Growth/Newslettery/20

This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/20 and the translation is 100% complete.

Newsletter zespołu Growth #20

 

Witamy w dwudziestym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą utrzymywać nowych użytkowników w projektach Wikimedia.

Sugerowane edycje

Do lutego, od momentu wdrożenia tej funkcji w grudniu 2019, wykonano 300 000 zasugerowanych edycji.

Dodaj link to pierwsze oddane do użytku zadanie, dostępne od maja 2021. Polepszyło to wyniki nowicjuszy. Teraz nasz zespół pracuje nad drugim przebiegiem prac w oparciu o zdanie społeczności i analizy danych. Usprawnienia obejmą: ulepszone algorytmy generowania propozycji, ograniczniki zapobiegające dodawaniu wielu podobnych linków na raz, dodanie zachęt do kontynuowania działalności edycyjnej. Po dodaniu tych ulepszeń włączymy to zadanie w kolejnych wersjach językowych Wikipedii.

Dodaj ilustrację to kolejne zadanie strukturalizowane. Wprowadzono je w listopadzie 2021 na cztery pilotażowe Wikipedie. To bardziej wymagające zadanie dla nowicjuszy. Mimo to podnosi ono wartość artykułów (dotąd dodano ponad 1 000 ilustracji). Teraz korzystając z informacji przekazanych przez społeczności i innych danych ustalamy co należy jeszcze poprawić. Strona projektu zawiera linki do interaktywnych prototypów. Liczymy, że podzielicie się przemyśleniami związanymi z tym pomysłem w czasie, kiedy tworzymy i testujemy wczesne wersje. Wkrótce wdrożymy to zadanie na kolejne Wikipedie w ramach testu.

"Dodaj link" i "Dodaj ilustrację" od teraz mają ograniczenie ilości wykonywanych zadań na jednego nowicjusza dziennie. Służy to ograniczeniu wykonywania przez nowicjuszy zbyt wielu edycji, które mogłyby być problematyczne.

Zachęty i pochwały

Przez ostatnie dwa lata zespół Growth skupiał się nad tworzeniem systemu sugerowanych edycji, czyli łatwych zadań, od których nowicjusze mogą zaczynać. Z tego doświadczenia wynika, że te zadania pomagają wielu nowicjuszom wykonać swoje pierwsze edycje. Teraz zaczynamy prace nad nowym projektem: "pozytywne wzmocnienie". Jego celem jest sprawienie, że nowicjusze będą dumni ze swojego zaangażowania w edytowanie i będą chcieli wracać. W ramach tego projektu będziemy pracować nad:

  • Statystykami wpływu: nowicjusze mogą zobaczyć ilość odsłon edytowanych przez siebie artykułów.
  • Zdobywanie kolejnych poziomów : zachęcanie nowicjuszy, by przechodzili od łatwych zadań do trudniejszych.
  • Spersonalizowane pochwały: zachęcanie przewodników i innych użytkowników do dziękowania i dawania odznaczeń nowicjuszom za ich dobra pracę.

Dopiero zaczynamy prace nad tym projektem i wyczekujemy przemyśleń społeczności dotyczących kierunku działań. Wiemy, że sytuacja może się pogorszyć, gdy zaoferujemy nowicjuszom złe motywacje, więc chcemy być ostrożni. Odwiedź stronę dyskusji aby pomóc kierować realizacją!

Wiadomości dla wikiprzewodników

  • Panel wikiprzewodnika jest już dostępny na wszystkich wiki. Pomaga im on na sprawdzenie kto jest ich podopiecznym i śledzić ich aktywność. Aktywuje się on automatycznie, gdy stworzona zostanie lista wikiprzewodników. Jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu takiej listy, skontaktuj się z nami.
  • Panel wikiprzewodnika ma nowy moduł: ustawienia. Mogą oni teraz ustawić swój status (aktywny lub niedostępny). Mogą określić ilość pytań jaką mogą otrzymywać, a także przypisać sobie wskazanego przez siebie nowicjusza. Mogą też oni wyrazić rezygnację, co spowoduje automatyczne przydzielenie ich dotychczasowych podopiecznych pozostałym przewodnikom.
  • Pracujemy nad możliwością wyłączenia się nowicjusza spod opieki wikiprzewodnika (a także powrót).
  • Dotychczas tabela z aktywnością podopiecznych wyświetlała ich wszystkich, niezależnie od tego, czy nie mieli żadnych edycji czy mieli dużo edycji. Teraz jest to zmienione, więc domyślnie pokazywani są nowicjusze mający od 1 do 500 edycji. Te wartości można zmieniać w filtrach.
  • Pracujemy nad stroną specjalną pozwalającą łatwo zapisać się jako wikiprzewodnik.

Niektóre wiki stworzyły userboksy, które wikiprzewodnicy mogą umieścić na swoich stronach użytkownika. Jeżeli takie są na twojej wiki, powiąż je w Wikidanych!

Skalowanie

Dotychczas, w większości wersji językowych Wikipedii, tylko 80% nowicjuszy otrzymywało narzędzia Growth. Było tak, aby przeprowadzić eksperyment i mieć podział na grupę kontrolną. Zmieniliśmy to już. Teraz 100% nowych kont we wszystkich wersjach językowych Wikipedii dostaje funkcje Growth (z wyjątkiem kilku wiki pilotażowych). Zachęcamy do uaktualnienia lokalnej dokumentacji na wiki. Prosimy wspomnieć w niej o narzędziach Growth. Aby to ułatwić, stworzyliśmy stronę pomocy, którą można przetłumaczyć i dostosować do specyfiki danej wiki.

Jak pomóc

Masz pytania na temat funkcji Growth? To przetłumaczone FAQ zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania o pracach zespołu Growth. Regularnie ją aktualizujemy.

Przetłumaczony interfejs jest ważny dla nowicjuszy. Prosimy o pomoc w tłumaczeniu interfejsu narzędzi Growth.

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.