Pomoc:Wzrost/Narzędzia/Panel pomocy

This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/Help panel and the translation is 100% complete.
Narzędzia Growth Korzystanie z narzędzi Nowości Projekty Zespół Growth
Przeglądaj całą zawartość
Poznaj dotychczasowe narzędzia Strony pomocy i zasoby o Narzędziach Nowości Bieżące inicjatywy i opracowania strategiczne dotyczące tworzenia narzędzi lub tworzenia zasobów. Kim jesteśmy

Ogólne zasoby pomocy

Zasoby pomocy dla wikiprzewodników Zasoby pomocy dla społeczności
Poniższa procedura dotyczy jedynie wiki, na których są włączone narzędzia dla nowicjuszy z projektu Growth .
Zrzut ekranu z zamkniętym panelem pomocy
Zrzut ekranu z otwartym panelem pomocy

Dziękujemy za używanie panelu pomocy i za to, że chcesz wiedzieć więcej!

To narzędzie jest częścią projektu zespołu Growth: Focus on help desk.

Przynajmniej na rok 2019, panel pomocy jest funkcją z ograniczonym zasięgiem. Przede wszystkim jest dostępny tylko na niektórych Wikipediach. Również jest włączany eksperymentalnie dla losowych użytkowników (co ma pozwolić na zbadanie czy funkcja jest przydatna). Funkcje działają w przeglądarkach na komputery biurkowe oraz na urządzeniach mobilnych. Nie jest jednak jeszcze dostępna w aplikacji sklepowej Wikipedii.

Cel panelu pomocy

Celem tego narzędzia jest:

 1. Ułatwiać nowym użytkownikom odnalezienie stron pomocy i samouczków.
 2. Pozwalać nowym użytkownikom w prosty sposób zadawać pytania swoim przewodnikom i przewodniczkom (o ile nie znaleźli czegoś na stronach pomocy).

Jak korzystać

Na każdej stronie edycji będziesz widzieć niebieski przycisk z etykietą Uzyskaj pomoc w edycji. Ten przycisk będzie otwierać panel pomocy.

Panel pomocy podaje linki do użytecznych stron pomocy. Na tych stronach znajdziesz głównie informacje dotyczące edycji artykułów. Linki są otwierane w nowych kartach przeglądarki.

Jeśli nie widzisz wśród tych linków rozwiązania swojego problemu, to spróbuj skorzystać z linku Zobacz więcej stron pomocy, pod którym znajdziesz dodatkowe materiały pomocowe.

Możesz również spróbować wyszukać odpowiedź w górnym pasku panelu pomocy, który szybko pokaże listę odpowiednich stron pomocowych.

Jeśli i to zawiedzie, to zawsze może poprosić o pomoc bardziej doświadczonej osoby. W tym celu użyj sekcji Zadaj pytanie na forum pomocy.

Dodając zapytanie, w praktyce dodajesz je na stronie forum pomocy. Ta strona jest przeglądana przez doświadczonych redaktorów i redaktorki, którzy zgłosili się, żeby pomagać nowicjuszom i nowicjuszkom.

Wskazówki, jak dobrze zadać pytanie:

 • Wyjaśnij co próbujesz zrobić.
 • Opisz jak próbujesz to zrobić, najlepiej krok po kroku. Powiedz gdzie utknąłeś(-aś).
 • Napisz jakiego urządzenia używasz do edycji (czy komputera biurkowego, czy komórki itp).
 • Jeśli wiesz jakiego edytora używasz, to też o tym napisz. Czyli czy używasz VisualEditor (edytor graficzny) czy edytora wikitekstu (edytor tekstowy kodu źródłowego).
 • Jeśli masz pytanie do konkretnego artykułu lub strony to dodaj do niej linka.

Gdzie znaleźć odpowiedź

 • Możesz dostać powiadomienie o odpowiedzi mailem. Musisz jednak najpierw dodać adres mailowy do swojego konta i go potwierdzić. Dodanie i potwierdzenie maila możesz wykonać przez preferencje.
 • Powiadomienie o odpowiedzi powinno być również wyświetlone w przeglądarce (nieco inaczej wygląda na komórce i na komputerze):
Na komputerze personalnym Na urządzeniu mobilnym
   

Dostałeś odpowiedź na swoje pytanie? Możesz kontynuować dyskusję na stronie Panelu pomocy. Dodaj swój komentarz pod odpowiedź, którą otrzymałeś(-aś).

Jak wziąć udział

Gdy używasz narzędzi

Możesz nam powiedzieć co myślisz na stronie z informacją zwrotną. Pisz w języku, w którym czujesz się swobodnie (nie musi to być angielski).

Prosimy o zgłaszanie sugestii dotyczących rozwoju i poprawek narzędzi. A także o problemach w używaniu różnych narzędzi związanych z panelem pomocy.

Jeśli chcesz pomóc nowym osobom

Najlepiej nawiąż kontakt z innymi osobami zaangażowanymi w pomoc na Twojej wiki. Możesz również poczytać o naszych zaleceniach dotyczących odpowiedzi na pytania na forum pomocy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zobacz też: Globalne FAQ o funkcjach Wzrostu

Gdzie jest moje zapytanie?

Dodając zapytanie, w praktyce edytujesz stronę forum pomocy. Możesz ją znaleźć przeglądając swój wkład pod linkiem Edycje. Link znajdziesz w menu tam gdzie link do twojej strony domowej.

Co zrobić jeśli nikt mi nie odpisał?

Prosimy o cierpliwość! 🙂 Na pytania odpowiadają wolontariusze i wolontariuszki, którzy w danym momencie mogą nie być przy komputerze.

Możesz jednak też upewnić się, że twoje pytanie:

 • Wyjaśnia co próbujesz zrobić.
 • Opisuje jak próbujesz to zrobić (najlepiej krok po kroku) oraz podaje kluczowy punkt, w którym utknąłeś(-aś).

Czasami niektóre pytania są skomplikowane. Mogą dotyczyć tematów, z którymi nawet doświadczone osoby się jeszcze nie zetknęły. Stąd też może się zdarzyć, że odpowiedź pojawi się po paru dniach.

Jak wyłączyć panel pomocy?

Możesz to zrobić następująco:

 • Klikając na przycisk "Wyłącz panel pomocy".
 • Albo wchodząc w preferencje i tam na kartę Edycja i odznaczając opcję "Włącz panel pomocy podczas edycji".

Jak włączyć panel pomocy?

O ile panel pomocy jest dostępny na Twojej wiki, to możesz go włączyć w preferencjach, na karcie Edycja.

Jak wybrano linki do pomocy kontekstowej?

Zostały wybrane przez lokalną społeczność związaną z daną wiki. Mogą się one zmieniać w trakcie trwania tego eksperymentu. Będzie to zależeć m.in. od tego jakie pytania będą zadawać nowicjusze i co będzie dla nich najbardziej użyteczne.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o panelu pomocy i całym projekcie?

Możesz zajrzeć na stronę opisującą projekt (po angielsku), albo możesz zadać pytanie na stronie z informacją zwrotną.