İçerik çevirisi/Şablonlar

This page is a translated version of the page Content translation/Templates and the translation is 100% complete.

İçerik Çevirisi maddelerin diller arasında çevrilmesini destekler ve buna şablonlar da dahildir.

Çeviri arayüzünde bir şablonu tıkladığınızda, kenar çubuğunda bir kart gösterilir. Kart, kaynak şablonun adını gösterir. Hedef dilde eşdeğer bir şablon, kaynak diline bir dil bağlantısı kullanılarak bağlanırsa, adı da gösterilir. Eşdeğer bir şablon bulunamazsa, ''dilde mevcut değil" yazacaktır.

Kart her şablon için aşağıdaki seçenekleri gösterir:

Şablonu atla
Bu, çevrilmiş makaleye hiçbir şey eklemez. Çeviri sırasında şablondaki bilgilere ihtiyaç duyulmadığında bu yararlıdır.
Orijinal şablonu koru
Bu, orijinal şablonun viki sözdizimini çevrilmiş maddeye ekler. Bu, madde yayınlandığında muhtemelen doğru çalışmayacak ve makalenin sonraki sürümlerinde düzenlenmeleri gerekecek, ancak bazen bu çeviriyi yapmanın kolay yoludur. (Bu tür bir çeviriyi, önce çeviri başlığını "Kullanıcı:kullanıcı adınız/madde başlığı" olarak değiştirerek ve ardından hazır olduğunda doğru başlık.)
Eşdeğer şablon kullan
Bu seçenek yalnızca eşdeğer bir şablon varsa kullanılabilir ve şablonu hedef dile uyarlamaya izin verir.

Çeviri sırasında şablonu uyarlama

Şablon parametre düzenleme

Eşdeğer bir şablon varsa, bu şablonu uyarlayabilirsiniz. Şablon düzenleyiciyi açmak için şablonu tekrar tıklayın.

Şablon düzenleyici, kaynak ve hedef dillerdeki tüm parametreleri yan yana gösterir.

Aşağıdaki koşullar geçerli olduğunda parametrenin kaynak dilden değeri otomatik olarak hedef dile kopyalanır:

 • Aynı ada sahip bir parametre var.
 • TemplateData'da kaynak dildeki parametreyle aynı ada sahip bir diğer ad tanımlandığı bir parametre vardır.

Bir parametre yukarıda listelenen yollardan hiçbirinde otomatik olarak bulunamazsa, çevirmenin bu parametreleri bulması ve birer birer doldurması gerekir. Şablon düzenleyicide kaynak alanın yanındaki bir alana tıklamak parametre değerini otomatik olarak doldurur. Tercüman, alandaki "Hedef alanı seç" açılır listesinden uygun parametre adını seçmelidir. Farklı dillerdeki şablon parametrelerinin yapısının genellikle aynı olmadığını ve parametreleri çeviri yaptığınız vikide doğru şekilde yazmanız gerektiğini unutmayın.

Tüm parametreleri doldurduğunuzda, çeviri düzenleyiciyi kapatın. Bu, düzenlemelerinizi kaydeder ve şablonu maddeyi yayınladıktan sonra görünecek şekilde gösterir.

Adım adım

Örneğin, İngilizce'den Portekizce'ye "Yoshida Kalesi" maddesinin üst kısmındaki bilgi kutusunun çevirisi, tüm şablonun çevrilmesine bir örnek gösterir:

  Bir şablonun çevirisini başlatmak için, genellikle çevirirken yaptığınız gibi bir paragrafa tıklayın.
  Çevirmeye başladığınızda, şablon kısmi veya kafa karıştırıcı bilgilerle gösterilir. Düzenlemek için eklenen şablonu tekrar tıklayın.
  Çevrilmiş maddeye aktarmak istediğiniz şablon parametresi alanını tıklatın.
  Değer kaynak maddeden kopyalanacaktır. Parametrenin adını seçin. Diliniz için doğru olması için değeri düzenleyin.
  Kaynak maddede bulunmayan bir alan eklemek için şablon düzenleyicinin altındaki "Daha fazla alan ekle"'yi tıklayın. Burada, örneğin, orijinal dili Japonca olan bir kalenin adıdır.
  İhtiyacınız olan tüm şablon alanlarını doldurmaya devam edin.
  İşiniz bittiğinde şablon düzenleyiciyi kapatın. Şablonun tamamı gösterilir. Şablonun tasarımı, çeviri yaptığınız dilde farklı görünebilir, ancak önemli olan, parametre değerlerinizin doğru bir şekilde girilip girilmediğini kontrol etmektir.

Bir şablon uyarlanamazsa ne yapmalı

Hedef dilde eşdeğer bir şablon yoksa çeviriyi onsuz yayınlamanız gerekir. Çevrilmiş makalede bir şablona ihtiyaç duyulursa, çevrilmiş makaleyi düzenlemeniz ve ilk çevrilmiş düzeltmeyi yayınladıktan sonra şablonu eklemeniz gerekir.

Bununla birlikte, dilinizdeki şablonları, çeviri yaptığınız dillerdeki şablonlara daha benzer hale getirerek daha ileri gidebilir ve gelecekteki çeviriyi daha verimli hale getirebilirsiniz. Şablonları kendiniz değiştirmekten rahatsızsanız, lütfen vikinizde şablonla ilgili çevrilemeyen şablonları sık sık koruyan birine söyleyin ve bu sayfaya yönlendirin.

Şablonları daha kolay çevrilebilir yapma

Şablonları daha kolay çevrilebilir hale getirmek için lütfen şu ipuçlarını kullanın:

TemplateData

TemplateData, her şablonu ve parametrelerini hassas ve makine tarafından okunabilir bir şekilde tanımlayan bir teknolojidir. Görsel düzenleyiciyi kullanan viki editörlerinin şablon parametrelerini doldurmasına yardımcı olur ve aynı veriler İçerik Çevirisi tarafından kullanılır.

 • Vikinizdeki şablonlar için TemplateData oluşturun.
 • Şablonun her güncellenişinde TemplateData'nın güncellendiğinden emin olun.
 • Vikinizdeki bir parametrenin adı, makalelerin sık sık vikinize çevrildiği bir vikideki eşdeğer parametrenin adından farklıysa, bu parametreyle bir takma ad ekleyin. Bunu yaparsanız, çeviri yapılırken parametre değeri otomatik olarak önceden doldurulur.
  • Örneğin, maddeler sıklıkla İngilizceden Türkçeye çevrilir. Bir şehri tanımlayan bir bilgi kutusunda, bir parametrenin İngilizce adı "mayor" ve İspanyolca adı "belediye başkanı" olabilir. Türkçe şablonunda parametre adı olarak "belediye başkanı" ve diğer adı "mayor" olarak tanımlayın.
  • Pratik amaçlar için, tüm dillere karşılık gelen takma adlar tanımlamanız gerekmez, ancak yalnızca makalelerden gelen takma adlar sık sık çevrilir. Viki sayfanızdaki Özel:CXStats sayfasına bakarak hangi dilleri bulabilirsiniz.
 • Parametrelere açık, okunabilir etiketler verin. Ad, wiki sözdizimine eklenen parametrenin adıdır ve etiket, görsel düzenleyicide ve İçerik Çevirisinde şablon düzenleme formlarında editörlere gösterilen addır.
 • Mümkün olduğunda parametreler için açıklamalar yazın.
  • Parametrenin biçimi ne olması gerektiğini açıklayın: düz metin, bağlantı, başka bir şablon, belirli bir değer kümesi, vb.
  • Bir parametre Vikiveri'den otomatik olarak doldurulabiliyorsa, açıklamaya dikkat edin.

Şablonları diller arasında daha benzer yapma

Parametrelerin yapısı genellikle farklı diller arasında farklıdır. Örneğin, bazı dillerde görüntüler tam dosya bağlantıları olarak sağlanır (örneğin, {{Infobox person|image=[[File:Sophie Kowalevski.jpg|thumb|300px|Sofia Kovalevskaya, 1880]]}}) ve diğerlerinde dosya adı, boyutu ve resim yazısı ({{Infobox person|name=Sofia Kovalevskaya|image=Sophie Kowalevski.jpg|image_size=300|caption=Sofia Kovalevskaya, 1880}}) için ayrı parametreler bulunur. Parametre yapısının, makalelerin sıklıkla çevrildiği dildeki yapıya benzer hale getirilmesi, işi çevirmenler ve makale sahipleri için çok daha verimli hale getirecektir.

Bazı şablonlar dengesiz, yani bir şablon bazı açılış HTML etiketleri veya viki sözdizimi ekleyerek bir bölüm başlatır ve başka bir şablon ilgili etiketleri ekleyerek bölümü sonlandırır. Örneğin, bu sütun yerleşimi için bazı dillerde yapılır. Bu tür şablonlar genellikle sorunludur ve tercüme edilmesi özellikle zordur ve genellikle kendi içinde gerekli tüm sözdizimini içeren dengeli bir şablonla değiştirilebilir.

Vikiveri

Vikiveri'den parametre değerlerini almalarını sağlayarak şablonları daha Vikiveri etkin hale getirin. Bu şablonlar, bazı wikilerde, aralarında Rusça, Estonca, İbranice, Katalanca ve diğerleri arasında giderek yaygınlaşıyor. Bir parametre Vikiveri'den alındığında, madde çevirmenleri tarafından doldurulması gerekmez (ancak etiketinin Vikiveri'ye çevrilmesi gerekebilir).

Bilinen sorunlar

Şablon düzenleyici, İçerik Çevirisi'deki yeni bir özelliktir ve bazı işlevler hala eksiktir. Bilinen bazı önemli sorunlar şunlardır:

 • Kaynakça içindeki şablonları düzenlemek imkansızdır (phab:T152444)
 • Şablon parametreleri yalnızca çevirmen şablon düzenleyicisini aktif olarak kapattıktan sonra kaydedilir (phab:T151630)

Ayrıca bakınız