Czym różnią się Wikipedia, Wikimedia, MediaWiki i wiki

This page is a translated version of the page Differences between Wikipedia, Wikimedia, MediaWiki, and wiki and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.
Zobacz też: Manual:FAQ#How do I install an existing wiki, like Wikipedia or Wiktionary?

Chcesz się dowiedzieć jakie są różnice między pojęciami MediaWiki, Wikimedia, Wikipedia i wiki?

Nadal czujesz się zagubiony? Sprawdź mapę Świat Wikipedii.

Wiki

The word "wiki", pronounced /ˈwɪki/ or WIK-ee, is a Hawaiian word meaning "quick".

wiki to rodzaj stron internetowych, których zawartość może być edytowana w przeglądarce, a każda zmiana przechowywana jest w tzw. historii wersji. Wiki często (ale nie zawsze) mają możliwość edycji przez każdego odwiedzającego stronę, także niezalogowanego.

  • wiki (jako przymiotnik), "metoda wiki" wraz z angielskojęzycznym antonimem un-wiki wykorzystuje się też do określenia filozofii zorientowanej na społeczności, które tworzone są przy użyciu takich właśnie systemów (np. "to nie jest wiki sposób na zrobienie tego").
  • Wiki (pisane przez wielkie „W”) i WikiWikiWeb odnoszą się do Portland Pattern Repository, pierwszego w świecie systemu wiki.
  • oprogramowanie wiki i silnik wiki to określenia oprogramowania, na którym działają strony internetowe typu wiki. Istnieje wiele różnych rodzajów oprogramowania wiki – od bardzo prostych silników do wyposażonych w skomplikowane mechanizmy.

Zobacz również artykuł w angielskojęzycznej Wikipedii o oprogramowaniu typu wiki.

Szersza definicja pojęcia wiki znajduje się w Wikipedii.

Wikimedia

Wikimedia to zbiorowa odnosząca się do tzw. Ruchu Wikimedia obracającego się wokół grupy projektów o wzajemnych powiązaniach, w tym Wikipedii, Wikisłownika, Wikiźródeł, Wikibooks i innych, wykorzystujących siłę współpracy leżącą w globalnej sieci i koncepcję wiki do tworzenia i rozpowszechniania wolnej wiedzy różnego rodzaju.

  • Terminem Serwery Wikimedia często określa się komputery hostujące projekty Wikimedia.
  • Wikimedia Foundation jest organizacją non-profit z siedzibą w San Francisco, zarządzającą projektami Wikimediów.

Wikimedia Polska, Wikimedia Deutschland, Wikimedia Russia itd. to nazwy lokalnych oddziałów (tzw. chapterów) grupy entuzjastów projektów Wikimedia. Działają niezależnie od samej Wikimedia Foundation i projektów Wikimedia. Nazwa Wikimedia, w zależności od kontekstu i lokalizacji, jest często niepoprawnie stosowana jako skrócona nazwa dla projektów WIkimedia, chaptera lub Wikimedia Foundation (ta ostatnia może wystąpić także na tej wiki).

  • Serwis Wikimedia Meta-Wiki, którego nazwę często skraca się do Meta, to wiki, na której toczą się dyskusje na temat ogółu projektów Wikimedia. Zobacz też Meta:About.

Wikipedia

Wikipedia to projekt Wikimedia, będący ogólnodostępną, wielojęzyczną i darmową encyklopedią. Jest to najstarszy i zarazem największy projekt Wikimediów, poprzedzający istnieniem samą Wikimedia Foundation. Nazwa Wikipedia bywa skracana do członu wiki, lecz tak naprawdę jest zbiorem ponad 200 różnych wiki, po jednej na każdą wersję językową, wszystkie działające na oprogramowaniu MediaWiki. Wikipedia is often described as a wiki, but it is in fact a collection of over 200 wikis, one for each language, all running on the MediaWiki software.

MediaWiki

MediaWiki to jeden z przykładów silnika (oprogramowania) wiki, który rozwijany jest na potrzeby Wikipedii i innych projektów Wikimedia. Oprogramowanie jest dostępne dla każdego, kto chce go używać i rozwijać; jest wykorzystywane przez wiele projektów i serwisów na całym świecie.

Ta strona, mediawiki.org, służy do gromadzenia informacji na temat oprogramowania MediaWiki lub oprogramowania z nim związanego.

Zobacz też


Wideo