Project:KM yardımı

This page is a translated version of the page Project:PD help and the translation is 100% complete.
Yardım sayfaları telif hakları olmadan yayınlanır (kamu malı olarak)
Yardım sayfaları telif hakları olmadan yayınlanır (kamu malı olarak)

Project:PD yardımı, MediaWiki kullanıcıları için, yani MediaWiki tarafından desteklenen bir web sitesinin ziyaretçileri için bir dizi özlü kullanıcı yardım sayfası oluşturma projesidir. Proje, Yardım ad alanı içindeki tüm içeriği kapsamaktadır. Bunun için ana giriş noktası Help:İçindekiler .

Bu yardım belgesi Kılavuz'dan (GFDL veya CC BY-SA lisanslı MediaWiki hizmetli kılavuzu) ayrıdır. Katkıda bulunanlar, lütfen farklılıklar konusunda net olun! PD yardım sayfaları, sunucu hizmetlileri için MediaWiki yazılımının nasıl kurulacağı, yapılandırılacağı veya bakımının yapılacağı hakkında bilgi içermez. Neyi başarmaya çalıştığımızın ayrıntılı bir açıklaması için aşağıdaki 'Hedef' bölümüne bakın.

Güvenlik Lütfen Meta Viki'nin Yardım sayfalarından içeriği kopyalayıp yapıştırmayın. GFDL veya CC BY-SA lisansı altında yazılmıştır ve kamu malı değildir.

Hedef

Hedef, yeni bir viki kurulumuna kopyalanabilen veya MediaWiki dağıtımına eklenebilen bir dizi sayfa sağlamaktır. Bu, diğer Meta bilgileriyle birlikte temel kullanıcı bilgilerini makul ölçüde kısa bir biçimde içerecektir. Temel kavram, bir referans çalışma değil, sıkıştırılmış "Kullanım Kılavuzu" oluşturmaktır. Kullanıcıların ne istediğine odaklanmalı ve diğer işlevleri açıklamamalıdır.

Lisans

PD Yardımına yapılan katkılar, CC0 feragatnamesi aracılığıyla kamu malı olarak yayımlanır. Bu, kullanıcıların metni kendi viki kurulumlarına kolayca kopyalayabilmeleri için gereklidir. Lütfen katkıda bulunmadan önce aşağıdakileri anladığınızdan emin olun:

 • PD Yardımı'ndaki her sayfa, lisansı belirtmek için {{PD Help Page}} satırını içermelidir.
 • Bu sayfalara başka bir yerden içerik kopyalanamaz. Tek istisna şu şekildedir:
 1. Kopyalanan içerik kişisel (örneğin yazar) veya orijinal yazar(lar)ın iznini belgelendirmişsinizdir.
 2. Zaten Kamu Malı da olan içerik buradan kopyalanabilir; ancak, bu yayımlanan web sayfalarının çoğunu İÇERMEZ!
 • Buraya katkıda bulunduğunuz bilgilerin tüm haklarından feragat ediyorsunuz. Katkılarınızı bu sitede listelemeye ve atıfta bulunmaya devam edecek olsanız da, başkaları metni başkalarına atıfta bulunmadan kopyalayabilir ve uygun gördükleri şekilde değiştirebilirler.

Hedef okuyucu: Normal kullanıcılar

Yardım sayfaları, bir viki web sitesinin normal ziyaretçilerini hedef alır.

Sunucu hizmetlileri değil

Tam MediaWiki belgelerini çoğaltmayı hedeflemiyoruz. Sunucu hizmetlilerr yönelik, MediaWiki'nin kurulumu, yapılandırması veya bakımıyla ilgili ayrıntıları içeren bilgiler Kılavuz'a aittir.

Bunun tek küçük istisnası, 'Hizmetli ipuçları' kutularıdır (aşağıda açıklanmıştır).

Hizmetli / bürokrat kullanıcıları için daha az belirgin bilgiler

Yardım sayfaları, hizmetlileri kullanıcılarının neler yapabileceğini de açıklamadan tamamlanmayacaktır. Ancak, bu gelişmiş özellikler hedef kitlenin çoğunluğu (çoğu viki kullanıcısı) için mevcut değildir. Bu nedenle, bu bilgiler içeriğin çoğundan biraz ayrı tutulmalıdır, böylece normal kullanıcılar kendileriyle ilgili olmayan bilgilerle karşılaşmazlar.

Yardım sayfalarının büyük bölümünde, hizmetli ayrıcalıkları gerektiren eylemlerden kısa sözler gerekli görülebilir; ancak, hizmetli prosedürlerinin ayrıntılı açıklamaları, daha az belirgin şekilde bağlantılı sayfalarda saklanmalı veya Yardım sayfalarından tamamen çıkarılmalıdır.

Bu bölüm tartışma altındadır

Yazım yönergeleri

 • Sayfalar arasında bağlantılar oluşturun, ancak MediaWiki.org'daki diğer ad alanlarına bağlanmaktan kaçının. Bağlantıları kamu malı yardım sayfalarının içinde tutun veya ilgili kaynaklara harici bağlantılar (tam URL) yapın, örn. meta.wikimedia.org'da. Bu, metnin yeni viki kurulumlarına daha kolay kopyalanmasını kolaylaştırmak içindir. Hedef vikide bulunmayabileceği için vikiarası bağlantılarını kullanmayın.
 • Muhtemelen {{SITENAME}} sözdizimini hiçbir yerde değiştirmek istemiyoruz. MediaWiki, tanımladığımız yazılımın adıdır. Bu, hedef vikinin çalışmasını sağlayan İçerik Yönetim Yazılımıdır (CMS), bu nedenle metnimizin yazılıma atıfta bulunduğu her yerde (yardım boyunca her yerde), "MediaWiki" harfi olarak bırakılmalıdır. Herhangi bir nedenle, yardım metni sitenin adından bahsediyorsa, bu uygun bir istisna olacaktır ({{SITENAME}} kullanın). Ancak, MediaWiki kelimesinden bahsettiğimiz her yerde bunu değiştirmeyeceğiz.
 • Çeviriler, bir sayfanın İngilizce sürümü stabil bir duruma ulaştıktan sonra yapılmalıdır. Adlandırma kuralı Sayfa başlığı/dil-kodu şeklindedir (ör. Help:Editing/tr).
 • Bu kılavuzda gezinme için mükemmel bir çözüme sahip değilseniz, lütfen gezinme şablonları oluşturmaktan kaçının ve önce içerik oluşturmaya odaklanın.
 • Tüm MediaWiki kurulumlarında kurulu olmadıkları için Cite gibi uzantıları kullanmayın.

Biçimlendirme

 • Biçimlendirme tutarlı olmalıdır. Oluşturduğunuz tüm tablolar için class="wikitable" kullanın, hücreleri veya satırları {{Hl1}} vb. ile vurgulayın.
 • Tüm viki biçimlendirmesi ve kodu ‎<code> veya ‎<pre> etiketlerine yerleştirilmelidir. Eklemek için yardım: {{subst:nw|text}}.
 • Menü metinlerine ve açıklamalara yapılan tüm kaynaklar eğik olarak görünmelidir.

Ekran görüntüsü resimleri

Ekran görüntüleri kullanışlıdır. KM yardım sayfaları yalnızca kamuya açık ekran görüntülerini içermelidir; herhangi bir logonun ekran görüntülerine dahil edilmesini önleyin ve bunları {{MediaWiki screenshot}} (GPL için) ve {{CC-zero}} (kullanıcının çalışması için) lisans şablonlarıyla Commons'a yükleyin.

Resimler belgelerle birlikte gönderilir veya InstantCommons ile Commons'tan erişilir.

Hizmetli ipuçları

Yardım içindeki bir şey bir sunucu hizmetli tarafından yapılandırılabiliyorsa, {{Admin tip}} ile bir 'hizmetli ipucu' ekleyebilirsiniz.

Kategori

"Help:" ad alanındaki tüm sayfalar, tanım gereği bu genel etki alanı Yardım belgelendirmesi projesinin bir parçasıdır ve Category:Yardım ile ayrılmalıdır. MediaWiki uzantıları için yardım sayfaları, Category:Uzantı yardımı alt kategorisinde kategorize edilmelidir.

"Help:" ad alanındaki sayfaların önceki kategorisi, bu kamu malı Yardım belgelendirme projesi, Category:PD help idi. Sadeliğe uygun olarak, kategori artık yalnızca Category:Yardım basittir ve tüm sayfalar güncellendi.

Ayrıca bakınız

 • Project:Dil politikası  — Yardım sayfalarının İngilizce olmayan versiyonları üzerinde çalışmakla ilgileniyorsanız.
 • Project:PD help/export  — Help: ad alanının kullanılabilir dökümlerini oluşturmak için önerilen bir yöntemi tartışır. Bu hâlâ tartışma aşamasındadır ve henüz işlevsel değildir.