This page is a translated version of the page Help:Bots and the translation is 94% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bot, yürütüldüğünde viki sayfalarını otomatik olarak alan veya güncelleyen bir bilgisayar programıdır. Genel olarak, botlar, hacmi ve özellikleri kullanıcılar tarafından manüel olarak gerçekleştirilemeyecek kadar büyük olan tekrarlayan bakım görevleri için kullanılır.

Botların geliştirilmesi ve yürütülmesi normal olarak normal kullanıcıların rolünün dışındadır, programlama deneyimi gerektirir ve vikinin hizmetliler ile koordineli olarak yapılması gerekir.

Varsayılan olarak, bot düzenlemeleri Special:RecentChanges sayfasında gizlidir.

Bot geliştirme çerçeve ve arayüzü

Botlar vikiye normal grafik kullanıcı arayüzü üzerinden erişmez. MediaWiki'de bu amaçla kullanılabilen bir API (Uygulama Programlama Arabirimi) vardır. API, iki bilgisayar programı arasında standart iletişim için bir protokoldür. Daha fazla bilgi için API:İstemci kodu sayfasına bakın.

Follow Manual:Creating a bot for guidelines how to create a bot.

API aracılığıyla bir vikiye erişmek için bir botun 'bot' izni verilmiş bir kullanıcı hesabına sahip olması gerekir.

Uzantı alternatifleri

  • Extension:MassEditRegex — vikideki özel bir sayfa aracılığıyla düzenli ifadeler kullanarak toplu düzenlemeler yapmak için alternatif bir yol sağlar. Bu uzantı normal olarak yalnızca hizmetliler kullanabilir.
  • Extension:Replace Text — başka bir seçenek.

Ayrıca bakınız