MediaWiki'de IRC

This page is a translated version of the page MediaWiki on IRC and the translation is 100% complete.
IRC buraya yönlendirir. IRC uzantıları için, Category:IRC uzantıları uzantıya bakın. IRC tabanlı son değişiklik botları için, Manual:IRC RC Bot sayfasına bakın.

Hangi kanalı kullanacağınızdan veya nerede bir soru soracağınızdan emin değilseniz, #mediawiki adresinden isteyin. Yanlış yerdeyseniz, birileri sorunuzu sormak için sizi en iyi yere yönlendirecektir.

"Gizlenmek" tamamdır (konuşmadan konuş ve dinle) ve bazen hemen bir cevap alamazsınız. Bu açıklama size, açık kaynak kodları hakkında konuşmak için IRC kanallarının nasıl kullanılacağı hakkında biraz daha bilgi verir.

Mediawiki'yi yardım için kullanmadan önce:

  1. SSS okuduğunuzdan ve Project:Yardım baktığınızdan emin olun.
  2. Sorununuz için bunun en iyi iletişim yöntemi olup olmadığını kontrol edin.
  3. MediaWiki.org, Meta Viki ve internet arama motorunda sorununuzu çözmek için arama yapın.
  4. IRC görgü kurallarına aşina olduğunuzdan emin olun.
  5. Bir soru sorabilir misin sorma - sadece sor!

Ana kanallar

#mediawiki

#mediawiki IRC (Internet Relay Chat) kanalı (libera.chat'ta), MediaWiki yazılımıyla ilgili tartışmalar veya sorular için en iyi gerçek zamanlı iletişim şeklidir. Genellikle, sahip olabileceğiniz tüm teknik soruları yanıtlamaktan mutlu olacak geliştiriciler veya diğer bilgili kullanıcılar bulacaksınız.


#mediawiki bağlan
#mediawiki-it bağlan - İtalyanca

#mediawiki-es bağlan - İspanyolca

#wikimedia-dev

Bu kanal, hatalar ve kod taahhütleriyle ilgili güncellemeleri içerir. Bazen geliştiriciler bu kanaldaki özellik geliştirmeyi tartışırlar, ancak çoğu zaman bu kanaldaki bot etkinliği nedeniyle #mediawiki gibi diğer kanalları kullanırlar.

"Vikihatalar" botu sayesinde birçok depodan güncellemeler burada yayınlanır (ve genellikle tartışılır).

#wikimedia-dev bağlan

#wikimedia-office

Bu kanal genellikle halka açık toplantılar için kullanılır. Bu, Wikimedia Technical Committee gibi teknik toplantıları (Çarşamba günü saat 14:00'de PST/PDT) ve teknik olmayan toplantıları içerir. Genellikle teknik toplantılar önceden wikitech-l posta listesinde ilan edilir.


#wikimedia-office bağlan

#wikimedia-tech

Bu kanal öncelikle, şablonlar veya küçük araçlar gibi Wikimedia projelerinde teknik yardım almak içindir. Katılımcılar genel olarak MediaWiki ile ilgili teknik soruları da cevaplayabilirler.


#wikimedia-tech bağlan

Diğer kanallar

Topluluk ve geliştiriciler tarafından kullanılan diğer kanallar için Meta-Viki'deki IRC/Kanallar sayfasına bakın.

Doğru kanalı seçmek konusunda çok fazla endişelenmeyin. Emin değilseniz, sadece #mediawiki kullanın.

IRC’ye bağlanma

Bir IRC kanalına bağlanmak için, kurulu bir IRC istemcisine sahip olmanız veya IRC'ye bir Web bağlantısı kullanmanız gerekir. Önceden kurulmuş bir IRC istemcisine sahipseniz ve tarayıcınız doğru ayarlanmışsa, daha önce belirtilen doğrudan bağlantıların tıklatılması sizi doğrudan uygun kanala yönlendirmelidir. Bir IRC istemcisi bulma, yükleme veya yapılandırma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, işte size yardımcı olabilecek bazı bağlantılar:

Bağlantılar