Büyüme/Bültenler/16

This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/16 and the translation is 100% complete.

Büyüme ekibinin on altıncı bültenine hoş geldiniz!

Büyüme ekibinin hedefi, orta boy Wikimedia projelerinde yeni katılımcıları korumaya yardımcı olan yazılım değişiklikleri üzerinde çalışmaktır.

Büyüme özellikleri etki gösterir

Yeni gelen görev deneyleri sonuçları

Ekip yakın zamanda yeni gelen görevlerin etkisine ilişkin analizimizi yayımladı. Büyüme özelliklerinin ve özellikle yeni gelen görevlerin, yeni gelenlerin daha fazla düzenlemeye yol açtığını bulduğumuzu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kasım 2019'da, Büyüme ekibi "yeni gelen görevleri" özelliğini yeni gelen ana sayfasına ekledi. Altı ay sonra Arapça, Vietnamca, Çekçe ve Korece Vikipedi'ler de veri topladık. Yeni gelen görevler de dahil olmak üzere Büyüme özelliklerinin genel etkisini analiz ettik.

Bu analiz, Büyüme özelliklerinin aşağıdakilerde artışlara yol açtığını bulur:

  • Yeni gelenlerin ilk makale düzenlemelerini yapma olasılığı (+%11,6)
  • editör olarak alıkonulma olasılığı
  • vikide ilk birkaç haftasında yaptıkları düzenleme sayısı (+%22)

Ayrıca, geri dönüş oranıyla ölçülen düzenlemelerinin kalitesinin, bir kontrol grubununkiyle karşılaştırılabilir olduğunu görüyoruz.

Bu sonuçlar nedeniyle, tüm Vikipedi'ler de bu özellikleri uygulamayı düşünmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunları nasıl edineceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu denemeyle ilgili daha fazla ayrıntıyı repor sayfasında bulabilirsiniz. Lütfen herhangi bir geri bildirim veya tartışma sayfasında soru gönderin

Genel ölçüler

Kasım 2020 itibarıyle, özelliklerin uygulandığı tüm vikilerde:

  • 5.000'den fazla yeni gelen, Yeni gelen görevlerini kullanarak 40.000'den fazla düzenleme yaptı.
  • 11.000'den fazla kullanıcı tarafından gönüllü yöntemlere 14.000'den fazla soru gönderildi.
  • 1.500'den fazla kullanıcı tarafından yardım masalarında 2.000'den fazla soru soruldu.

Büyüme sonuçları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz, ve lütfen herhangi bir geri bildirim veya soruyu tartışma sayfasında gönderin.

C ve D varyantları

C ve D varyantları, yeni gelen ana sayfasının iki yeni düzenlemesidir. Onları Ekim ayında konuşlandırdık. Altı hafta boyunca bu varyantların konuşlandırılmasının ardından, yeni görevlerle artan etkileşimlere yol açtıklarını görebiliriz. Daha sonra, hangi varyantın en iyi olduğunu belirleyeceğiz ve bunu tüm yeni gelenler için kullanacağız.

Yöntemler için bültenler

Yöntemler, yeni gelenlere ilk adımlarında yardım etmeye hazır gönüllülerdir. Yeni gelenler, ana sayfalarında yöntemlik modülü kullanarak onlarla iletişime geçebilirler.

Çalışma ev sahipleri için ayrı bir liste

Topluluklar aracılığıyla eğitim programları tarafından düzenlenen çalışmaları sırasında, çalışma sahipleri vikide eğittikleri kişilere yöntemlik yapmayı sever. Birkaç viki, başka yeni gelenlerin kendilerine rastgele atanmasına gerek kalmadan danışanlarını talep etmenin bir yolunu istedi. Bu ihtiyaca cevap vermek için, danışanları talep etmek isteyen, ancak kendilerine rastgele danışanların atanmasını istemeyen mentorlar için vikide ayrı bir liste oluşturulabilir. Bu özellik hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aynı anda birden fazla danışan talep etme

Yöntemler, yeni gelenleri yöntem olarak talep etmek için Special:ClaimMentee kullanabilir. Bu özellik artık yöntemlerin aynı anda birden fazla yeni gelenleri talep etmesine izin veriyor.

Topluluk haberleri

Yardım paneli, kişilerin düzenleme sırasında yerel yardım masasına bir mesaj göndermesine olanak tanır. Önceden, araç her zaman yardım masalarının altına mesajlar gönderiyordu. Vikiler artık onu yardım masası sayfasının en üstünde yeni mesajları gösterecek şekilde yapılandırabiliyor. T261714


Büyüme ekibi tarafından hazırlanan ve bot tarafından yayınlanan Büyüme ekibinin bülteniGeri bildirim verAbone olun veya abonelikten çıkın.