Vizuální editor/Rozdíly verzí

This page is a translated version of the page VisualEditor/Diffs and the translation is 100% complete.

Od roku 2017 poskytuje VisualEditor Visual diffs (vizuální rozdíly). Jsou k dispozici na dvou místech v rozhraní: při náhledu změn v dokumentu před tím, než uživatel stránku uloží, a (jako beta funkce) v rámci standardního zobrazení rozdílu změn v MediaWiki, které je přístupné ze stránky historie. V obou případech se vizuální rozdíl zobrazí spolu s tradičním dvousloupcovým wikitextovým rozdílem a uživatel může přepínat mezi dvěma obrazovkami.

Vizuální rozdíly mají proti hlavním wikitextovým rozdílům dvě hlavní výhody. První je, že editoři mohou přímo vidět změny, které provedli oni a ostatní, aniž by museli rozumět wikitextu. To je zvláště užitečné při pohledu na změny v grafických strukturách, jako jsou tabulky. Například pokud editace odstraní sloupec z tabulky, wikitextový rozdíl by byl těžko pochopitelný, zatímco vizuální rozdíl je zřejmý okamžitě.

Druhým je, že technologii lze použít k přesnější reprezentaci změny čtenáři. Pokud například úprava zaměnila dva odstavce (se změnami odstavců nebo bez nich), vizuální rozdíl bude identifikovat, že k tomu došlo, zatímco rozdíl ve wikitextu způsobí, že to bude vypadat, že byl odstraněn odstavec a byl přidán zcela nový odstavec.

Na běžných rozdílových stránkách

Většina příkladů a snímků obrazovky níže se týká používání vizuálních rozdílů během náhledů stránek při úpravách. Vizuální rozdíly VisualEditoru však lze také použít na běžných stránkách rozdílů, na jakékoli wiki, která má nainstalovaný VisualEditor. Příklad tohoto použití můžete vidět v anglickém jazyce na Wikipedii zde.

Pro wiki, které mají VisualEditor, existuje několik způsobů, jak aktivovat toto zobrazení rozdílového zobrazení:

  • Přidejte do LocalSettings.php následující text:
$wgVisualEditorEnableDiffPage = true;
  • Pokud má vaše wiki záložku "Funkce beta" (beta features) v rámci Special:Preferences a chcete, aby se vizuální rozdíly pro uživatele staly "výchozími" (opt-in), můžete k LocalSettings.php přidat následující položky:
$wgVisualEditorEnableDiffPageBetaFeature = true;
  • Jak je vidět na výše odkazovaném příkladu na Wikipedii, režim vizuálního rozdílu lze také aktivovat jednoduchým přidáním výrazu "&visualdiff" do adresy URL stránky rozdílu.

Jak na to

 
Po dokončení úpravy stránky zadejte shrnutí úprav a poté zvolte "Zkontrolujte si změny". Ve vizuálním režimu uvidíte zvýrazněné doplňky, odstranění, nové odkazy a formátování. Další změny, například změna velikosti obrázku, jsou popsány v poznámkách na straně.
 
Klepnutím na přepínací tlačítko můžete přepínat mezi vizuálními a wikitextovými rozdíly.
 
Rozdíl wikitextu je stejný nástroj pro porovnání, který se používá v editorech wikitextu a v historii stránky.

Příklady

Použité technologie

Thalia Chan, Sjednocující úpravy a vizuální rozdíly, Wikimania 2017

Aktuální omezení

  • Žádná upozornění na změny "neviditelných" metadat stránek , jako jsou kategorie nebo klíčová slova pro obsah stránky.
  • Problémy se složitými změnami tabulek.[3]
  • Nedostupné na některých speciálních stránkách:
    • Stránky s "rozdílem" při vracení změn zpět.[4]
    • Stránky editačních konfliktů[5]

Historie

Tato funkce je k dispozici jako první rozdílový nástroj ve stolním VisualEditoru od větve 1.31.0-wmf-20 (vydáno do produkce Wikimedie dne 6. února 2018). Předtím to byl sekundární nástroj od větve 1.29.0-wmf-17 dále (vydán do produkce Wikimedia dne 21. března 2017).

Související stránky

Poznámky pod čarou