Help:Parolayı sıfırla

This page is a translated version of the page Help:Reset password and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Wiki şifrenizi yeniden ayarlamanız gerekebilir. Bunu yapmak için, aşağıda parola yeniden ayarlamalarıyla ilgili yaygın sorular içeren temel bir rehber sağladık.

Parolamı ne zaman sıfırlamalıyım?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere parolanızı sıfırlayabileceğiniz farklı durumlar vardır:

 • Parolanızı unuttunuz.
 • Birisi parolanızı biliyor olabilir.
 • Daha güçlü bir şifre oluşturmak istiyorsunuz.

Parolamı sıfırlayabildiğimden nasıl emin olabilirim?

Parola sıfırlamalarını etkinleştirmek için bir e-posta adresini hesabınızla ilişkilendirmeniz gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

 • Hesabınızı oluşturduğunuzda, Special:CreateAccount üzerinden bir e-posta adresi sağlayabilirsiniz.
 • Bir hesap oluşturduktan sonra, hesabınızla bir e-posta adresini Special:Preferences üzerinden ilişkilendirebilirsiniz. "E-posta seçenekleri" bölümünü göreceğiniz "Kullanıcı bilgileri" sekmesine gidebilirsiniz. Bu bölüme e-posta adresinizi girebilirsiniz.

Parola sıfırlamalarını etkinleştirmek için e-posta adresimi onaylamam gerekir mi?

Hayır, parola sıfırlama e-postaları oluşturmak için e-posta adresinizi onaylamanız gerekmez. Ancak, e-posta adresinizi onaylamanız şiddetle tavsiye edilir. Bu şekilde, e-postaların doğru adrese gönderildiğinden emin olabilir ve hesabınız için e-posta tercihleri ayarlayabilirsiniz.

Parolamı nasıl sıfırlarım?

 1. Seçtiğiniz vikide Special:PasswordReset gidin.
 2. Kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi (veya her ikisini de) girin.
  Gelişmiş Parola Sıfırlama özelliğini etkinleştirdiyseniz (bölüm 8'deki bilgilere bakın), her zaman hem kullanıcı adını hem de e-posta adresini girmeniz gerekir.
 3. E-postanızda parola sıfırlama e-postası olup olmadığını kontrol edin.
 4. İşlemi tamamlamak için e-posta talimatlarını takip edin.
Daha fazla teknik parola sıfırlama işlemi için Parolaları Sıfırlama sayfasını ziyaret edin.


Birden çok kullanıcı adı için parolaları bir kerede nasıl sıfırlarım?

Bir e-posta adresiyle ilişkili birden fazla kullanıcı adınız varsa, aynı anda tüm kullanıcı adları için parola sıfırlama istekleri oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, e-posta adresini yalnızca Special:PasswordReset olarak girmeniz yeterlidir. Ardından, hesapla ilişkili tüm kullanıcı adları için ayrı e-postalar alacaksınız. Parola sıfırlama e-postasını oluşturmak için hem kullanıcı adı hem de e-posta adresi gerektirdiğinden, bunun EPR'nin etkinleştirildiği hesaplarla çalışmayacağını unutmayın.

İlişkili e-posta adresine bağlı birden fazla kullanıcı adım varsa, bir hesabın parolasını nasıl sıfırlarım?

Bir hesap parolasını sıfırlamak istiyorsanız, ancak aynı e-posta adresine eklenmiş birden fazla kullanıcı adınız varsa, kullanıcı adını yalnızca Special:PasswordReset olarak girmelisiniz. Parola sıfırlama e-postasını oluşturmak için hem kullanıcı adı hem de e-posta adresi gerektirdiğinden, bunun EPR'nin etkinleştirildiği hesaplarla çalışmayacağını unutmayın.

Kullanıcılar parolayı Special:PasswordReset üzerinden sıfırlayabilir mi?

Hayır, bir e-postayı yalnızca Special:PasswordReset üzerinden tetikleyebilirler. Parola sıfırlama işlemini tamamlamak için birisinin e-posta hesabınıza erişmesi gerekir.

İstemediğim parola sıfırlama e-postaları alıyorum. Bunun olmasını nasıl önleyebilirim?

İstenmeyen parola sıfırlama e-postalarını Gelişmiş Parola Sıfırlama (EPR) etkinleştirerek engelleyebilirsiniz (not: bu araç şu anda geliştirilmektedir). Bu kullanıcıların Special:PasswordReset üzerinden hem kullanıcı adı hem de e-posta adresi vermesini gerektiren bir özelliktir. Her ikisi de sağlanırsa, bir parola sıfırlama e-postası gönderilir. Her ikisi de sağlanmazsa, parola sıfırlama e-postası gönderilmez.

Bu özellik, 2019 İstek Anketi'ndeki 3. dileke yanıt olarak Topluluk Teknoloji ekibi tarafından geliştirilmiştir. (EPR) gizliliği artırır çünkü Wikimedia kullanıcıları kullanıcı adınızı biliyor olabilir (ancak e-posta adresinizi bilmeyebilir). Bu arada, bazı kişiler e-posta adresinizi bilebilir (ancak kullanıcı adınızı bilmeyebilir). Sonuç olarak, bu özelliği etkinleştirirseniz spam gönderenlerin ve trollerin istenmeyen parola sıfırlama e-postaları oluşturma olasılığı daha düşüktür.

Özelliği etkinleştirmek için, "Tercihler" içindeki "E-posta seçenekleri" bölümüne gidin, "‎Parola sıfırlama e-postalarını yalnızca hem e-posta adresi hem de kullanıcı adı sağlandığında gönderin.‎" yazan onay kutusunu tıklayabilirsiniz. Onay kutusunu tıklayıp kaydettikten sonra tercih etkinleştirilir.

Bu tercihi etkinleştirdikten sonra, kullanıcılara hem kullanıcı adı hem de e-posta adreslerinin Special:PasswordReset için gerekli olduğu bildirilmez (güvenlik nedeniyle). Bu nedenle, hem kullanıcı adınızı hem de e-posta adresinizi Special:PasswordReset olarak girmeyi unutmayın.

Gelişmiş Parola Sıfırlama varsayılan olarak genel bir tercih değildir Her viki için etkinleştirilir. Ancak, küresel tercihleriniz de küresel yapabilirsiniz.

Parola sıfırlama istedim. Neden bir e-posta almadım?

Aşağıdakiler dahil birçok nedenden dolayı bir parola sıfırlama e-postası almamış olabilirsiniz:

 • Hesabınıza bir e-posta adresi eklemediniz. Bu durumda, bir e-posta adresinin bir hesapla nasıl ilişkilendirileceği ile ilgili olarak Bölüm 2'deki talimatlara bakın.
 • Hesapla ilişkili kullanıcı adını veya e-posta adresini yanlış yazdınız. Bu durumda, tekrar Special:PasswordReset ile parola sıfırlama isteğinde bulunmanızı öneririz.
 • Yalnızca bir kullanıcı adı veya e-posta adresi girdiniz (her ikisini birden değil) ve Gelişmiş Parola Sıfırlama özelliği etkinleştirildi. Bu durumda, hem kullanıcı adınız hem de e-posta adresinizle tekrar parola sıfırlama isteğinde bulunmanızı öneririz.
 • E-posta Spam'e veya henüz kontrol etmediğiniz başka bir klasöre gönderildi.
 • Kısa bir süre içinde parola sıfırlama isteği sınırını aşan çok fazla sayıda parola sıfırlaması istediniz. Bu durumda, biraz beklemenizi ve daha sonra tekrar denemenizi öneririz.