ההבדל בין ויקיפדיה, ויקימדיה, מדיה־ויקי ווויקי

This page is a translated version of the page Differences between Wikipedia, Wikimedia, MediaWiki, and wiki and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.
See also: Manual:FAQ#How do I install an existing wiki, like Wikipedia or Wiktionary?

מבולבל לגבי ההבדלים בין MediaWiki, Wikimedia, Wikipedia וwiki?

עדיין אבוד? בדוק את מפת "עולם ויקיפדיה".

וויקי

המילה ויקי, מבוטאת /ˈwɪki/ או WIK-ee, היא מילה בהוואית שפירושה "מהיר"

"ויקי" הוא סוג אתר שאת תכניו ניתן לערוך באמצעות דפדפן אינטרנט, המתעד את כול גרסאות העריכה הקודמות במאגר היסטורי. ויקי בדרך כלל, אך לא תמיד, ניתן לעריכה על ידי כול מבקר באתר.

  • "ויקי" כתואר, "הדרך הויקית", וכהפך-משמע "לא-ויקי" משמעים גם כפילוסופיית קהילה המשתמשת באתרים מסוג זה (דוגמה: "זו לא דרך הויקי לעשות דברים")
  • "ויקי" היא גם צורה שגורה אך לא נכונה להתייחס לאתר ויקיפדיה. אתר האינטרנט הראשון בשיטת ויקי הוא "מאגר תבניות התכנות" של פורטלנד, הידוע בשם "Wikiwikiweb".
  • "תוכנת ויקי" ו"מנוע ויקי" הם מושגים המתייחסים לחלקי תוכנה עליהם מבוססים אתרי "ויקי", חלקם פשוטים למדי וחלקם בעלי מאפיינים מתקדמים.

"ראו גם ערך בויקיפדיה האנגלית על תוכנת ויקי"

עבור תיאור שלם יותר ראו הערך "ויקי" במיזם ויקיפדיה באנגלית.

ויקימדיה

"ויקימדיה" היא שם כולל לתנועת ויקימדיה, המקיפה קבוצה קרובה של מיזמים, בתוכם אנציקלופדיה, מילון, מאגר ציטוטים ואחרים, ומכוונת לרתום את הכוח המאגד של האינטרנט ואת רעיון ה"ויקי" ליצירת ידע מכול הסוגים ושיתופו החופשי.

  • המונח שרתי ויקימדיה מתייחס לחומרת המחשב עליה כול מיזמי ויקימדיה מאוחסנים.
  • קרן ויקימדיה היא עמותה ללא מטרות רווח שבסיס-האם שלה בסן פרנסיסקו וממנו היא מריצה את מיזמי ויקימדיה.

"ויקימדיה גרמניה", "ויקימדיה רוסיה", "ויקימדיה ישראל" וכו'. הם שמות לעשרות סניפים מקומיים של אוהדי מיזמי ויקימדיה. הם עצמאיים מקרן ויקימדיה וממיזמי ויקימדיה. בהתאם להקשר לעיתים נוהגים בטעות לקרוא "ויקימדיה" לאחד ממיזמי ויקימדה, לסניף מסוים או לקרן ויקימדיה (המקרה האחרון יכול להתרחש גם בויקי הזה).

  • ה"מטא-ויקי של ויקימדיה", הידוע גם כ"מטא", הוא האתר בו משוחחים בעניינים המשפיעים על כול מיזמי ויקימדיה. "ראו גם: מטא אודות".

ויקיפדיה

"ויקיפדיה", מבין מיזמי ויקימדיה, היא אנציקלופדית אינטרנט בינלאומית רב-לשונית וחופשית. היא הותיקה והגדולה מבין המיזמים וקודמת אף לקרן ויקימדיה. נפוץ לתאר את ויקיפדיה כ"ויקי", אך היא למעשה אסופה של מעל 200 אתרי ויקי, אחד לכול שפה, הפועלים על תוכנת המדיהויקי. Wikipedia is often described as a wiki, but it is in fact a collection of over 200 wikis, one for each language, all running on the MediaWiki software.

מדיהויקי

"מדיהויקי" הוא מנוע ויקי ספציפי, שפותח ונועד לשימוש ויקיפדיה ומיזמי ויקימדיה האחרים. מדיה ויקי חופשי לשימוש (ושיפור) בידי אחרים, והוא אמנם בשימוש כול מיני מיזמים וארגונים מסביב לעולם.

אתר זה, mediawiki.org, מיועד לרכז מידע על מדיהויקי ותוכנות קרובות.

ראו גם


וידיאו