elle kurmanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca bakınız comparison of distribution options .

Sisteme özel talimatlar

Manual:OS specific help üzerinde listelenen sayfalar, belirli sistemlere yönelik daha ayrıntılı kurulum talimatları vermektedir.

Fakat, genel olarak bu sistem başına dokümanlar daha az bakımlıdır ve her zaman güncel olmayabilirler. Sistemlerin kurulum belgelerine bakmadan önce 1$'a (bu sayfa) başvurun.

Birden fazla viki çalıştırma

Bakınız Manual:SSS#Kurulum ve yapılandırma

Mevcut bir viki veritabanını içe aktarma

Bakınız Manual:SSS#Kurulum ve yapılandırma

Ayrıca bakınız