Vikipedi, Wikimedia, MediaWiki, ve viki arasındaki farklar

This page is a translated version of the page Differences between Wikipedia, Wikimedia, MediaWiki, and wiki and the translation is 100% complete.
Ayrıca bakınız: Manual:FAQ#How do I install an existing wiki, like Wikipedia or Wiktionary?

MediaWiki, Wikimedia, Vikipedi ve viki arasındaki farklar konusunda kafanız mı karıştı?

Yine mi kayboldunuz? Vikipedi Dünyası haritasını kontrol edin.

Viki

/ˈwɪki/ veya WIK-ee olarak telaffuz edilen “viki” kelimesi “hızlı” anlamına gelen Hawaii kelimesidir.

Viki, içeriği web tarayıcısından düzenlenebilen ve her düzenlenebilir sayfa için bir sürüm geçmişi tutan bir web sitesi türüdür. Vikiler genellikle, ancak her zaman değil, siteye gelen herhangi bir ziyaretçi tarafından düzenlenebilir.

  • viki (sıfat olarak), "viki yolu" ve antonym 'un-wiki aynı zamanda böyle bir sistemle birlikte hareket eden topluma yönelik felsefeyi tanımlamak için de kullanılır (örneğin, "bu bir şeyler yapmanın çok viki yolu değildir").
  • Viki (büyük 'W' harfiyle) yanlış bir terimdir, ancak bazen Vikipedi veya Portland Pattern Repository'ye atıfta bulunmak için kullanılmıştır. (Oluşturulacak ilk viki olan WikiWikiWeb).
  • viki yazılımı ve viki motoru, viki web sitelerini destekleyen yazılım parçalarına atıfta bulunan terimlerdir. Birçok farklı viki yazılımı vardır; bazıları çok basit, bazıları gelişmiş özelliklere sahip.

Ayrıca bakınız: Vikipedi'nin "viki yazılımına" girişi.

Daha eksiksiz bir açıklama için Vikipedi'nin "viki" girişine bakın.' '

Wikimedia

Wikimedia, Wikimedia taşımacılığı için, projeler dahil olmak üzere birbiriyle ilişkili bir grup projeleri etrafında dönen ortak addır. Vikipedi, Vikisözlük, Vikisöz ve diğerleri, İnternet'in ortak gücünü ve viki konseptini kullanmayı amaçlayan ve her türlü özgür bilgiyi paylaşır.

  • Wikimedia sunucuları terimi, tüm Wikimedia projelerinin barındırıldığı bilgisayar donanımına atıfta bulunarak sıklıkla kullanılır.
  • Wikimedia Vakfı, merkezi San Francisco'da, Wikimedia projelerini yürüten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Wikimedia Deutschland, Wikimedia Rusya vb. onlarca Wikimedia projesi meraklısının yerel bölümler isimleridir. Wikimedia Vakfı ve Wikimedia projelerinden bağımsızdırlar. Bağlama ve yerel ayara bağlı olarak Wikimedia, genellikle Wikimedia projeleri veya bir bölüm veya Wikimedia Foundation için kısa ad olarak yanlış kullanılır (ikincisi bu vikide de olabilir).
  • Genel olarak Meta olarak adlandırılan Wikimedia Meta-Wiki, tüm Wikimedia projelerini etkileyen sorunları tartışmak için kullanılan vikidir. Ayrıca bakınız: Meta:Hakkında.
    • Meta, Wikimedia proje grubunun bir parçası olmayan bir arama motoru olan MetaWiki ile karıştırılmamalıdır.

Vikipedi

Vikipedi küresel, özgür ve çok dilli bir internet ansiklopedisi olan bir Wikimedia projesidir. Wikimedia Vakfı'dan önce gelen en eski ve en büyük Wikimedia projesidir. Vikipedi genellikle bir viki olarak tanımlanır, ancak aslında hepsi MediaWiki yazılımında çalışan her dil için bir tane olmak üzere 200'den fazla vikiden oluşan bir koleksiyon.

MediaWiki

MediaWiki, Vikipedi ve diğer Wikimedia projeleri tarafından geliştirilen ve kullanılan belirli bir viki motorudur. MediaWiki, başkalarının kullanması (ve geliştirmesi) için ücretsiz olarak mevcuttur ve dünyadaki her türlü proje ve kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

Bu site, mediawiki.org, MediaWiki ve ilgili yazılımlar hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Ayrıca bakınız

Video