Help:Tworzenie nowej strony

This page is a translated version of the page Help:Starting a new page and the translation is 100% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Nową stronę w wiki można utworzyć na kilka sposobów.

Mogą one działać nieco inaczej w zależności od typu tworzonej strony, a także od konfiguracji konkretnej wiki oraz od przestrzeni nazw, w której tworzona jest strona.

Używanie wikilinków

MediaWiki bardzo ułatwia tworzenie powiązań między różnymi stronami poprzez używanie standardowej składni wiki (zobacz Help:Linki ).

Jeśli ktoś utworzy link do nieistniejącego artykułu, to link ten będzie wyświetlany czerwonym kolorem, o tak.

Uwagi:
  • Ten przykład wyświetla bezwarunkowo styl podkreślenia. Podkreślenie wyświetlane pod tekstem rzeczywistych linków będzie domyślnie ukryte i będzie widoczne tylko wtedy, gdy na link zostanie ustawiona mysz lub będzie wybrany przez nawigację klawiaturową, jeśli wiki (lub preferencje użytkownika) używa domyślnych stylów MediaWiki.
  • Rzeczywisty kolor linków zależy również od domyślnych stylów wiki, a projektowanie stron Wiki może nadal nadpisywać te domyślne kolory.

Kliknięcie w taki czerwony link otworzy stronę edycji dla nowego artykułu.

Wpisz na niej swój tekst, kliknij zapisz i nowa strona zostanie utworzona.

Kiedy nowa strona zostanie już utworzona, zmieni się kolor linku z czerwonego na niebieski (lub fioletowy dla stron już odwiedzanych) wskazując, że artykuł już istnieje.

Zwykle jest to najlepszy sposób na dodanie nowej strony, gdyż od samego początku będzie ona powiązana z przynajmniej jedną inną strona (normalnie będziesz chciał ją wiązać w ten sposób z innymi tematycznie zbliżonymi stronami).

Jeśli dodaje się nowy artykuł bez tworzenia do niego żadnego dowiązania, można zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście pasuje on treścią do tematów już poruszanych na tej wiki?

Poza tym, w jaki sposób czytelnicy wiki mogliby go znaleźć?

Najczęściej nie ma powodu dodawania nowej strony, jeśli uprzednio nie stworzyło się czerwonego linku prowadzącego do niej.

Ze strony wyszukiwania

Jeśli szukasz strony, a ona nie istnieje, to zostanie wyświetlony link, który może zostać użyty do dodania nowego artykułu.

Użycie URL

Do tworzenia nowych stron możesz użyć także URL wiki.

URL wskazujący na artykuł w wiki wygląda zwykle mniej więcej tak:

  • http://www.example.net/index.php/ARTYKUŁ    or
  • http://www.example.net/wiki/ARTYKUŁ

Jeśli zastąpisz napis ARTYKUŁ nazwą strony, którą chcesz utworzyć, zostaniesz przeniesiony do pustej strony zawierającej informację, że nie istnieje jeszcze strona o takiej nazwie.

Kliknij na „Edytuj” kartę na górze strony i zostaniesz przeniesiony do strony edycji artykułu, gdzie będziesz mógł wpisać treść artykułu i go zapisać.

Korzystanie z szablonu tworzenia artykułów

Ta metoda wymaga uprzedniego zainstalowania Extension:InputBox .

Skopiuj następujący tekst na stronę w wiki:

<inputbox>
type=create
width=100
break=no
buttonlabel=Create new article
default=(Article title)
</inputbox>

Wywołuje pole, w które użytkownicy mogą po prostu wpisać tytuł artykułu i wygenerować stronę o tej nazwie.

Pozwala to niedoświadczonym redaktorom na łatwe tworzenie stron.

Utwórz przekierowania prowadzące na Twoją nową stronę

Nie zapomnij dodać przekierowań, gdy utworzysz nową stronę.

Jeśli podejrzewasz, że inne osoby mogą poszukiwać strony, którą utworzyłeś, używając innej nazwy lub innej pisowni, utwórz poprawne przekierowania.

Zobacz Help:Przekierowania .

Zabezpieczanie nowej strony

Standardowo nowa strona wiki może być edytowana przez inne osoby (to jedna z głównych idei wiki).

Jednak administrator może zabezpieczyć stronę, jeśli zachodzi taka potrzeba, co spowoduje, że zwykli użytkownicy nie będą mogli jej edytować.