This page is a translated version of the page Manual:$IP and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.
Sunucu URL'ler ve dosya yolları: $IP
Yükleme dizininin tam yolu.
Sürümde tanıtıldı:before 1.1.0
Sürümde kaldırıldı:hala kullanımda
İzin verilen değerler:(Mutlak yol içeren dize.)
Varsayılan değer:MW_INSTALL_PATH ortam değişkeni veya ayarlanmamışsa geçerli çalışma dizini

MediaWiki'nin eski sürümlerinde bu değişkeni LocalSettings.php üzerinden diskteki MediaWiki'nin mutlak yoluna manüel olarak ayarlamak gerekiyordu. Bununla birlikte, en azından MediaWiki 1.18'den beri, $IP LocalSettings.php içinde manüel olarak tanımlamak artık gerekmiyor ve artık beklediğiniz gibi çalışmıyor. Varsayılan olarak mevcut çalışma dizinine ayarlanır ve manüel olarak tanımlanmasına gerek kalmadan kullanılabilir.

Varsayılan değeri geçersiz kılmanız gerekiyorsa MW_INSTALL_PATH ortam değişkenini bildirmeniz gerekir. Nasıl yapılacağı hakkında web sunucunuzun belgelerine bakın.

$wgExtensionDirectory vb. gibi tüm değişkenleri de düzeltmek istemiyorsanız, LocalSettings.php ile $IP geçersiz kılamayacağınızı unutmayın.

Ayrıntılar

IP, Install Path anlamına gelir. Değişken, vikinizin temel kurulumunun yerel dosya yolunu tutar. Herhangi bir nedenle varsayılan değerinin üzerine yazmak istiyorsanız, tam nitelikli dosya yoluna başvurduğunuzdan emin olun. Yolun sonuna eğik çizgi eklemeyin.

MediaWiki 1.16 ve önceki sürümlerde, DefaultSettings.php dosyasının hala LocalSettings.php içinden yüklenmesi gerekiyordu, yüklenecek dizin IP değişkeni tarafından belirlendi.

Diğer değişkenlerin aksine, defaultSettings.php yerine WebStart.php'de varsayılan değer ayarlanır.

MW_INSTALL_PATH çevre değişkenini ayarlamak, standart olmayan dizinlerde bulunan bakım beşikleri çalıştırırken bazen yararlı olabilir. (Bakım betikleri varsayılan olarak geçerli çalışma dizininin üst öğesini $IP olarak kullanır).