Help:Görsel Düzenleyici/Haritalar

This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/Maps and the translation is 100% complete.

Görsel düzenleyici ile haritalar ekleme

 
Haritalar öğesini gösteren görsel düzenleyici "Ekle" menüsü

Sayfaya yeni bir harita eklemek için Görsel Düzenleyici araç menüsünde "Ekle" seçeneğini seçin. Ardından Harita seçeneğini görmek için "Diğer" bağlantısına tıklayınız. "Harita" seçin. Harita, imleciniz nerede olursa olsun eklenecektir.


 
Varsayılan harita ayarlarını gösteren görsel düzenleyici modeli

"Harita" simgesine tıklandığında, etkileşimli bir harita görüntüleyen bir iletişim kutusu açılır. Bir konum belirlemek için interaktif haritayı sürükleyin ve aradığınızı görene kadar yakınlaştırmak için "+" ve "-" düğmelerini kullanın.


Haritanın boyutunu, hizalamayı ve harita etiketleri için istenen dili tanımlayabilirsiniz. Tüm etiketlerin her dilde mevcut olmadığını unutmayın (Harita dilleri hakkında daha fazla bilgi).

Ayrıca haritanıza işaretçiler, çizgiler ve çokgenler de ekleyebilirsiniz. Eklendikten sonra, özelliğin özelliklerini değiştirmek için harita araç çubuğundaki kalem simgesini kullanın.

 
Bir işaretleyici eklemeyi gösteren görsel düzenleyici modeli
 
Bir işaretçiyi düzenlemeyi gösteren görsel düzenleyici modeli

Haritanın altındaki "Geçerli konum" etiketine basmak, haritanızın merkezinin enlem, boylam ve yakınlaştırma düzeyini gösterir. Harita önizlemesini sürüklemek bu değerleri değiştirecektir.

İşiniz bittiğinde, diyalogunu kapatmak ve haritanızı sayfaya eklemek için "Ekle" düğmesine basın.


 
Mevcut haritayı düzenlemek

Mevcut bir harita için, haritaya basarak ve ardından haritanın altında görünen "Düzenle" simgesine basarak hizalama veya diğer ayarları ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Mevcut bir haritayı, üzerine basarak ve ardından yeniden boyutlandırma simgesini (bir veya her iki alt köşedeki iki başlı ok) hareket ettirerek yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Ayrıca bir haritayı sayfada daha yüksek veya daha düşük bir yere sürükleyip bırakabilirsiniz.

Görsel düzenleyici ile haritaların kaldırılması

Bir haritayı kaldırmak için haritayı seçin ve klavyenizdeki sil tuşunu kullanın. Tarayıcınızın "Düzenle" menüsünden "Kes" komutunu da kullanabilirsiniz.

Gelişmiş harita ayarları

İşaretçiler, özel şekiller veya diğer GeoJSON ayarları gibi gelişmiş harita ayarları için lütfen Help:Extension:Kartographer sayfasına bakın.