Growth/Newsletters/20

This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/20 and the translation is 100% complete.

Newsletter týmu Growth #20

 

Vítejte v dvacátém newsletteru týmu Growth!

Předmětem práce týmu Growth je pracovat na změnách v software, které pomohou udržet si více přispěvovatelů na Wikimedia projektech.

Editační tipy

K únoru 2022 bylo pomocí editačních tipů uloženo 300 000 editací. Editační tipy byly poprvé nasazeny v prosinci 2019.

Přidávání odkazů je prvním druhem strukturované editace, kterou tým Growth vytvořil. Poprvé bylo nasazeno v květnu 2021. Projekt způsobil, že nováčci uloží více produktivních editací. V tuto chvíli tým pracuje na druhé verzi tohoto projektu, na základě zpětné vazby od komunity a analýzy dostupných dat. Tým například implementuje: lepší algoritmus, ochranu před přidáním příliš mnoha podobných odkazů a jasnější výzvu pro nováčky, aby ukládali i jiné druhy editací. Po dokončení těchto vylepšení máme v plánu přidávání odkazů nasadit na ještě více Wikipedií.

Přidávání obrázků je druhým druhem strukturovaných editací, který tým Growth vytvořil. Poprvé jsme jej nasadili v listopadu 2021 na čtyři pilotní Wikipedie. Přidávání obrázků je pro nováčky více obtížnější, ale zato je prospěšnější pro články. Zatím nováčci do článků přidali více než 1 000 obrázků. Momentálně zpracováváme dostupná data a zpětnou vazbu od komunit, abychom identifikovali, jaké části projektu fungují a jaké bychom měli ještě vylepšit. Projektová stránka obsahuje odkazy na interaktivní prototypy. Jak na projektu pracujeme a testujeme první jeho verze, rádi přečteme, co si o nich myslíte. V nejbližší době přidávání obrázků nasadíme na další jazykové verze Wikipedie.

Jak přidávání odkazů, tak přidávání obrázků nyní má omezení na počet editací, které nováčci mohou během jednoho dne uložit. Tímto způsobem chceme zabránit tomu, aby bylo nováčky nevěnující editování dostatečnou pozornost uloženo příliš velké množství problematických editací.

Pozitivní posílení

Během uplynulých dvou let se tým Growth soustředil na editační tipy: jednoduché editační úkoly, se kterými nováčci na Wikipedii mohou začít. Zjistili jsme, že editační tipy pomáhají mnoha nováčkům uložit jejich první editaci na Wikipedii. Nyní tým Growth začal pracovat na svém novém projektu: „pozitivní posílení“. Cílem projektu je, aby nováčci na své editace byli hrdí a chtěli se vrátit a uložit jich více. V rámci tohoto projektu zvažujeme implementování následujících funkcionalit:

  • Statistika dopadu: ukáže nováčkům, kolik lidí si čte články, které oni editují
  • Postupné zlepšování: povzbudit nováčky, aby po uložení několika jednodušších editačních tipů pokračovali s těmi složitějšími.
  • Personalizované ocenění: umožní mentorům a dalším wikipedistům ocenit nováčky za jejich dobrou práci.

Tento projekt je zatím na svém začátku. Těšíme se na názory různých členů komunity. Víme, že v tomto projektu se může mnoho věcí pokazit, proto chceme být opatrní. Můžete nás kontaktovat na diskusní stránce a pomoci tak při přípravě projektu!

Novinky pro mentory

  • Nástěnka mentorů je nyní k dispozici na všech Wikipediích. Umožňuje mentorům zjistit, k jakým nováčkům jsou přiřazeni a sledovat, jak se jim na Wikipedii daří. Nástěnka se automaticky aktivuje, jakmile je vytvořen szenam mentorů. Pokud se seznamem mentorů potřebujete pomoci, můžete nás kontaktovat.
  • Do nástěnky mentorů přibyl nový modul: nastavení. Mentoři si nyní mohou nastavit svůj stav (na „Aktivní“ nebo „Pryč“). Mohou si také určit množství otázek, které budou dostávat a jednodušším způsobem převzít další nováčky. Pomocí nástěnky mentorů je také možné mentorovat přestat a všechny své nováčky nechat převést k jiným mentorům.
  • Momentálně pracujeme na funkci, která nováčkům umožní mentorský modul vypnout (a případně opět znovu zapnout).
  • V minulosti zobrazoval modul „Vaši nováčci“ všechny mentorovi přiřazené uživatele, včetně těch bez editací (nebo naopak s mnoha editacemi). Toto chování jsme změnili tak, že se nyní ve výchozím nastavení zobrazí jen nováčci s jednou až 500 editacemi. Mentoři si toto mohou změnit pomocí filtrů.
  • Momentálně pracujeme na speciální stránce, přes kterou se mentoři budou moci k mentorování zapsat.

Na některých projektech vznikly nálepky, které si mentoři mohou přidat na svou uživatelskou stránku. Pokud je nějaký na vašem projektu, přidejte ho na Wikidata!

Nasazování funkcí týmu Growth na další projekty

V minulosti byly funkce týmu Growth nasazeny pouze pro 80 % nováčků, což týmu Growth umožnilo provádění různých experimentů, ke kterým byla potřeba kontrolní skupina. Nyní jsme toto nastavení změnili. Funkce týmu Growth tak jsou na Wikipediích k dispozici pro 100 % nováčků (s několika výjimkami). Zveme všechny komunity, aby aktualizovali své stránky s nápovědou pro nováčky. Zahrňte do nich prosím funkce týmu Growth. Abychom vám s tím pomohli, vytvořili jsme stránku, která může být přeložena a adaptována na váš projekt.

Jak pomoci

Zajímá vás něco o funkcích týmu Growth? Tento seznam často kladených otázek obsahuje odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se naší práce. Seznam pravidelně aktualizujeme.

Přeložené rozhraní je pro nováčky důležité. Prosím, prohlédněte si překlady funkcí týmu Growth, a doplňte chybějící překlady, anebo upravte ty stávající.

Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botemDejte nám zpětnou vazbuPřihlašte nebo odhlašte se k odběru.