Help:Growth/Araçlar/Önerilen düzenlemeler

This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/Suggested edits and the translation is 92% complete.
Vikipedi ana sayfası ve önerilen düzenlemeler beslemesi

Önerilen düzenlemeler beslemesini kullandığınız ve daha fazla bilgi edinmek istediğiniz için teşekkür ederiz!

Önerilen düzenlemeler, Wikimedia Vakfı Büyüme Ekibinin "Yeni gelen görevleri" projesinin bir parçasıdır. Suggested edits are available at all Wikipedias.

This page reviews the suggested edits feature available on desktop browsers and mobile browsers. The Wikipedia Android app also offers suggested edits.

Önerilen düzenlemelerin sebebi

Önerilen düzenlemelerin amacı, yeni kullanıcıların ilk başarılı değişikliklerini yapmalarına yardımcı olmaktır. Aklınızda sizi Vikipedi'ye getiren bazı özel düzenlemeler olabilir. Bu durumda; önerilen düzenlemeler, yapmak istediğiniz düzenlemelerde başarılı olmanıza yardımcı olacak becerileri öğretebilir. Veya düzenlemek isteyebilirsiniz, ancak nereden başlayacağınızdan emin olmayabilirsiniz.

Besleme, maddelerin ihtiyaç duydukları çalışma türü (örneğin, bağlantıların eklenmesi gereken maddeler) ve bunların görüntülenme sıklığı ile birlikte üzerinde çalışılması gereken bir dizi madde gösterir. Ziyaret etmek ve düzenlemeye başlamak için maddeye tıklayın!

Nasıl kullanılır

Anasayfaya nasıl erişileceğine ve önerilen düzenlemeler modülünün kullanımına ilişkin video
adımlarla görsel rehberlik, Special:MyLanguage/Help:Growth/Tools/Suggested edits#Visual guidance sayfasına bakın.

Önerilen düzenlemeler feed'i ana sayfanızda bulunur. Anasayfanızı etkinleştirme ve bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, buraya tıklayın. Önerilen düzenleme beslemesini başlatmak için düğmeleri ve ekranları izleyin. Başladıktan sonra, üzerinde çalışılması gereken bir dizi madde göreceksiniz. Beslemeyi zorluk ve konu ile filtreleyebilirsiniz.

Zorluk

 
İlgi alanlarınızı seçin (mobil)

Önerilen düzenleme akışındaki menülerden biri, bir zorluk seviyesi seçmenize olanak tanır. Vikipedi'yi düzenlemenin birçok yolu vardır ve önerilen düzenleme beslemesi beş farklı tür içerir. Bunlar; kolay, orta ve zor olarak gruplandırılırlar.

 • Kolay
  • Kopyalama bir maddenin yazılma biçiminde küçük bir düzeltme yapmakla ilgilidir ve Vikipedi'yi düzenlemeye alışmanın değerli ve kolay bir yoludur. Kopyalanmış düzenlemeler, maddelerin daha profesyonel ve güvenilir olmasına yardımcı olur.
  • Bağlantı eklemek, düzenlemenin en kolay yoludur. Bağlantılar, okuyucuların daha hızlı öğrenmek için maddeler arasında hareket etmesine yardımcı olur.
 • Orta
  • Kaynak bulma; Vikipedi'nin doğru olduğunu doğrulamak için kitaplar, web siteleri ve haber kaynaklarını kullanır ve bunları maddelere ekler, böylece okuyucular okuduklarının doğru olduğundan emin olabilirler.
  • Zaman geçtikçe ve yeni olaylar meydana geldikçe maddeler güncelliğini yitirdiği için maddeleri güncellemek gereklidir. Vikipedi'nin her zaman güncel gerçeği içermesi için doğru bilgileri bulun ve ekleyin.
  • Add an image suggests an image from other wikis that match the article topic. Newcomers have to check if the image is accurate, and write a caption. [This feature is a test at a few Wikipedias ]
 • Zor
  • Birçok Vikipedi maddesi yalnızca bir veya iki cümle uzunluğunda olduğu için "maddeleri genişletmek" gereklidir. Daha fazla bilgi bulun ve maddeyi daha eksiksiz hale getirmek için ekleyin.
  • Vikipedi'de yapılacak en zor şeylerden biri yeni bir madde oluşturmaktır. Yeni gelenlerin bunu ilk düzenlemeleri olarak denemelerini önermiyoruz.

Konular

Beslemeyi ilgilendiğiniz konulara göre filtreleyebilirsiniz. Dört konu grubuna dayalı maddeler bulun: "Kültür", "Tarih ve Toplum", "Bilim", "Teknoloji ve Matematik", ve "Dinler". Düzenlemekle ilgilendiğiniz bir veya daha fazla konu seçin!

[This feature is a test at a few Wikipedias (ar, bn, cs, es)] You can filter the topics in two ways: "Seçilen en az bir konuyu eşleştir" or "Seçilen tüm konuları eşleştir".

Düzenleme

Bu en mühim kısım! İlginizi çeken bir madde gördüğünüzde, onu ziyaret etmek için tıklayın. Daha sonra Değiştir tuşuna tıklayabilir (veya mobil cihazda düzenleme kalemine dokunabilir) ve değişiklikler yapabilirsiniz. Daha önce kaynak düzenleyiciyi kullanıyor olsanız bile görsel düzenleyici açılacaktır. Bunun nedeni, sağlanan kılavuzun görsel düzenleyicinin kullanımına odaklanmasıdır. Maddenin tamamı üzerinde çalışmanıza gerek yok. Herhangi bir küçük değişiklik bile fark yaratır. Yazımı düzeltin, bağlantılar ekleyin, kaynaklar ekleyin veya bunların hepsini birlikte yapın.

 
Rehberli yardım paneli

Maddeye geldiğinizde, düzenlemeye nasıl başlayacağınız ve başarıyla tamamlayacağınız konusunda rehberlik alacaksınız. Kılavuzu, ekranınızın sağ alt tarafındaki (veya mobil cihazlarda alt tarafındaki) yardım panelinde bulabilirsiniz.

Kılavuz, belirli bir görev türünün nasıl gerçekleştirileceğini hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olabilecek örneklerle birlikte basit adımlara bölünmüştür.

Paneli dilediğiniz zaman yeniden ziyaret etmek için her zaman simge durumuna küçültebilir ve yeniden açabilirsiniz!

Ardından düzenlemenizi yayınlayabilir ve başka bir şey üzerinde çalışabilirsiniz!

Ayarlarda Yardım panelini kapatırsanız, Önerilen düzenlemeler için ipuçlarını da kaybedersiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Maddeler konularına göre nasıl sınıflandırılır?

Maddeler için makine öğrenimine dayalı konular seçilir. Tahminler genellikle doğrudur, ancak her zaman doğru olmayabilirler.

Ya besleme bana herhangi bir madde göstermezse?

Herhangi bir madde görmüyorsanız, ilgilendiğiniz birkaç konu veya daha fazla görev türü eklemeyi denemelisiniz.

Düzenlemelerimi yayımladıktan sonra ne olur?

Çoğu dilde, düzenlemeniz anında yayımlanır ve İnternette görülebilir! Diğer bazı dillerde, düzenlemenizin başkalarının görebilmesi için deneyimli bir editör tarafından onaylanması gerekir.

Maddenin tamamı üzerinde çalışmak zorunda mıyım?

Hayır. Küçük bir yazım hatası olsa bile, istediğiniz parçayı düzeltebilirsiniz. Vikipedi okuyucuları yaptığınız her katkıya değer verir.

Neden "yeni madde oluştur" görev türünü seçemiyorum?

Yeni bir madde oluşturmak, Vikipedi'de yapılması en zor şeylerden biridir, çünkü çok sayıda Vikipedi becerisini birlikte kullanmayı gerektirir. Kendiniz bir madde yazmaya çalışmadan önce, daha basit düzenlemeler yapmayı öğrenmenizi öneririz. Bu nedenle, gelecekte mümkün kılma ihtimalimiz olsa da, bu mevcut bir görev değildir.

Ya daha fazla yardıma ihtiyacım olursa?

Vikipedi'yi düzenlemek her zaman kolay değildir ve diğer gönüllüler size yardım etmeye hazırdır! Yardım istemenin harika bir yolu eğitmeninize danışmaktır. Anasayfanızda size bir eğitmen atanır ve ona bir soru sormak için tıklayabilirsiniz. Genellikle birkaç saat ya da gün içinde yanıt alırsınız.

Önerilen düzenlemeler ve daha büyük projeler hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

Proje hakkındaki ayrıntılı sayfayı okuyabilir ve geri bildirim sayfasında bize sorular sorabilirsiniz.

Görsel rehberlik

Masaüstü sürümü


Mobil sürüm