תרגום תוכן/תבניות

This page is a translated version of the page Content translation/Templates and the translation is 98% complete.

כלי תרגום התוכן תומך בתרגום ערכים בין שפות, וזה כולל גם תבניות.

בעת לחיצה על תבנית בממשק התרגום, יוצג כרטיס בתפריט הצד. הכרטיס מציג את השם של תבנית המקור. אם קיימת תבנית מקבילה בשפת היעד (באמצעות קישור בינוויקי), גם השם שלה יוצג. אם לא נמצאה תבנית מקבילה בשפת היעד, הכרטיס יציג הודעה "לא זמין ב<שפה>".

הכרטיס מציע את האפשרויות הבאות עבור כל תבנית:

לדלג על התבנית
האפשרות הזאת לא מוסיפה שום דבר לערך המתורגם. היא שימושית כאשר המידע בתבנית אינו נחוץ בתרגום.
לשמור על התבנית המקורית
האפשרות הזאת מוסיפה את התחביר של התבנית המקורית לתוך הערך המתורגם. זה כנראה לא יעבוד כמו שצריך מיד לאחר פרסום הערך, ויהיה צורך לערוך את התבנית בגרסאות הבאות. עם זאת, לעתים זו דרך קלה לבצע את התרגום. (אפשר גם לפרסם תרגום כזה במרחב המשתמש האישי בשלב הראשון, באמצעות שינוי כותרת התרגום ל"משתמש:<שם_המשתמש_שלכם>/<כותרת_הערך>", ולאחר שהתרגום מוכן – אפשר להעבירו לכותרת הנכונה.)
להשתמש בתבנית מתאימה
האפשרות הזאת זמינה רק כאשר קיימת תבנית מתאימה, והיא מאפשרת להתאים את התבנית לשפת היעד.


התאמת התבנית במהלך התרגום

עריכת פרמטרים של תבנית

אם קיימת תבנית מקבילה, ניתן להתאים אותה. לחצו על התבנית שוב כדי לפתוח את עורך התבניות.

עורך התבניות יציג את כל הפרמטרים שבשפת המקור לצד אלה בשפת היעד.

הערכים של הפרמטרים משפת המקור יועתקו באופן אוטומטי לשפת היעד אם התנאים הבאים מתקיימים:

 • יש פרמטר עם שם זהה.
 • יש פרמטר שהכינוי שלו, כפי שהוגדר בנתוני התבנית, זהה לשם הפרמטר בשפת המקור.

אם לא נמצא פרמטר באופן אוטומטי באחת הדרכים הרשומות למעלה, המתרגם יצטרך למצוא אותם ולמלא אותם אחד אחרי השני. לחיצה על השדה שנמצא בעורך התבניות מול שדה המקור תגרום למילוי אוטומטי של ערך הפרמטר. על העורך לבחור את שם הפרמטר המתאים מרשימת פרמטרי היעד שברשימה. יש לשים לב לכך שהמבנה של הפרמטרים בשפות שונות לעתים קרובות אינו זהה, וצריך לכתוב את הפרמטרים בצורה נכונה שמתאימה לאתר הוויקי שבו מבוצע התרגום.

לאחר שמילאתם את כל הפרמטרים, סגרו את עורך התבניות. העריכות שלכם יישמרו, והתבנית תוצג כפי שהיא תיראה לאחר פרסום הערך.

צעד אחד צעד

כאן מוצג התרגום של תיבת המידע בראש הערך "Yoshida Castle" מאנגלית לפורטוגלית מציג דוגמה של תרגום תבנית שלמה:

  כדי להתחיל תרגום של תבנית, יש ללחוץ על פסקה כמו שאתם עושים בדרך־כלל כדי לתרגם אותה.
  בתחילת התרגום התבנית תוצג באופן חלקי ואולי אף מבלבל. יש ללחוץ על התבנית שהוכנסה שוב כדי לערוך אותה.
  יש ללחוץ על שדה פרמטר תבנית שברצונך להעביר אל הערך המתורגם.
  ערך הפרמטר יועתק מהערך המקורי. יש לבחור את שם הפרמטר. יש לערוך את ערך הפרמטר כדי שהוא יהיה נכון בשפה שלך.
  כדי להוסיף שדה שאינו זמין בערך המקורי, יש ללחוץ על "הוסף שדות" (או "הוסיפי שדות") בתחתית עורך התבניות. כאן, למשל, זהו שם המבצר בשפת המקור שלו, יפנית.
  יש המשיך למלא את כל השדות שנחוצים לך.
  כשהכול מוכן, יש לסגור את העורך. תוצג התבנית השלמה. עיצוב התבנית עשוי להיות שונה בשפת היעד, אבל החלק החשוב הוא לבדוק שהפרמטרים הוזנו באופן נכון.

מה לעשות במקרה שלא ניתן להתאים תבנית?

אם לא קיימת תבנית מתאימה בשפת היעד, יש לפרסם את הערך ללא התבנית, או, אם התבנית נחוצה, לערוך את הערך המתורגם לאחר הפרסום ולהוסיף אותה.

עם זאת, באפשרותכם לייעל את התרגומים הבאים באמצעות הפיכת התבניות בשפה שלכם לדומות יותר לתבניות בשפות שאתם מתרגמים מהן. אם אתם מעדיפים שלא לערוך תבניות בעצמכם, אנא ספרו למישהו באתר הוויקי שלכם שמתחזק תבניות באופן שוטף שלא ניתן לתרגם את התבנית, והפנו אותו לדף העזרה הזה.

הפיכת תבניות לקלות יותר לתרגום

כדי להפוך תבניות לקלות יותר לתרגום, אנא השתמשו בעצות הבאות:

נתוני תבנית

נתוני תבנית (TemplateData) הם טכנולוגיה לתיאור תבניות ופרמטרים בצורה מדויקת שמחשבים יכולים להבין. נתוני התבנית עוזרים למשתמשים למלא את הפרמטרים שלה עם העורך החזותי, וגם כלי תרגום התוכן משתמש בנתונים אלו.

 • צרו נתוני תבנית עבור תבניות באתר הוויקי שלכם.
 • ודאו שנתוני התבנית מתעדכנים בכל פעם שהתבנית עצמה מתעדכנת.
 • אם שם של פרמטר באתר הוויקי שלכם שונה משם הפרמטר המקביל בשפה נפוצה אחרת, הוסיפו כינוי עם שם הפרמטר בשפה הזרה. אם תעשו זאת, הערך של הפרמטר ימולא באופן אוטומטי בעת התרגום.
  • למשל, לעתים קרובות ערכים מתורגמים מאנגלית לספרדית. בתבנית מידע של עיר, שם הפרמטר באנגלית יכול להיות "mayor", ושם הפרמטר בעברית יכול להיות "ראש העיר". בתבנית העברית יש להגדיר את "ראש העיר" בתור השם של הפרמטר, ואת "mayor" בתור כינוי נוסף.
  • מבחינה מעשית, אין צורך להוסיף כינויים מקבילים עבור כל השפות, אלא רק עבור שפות שמהן נעשים תרגומים רבים. באפשרותכם לראות מהן השפות הנפוצות על ידי ביקור בדף "מיוחד:סטטיסטיקות תרגום תוכן" (Special:CXStats) באתר הוויקי שלכם.
 • תנו לפרמטרים תוויות ברורות. "שם" הפרמטר הוא השם שמוכנס בתחביר הוויקי, וה"תווית" היא החלק שמוצג לעורכים בכלים שונים, כמו העורך החזותי או כלי תרגום התוכן.
 • רשמו תיאורים לפרמטרים ככל שזה אפשרי.
  • הסבירו מה אמור להיות התחביר של ערך הפרמטר: טקסט רגיל, קישור, תבנית אחרת, קבוצה מסוימת של ערכים, וכו'.
  • אם ניתן למלא פרמטר מסוים באופן אוטומטי מוויקינתונים, ציינו זאת בתיאור שלו.

הפיכת תבניות בשפות שונות לדומות יותר

מבנה הפרמטרים לפעמים שונה בשפות שונות. למשל, בשפות אחדות התמונות מסופקות בתור קישורי קובץ (כגון {{Infobox person|image=[[File:Sophie Kowalevski.jpg|thumb|300px|Sofia Kovalevskaya, 1880]]}}) ובאחרות יש פרמטר נפרד לשם הקובץ, הגודל שלו, והכיתוב ({{Infobox person|name=Sofia Kovalevskaya|image=Sophie Kowalevski.jpg|image_size=300|caption=Sofia Kovalevskaya, 1880}}). הפיכת מבנה הפרמטרים לדומה יותר למבנה בשפה שממנה ערכים בדרך כלל מתורגמים יהפכו את העבודה ליעילה יותר עבור מתרגמים ומתחזקי ערכים.

יש תבניות שאינן "מאוזנות", דהיינו, תבנית אחת פותחת פסקה עם תגי HTML פותחים או עם תחביר ויקי מסוים, ותבניות אחרות סוגרות את הפסקה באמצעות תגים מקבילים. לדוגמה, זה נעשה במספר שפות ליצירת טורים. תבניות כאלה הן בדרך כלל בעייתיות, וקשה לתרגם אותן, ובדרך כלל ניתן להחליף אותן בתבנית מאוזנת, שכוללת בתוכה את כל התחביר הדרוש.

ויקינתונים

התאימו את התבניות לשימוש בוויקינתונים על־ידי כך שתגרמו לערכי הפרמטרים להתמלא אוטומטית מתוך ויקינתונים. תבניות כאלה נהיות יותר ויותר נפוצות במספר אתרי ויקי, למשל ברוסית, באסטונית, בעברית, בקטלאנית ובשפות נוספות. כאשר ערך של פרמטר נלקח מוויקינתונים, לא צריך למלא אותו בכלי תרגום התוכן בכלל (אם כי יש אולי יש לתרגם את התווית שלו בוויקינתונים, אם זה טרם נעשה).

בעיות ידועות

עורך התבניות הוא תכונה חדשה בכלי תרגום התוכן, וחלק מהאפשרויות עדיין חסרות. להלן כמה בעיות ידועות:

 • לא ניתן לערוך תבניות בתוך הערות שוליים (phab:T152444)
 • פרמטרי התבניות נשמרים רק לאחר שהמתרגם סוגר את עורך התבניות (phab:T151630)

ר' גם