Nápověda:Roboti

This page is a translated version of the page Help:Bots and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Bot je počítačový program, který, pokud je spuštěn, automaticky načítá nebo aktualizuje stránky wiki. Obecně se roboti používají pro opakované úkoly údržby, jejíž objem a vlastnosti jsou příliš velké na to, aby je uživatelé mohli provádět ručně.

Vývoj a spouštění robotů je normálně mimo roli běžných uživatelů, vyžaduje zkušenosti s programováním a musí být prováděn v koordinaci s administrativou wiki.

Ve výchozím nastavení jsou úpravy robotů skryté v Special:RecentChanges.

Rámec a rozhraní pro vývoj botů

Roboti nemají přístup k wiki přes běžné grafické uživatelské rozhraní. MediaWiki má pro tento účel k dispozici API (Application Programming Interface (aplikační programovací rozhraní)). API je protokol pro standardizovanou komunikaci mezi dvěma počítačovými programy. Další informace najdete na API:Kód klienta .

Postupujte podle Manual:Creating a bot s pokyny, jak vytvořit robota.

Pro přístup na wiki přes API musí mít robot uživatelský účet, kterému byla udělena 'bot' oprávnění.

Alternativy rozšíření

  • Extension:MassEditRegex — poskytuje alternativní způsob, jak provádět hromadné úpravy pomocí regulárních výrazů, prostřednictvím speciální stránky na wiki. Toto rozšíření mohou normálně používat pouze administrátoři.
  • Rozšíření:Replace Text — jiná možnost.

Související odkazy