Příručka:Instalační příručka

This page is a translated version of the page Manual:Installation guide and the translation is 100% complete.

Tato příručka obsahuje pokyny k instalaci a konfiguraci MediaWiki, návody a jednodušší alternativy. Jsou také možné instalace více než jedné wiki a instalace již stávajících wiki. Dodatky poskytují odkazy na podrobnější poznámky k instalaci pro specifické konfigurace systému a další méně běžná použití softwaru.

Průvodce aktualizací

Pokud již MediaWiki používáte, podívejte se do příručky pro aktualizaci.

Návod na instalaci

Shrnutí

MediaWiki není kompatibilní s PHP 7.3.0 - 7.3.18 a 7.4.0 - 7.4.2 kvůli chybě. Místo toho použijte PHP 7.3.19+ nebo 7.4.3+. Pro další informace viz úkol T246594.

Pro zkušené uživatele je zde rychlá verze instalačních pokynů (například pokud nevíte, jak nainstalovat nebo zkontrolovat nezbytný software v počítači). Většina uživatelů, bude chtít postupovat podle průvodce základní instalací.

  1. Zkontrolujte, zda váš systém splňuje následující minimální požadavky. (Podrobnosti najdete v požadavcích na instalaci. Nezapomeňte také zkontrolovat požadavky v POZNÁMKÁCH K VYDÁNÍ (relase notes) dodaných s MediaWiki.) Budete potřebovat: Další programy vyžadují miniatury obrázku. Parsoid (vyžaduje VisualEditor) a i jiné služby mají své vlastní požadavky.
  2. Stáhněte si MediaWiki (přímý odkaz na stažení aktuálního stabilního vydání) a umístěte archiv do složky, která může být přístupná z webu.
  3. Nasměrujte váš prohlížeč do adresáře, kam byla MediaWiki umístěna a postupujte podle pokynů na obrazovce. Mělo by to být ve formátu http://doména/adresář/mw-config/index.php Nahraďte příkaz adresář (directory) cestou do umístění vaší MediaWiki složky. Pokud instalujete do místního zařízení, nahraďte doména (domain) tímto textem: localhost. Pokud nainstalujete MediaWiki lokálně a poté chcete přistupovat k vaší wiki z domény, musíte změnit LocalSetting.php z kódu localhost na doména. Pokud je nainstalován na vzdáleném serveru, nahraďte doména jménem vaší domény (například www.myserver.com).
  4. Pro dokončení procesu postupujte podle pokynů na obrazovce.

Tyto instrukce jsou úmyslně velmi stručné. Může se pokazit mnoho věcí! V případě jakýchkoli pochybností vám doporučujeme přečíst si podrobnější pokyny!

Podrobná instalační příručka

Alternativy k ruční instalaci

Pokud máte z výše uvedeného těžkou hlavu nebo se cítíte zklamaní, uvízli jste nebo jste se ztratili, je tato část určena pro vás ...

Ruční instalaci se můžete vyhnout využitím automatizovaných instalačních balíčků, některých hostingů se zjednodušenou instalací nebo wikifarem.

Pokud si MediaWiki instalujete jen kvůli jejímu vývoji či testování, zvažte použití mediawiki-vagrant. Musíte k tomu mít počítač s (povolenou) podporou hardwarové virtualizace. Většina moderních počítačů ji má. Můžete si to zkontrolovat v BIOSu.

Oficiální docker (program, který umožňuje linuxovým aplikacím, aby byly zabaleny do kontejneru) pro obrázky je na Docker Hub.

Můžete také využít informace z komunity založené na jiných platformách, jako například Docker. Toto se podařilo díky Jenkins a mělo by to být po určitou dobu aktualizováno.

Jedná se o zdroje založené na cizí komunitě a mělo by se s nimi vždy zacházet velmi opatrně. Jejich použití je na vlastní nebezpečí!

  Varování: Weby hostingových služeb občas nabízejí také automatickou instalaci různých aplikací, jako je např. MediaWiki. Často při tom nedodrží správný postup. Což má za následek chyby a problémy při instalací MediaWiki! Pokud narazíte na takový problém, pak to neznamená, že MediaWiki nejde nainstalovat! Znamená to, že byste MediaWiki měli raději nainstalovat ručně podle následujících kroků. Má to i své výhody. Kromě toho, že budete mít větší kontrolu nad tím, kam si MediaWiki na serveru nainstalujete a jakou použijete cestu k souborům, můžete také při ruční instalaci použít sdílenou databázi nebo sledovat instalační proces a při tom povolit nové funkce wiki.

Wiki rodiny (větší množství wiki)

Hlavní strana: Manual:Wiki family

Rodina wiki je více než jedna wiki nainstalovaná na stejném počítači.

Instalace MediaWiki více než jednou

Jeden z přístupů spočívá v instalaci více jednotlivých MediaWiki (například softwarový balíček, jako je Bitnami MediaWiki Stack) do různých adresářů, jednoho pro každou wiki. Například chcete podnikovou a osobní wiki a chcete, aby byly zcela oddělené.

Více wiki s jednou MediaWiki

Můžete použít jednu instalaci MediaWiki pro více wiki, a to buď:

  1. Používáním různých databází pro každou wiki odděleně. Podívejte se na $wgDBname .
  2. Používání jiné předpony databáze pro každou wiki. Podívejte se na $wgDBprefix .

Instalace dat z existující wiki

Někteří uživatelé si přejí nainstalovat MediaWiki s daty z Wikipedie, Wikislovníku nebo s jinou načtenou wiki. To je užitečné pro čtení offline, pro provádění experimentů a pro zrcadlení nebo rozvětvení.

Hlavní (ale ne nezbytně nejjednodušší) metodou je instalace MediaWiki a import dat do ní. Viz Návod:FAQ # Wiki import.

(Řešení bez MediaWiki, jako jsou Xowa a Kiwix, lze nalézt na Stažení databáze a jsou pravděpodobně nejlepšími možnostmi).

Začněte zvolna. Doporučujeme nejprve zkusit nainstalovat malou wiki. Jako je například Simple English Wikipedia. Pro vyzkoušení. Až po vyzkoušení načtěte velkou. Jako je například anglická Wikipedie.

Přílohy

Pokročilá využití

Následující stránky popisují instalaci případně konfiguraci MediaWiki pro jiné, méně běžné účely.

Pokročilá konfigurace

Následující stránky popisují některé pokročilejší konfigurační možnosti:

Pomoc s instalací

Pokyny pro konkrétní systémy

Následující stránky poskytují podrobnější instalační pokyny pro konkrétní systémy. Avšak obecný Příručka:Instalace MediaWiki je vždy typicky aktuálnější a podrobnější než dokumentace ke specifickým systémům. Než budete číst dokumentaci pro specifické systémy, doporučujeme vám prostudovat si nejprve Příručka:Instalace MediaWiki .


Poznámky

Související stránky