Help:Alt sayfalar

This page is a translated version of the page Help:Subpages and the translation is 53% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Alt Sayfalar, viki sayfalarına hiyerarşi düzeyleri eğik çizgiler (/) ile ayrılmış bazı hiyerarşik organizasyonlar sunar.

Nerede çalışıyor

Varsayılan olarak, MediaWiki'nin alt sayfa özelliği ana ad alanında kapalıdır, ancak tartışma sayfaları ve kullanıcı sayfalarında kullanılabilir. Bu varsayılan davranışı nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için ad alanlarının açıklaması için Help:Ad alanları ve $wgNamespacesWithSubpages sayfasına bakın. Özelliğin kapalı olduğu ad alanlarında, sayfa adındaki eğik eğik çizgiler (/) sayfa adının bir parçasıdır ve özel bir şey yapmaz.

Bir ad alanında alt sayfalar etkinleştirildiğinde, sayfanın başlığındaki eğik çizgi her zaman sayfanın bir alt sayfa olmasına neden olur. Bu istenmezse, #Alternatif karakterleri kullanarak alt sayfalara geçebilirsiniz.

Nasıl çalışır

Sayfa adındaki eğik çizgiler (/), sayfayı üst üste ve alt sayfalara özyinelemeli olarak böler, ör.:

Page relationships
Help:Subpages /sub /sub/subi /sub/sub1/sub /sub/sub1/sub/sub
CURRENT PAGE child grandchild great grandchild great great grandchild
parent CURRENT PAGE child 1 grandchild great grandchild
child 2 grandchild great grandchild
grandparent parent CURRENT PAGE child grandchild
great grandparent grandparent parent CURRENT PAGE child
great great grandparent great grandparent grand-parent parent CURRENT PAGE

Eğik çizgi ve ayrı alt sayfa adı da dahil olmak üzere tam adı vererek normal çift köşeli parantez gösterimini kullanarak herhangi bir sayfanın alt sayfasına doğrudan bağlantı verebilirsiniz. Ayrıca, Help:Bağlantılar sayfasında ele alınan belirli kısayolları kullanarak bir sayfadan kendi alt sayfalarından birine bağlantı verebilirsiniz.

{{BASEPAGENAME}} ve {{SUBPAGENAME}} gibi bir alt sayfanın adını bölmek için sihirli kelimeler ve daha hassas kontrol için {{#titleparts:}} ayrıştırıcı işlevi vardır.

Eğik çizgiden sonraki sayfa adlarının ilk harf dahil büyük/küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın.

Breadcrumb bağlantıları alt sayfanın üstünde otomatik olarak görünür ve mevcut her bir üst sayfaya bağlanır. Ancak, üst sayfalar henüz oluşturulmadıysa veya alt sayfa özelliği kapatıldıysa bu bağlantılar görünmez.

Bu otomatik kırıntı bağlantıları sayfa içeriğinde olmadığından, kırıntılar Sayfa bağlantılar ve İlgili değişiklikler listelerine üst sayfalar yerleştirmez.

Bir üst sayfayı taşırsanız (yeniden adlandırırsanız), size alt sayfaların bir listesi gösterilecek ve move-subpages kullanıcı hakkı olan kullanıcılar otomatik olarak alt sayfaları taşıma seçeneğine sahip olacaklar (en fazla 100).

Alt sayfaların kullanımı

Alt sayfa özelliğinin çeşitli kullanımları vardır. Alt sayfaların tipik kullanımlarından bazıları şunlardır:

  • tartışma sayfası altında eski tartışmaların arşivlerini oluşturmak için
  • kullanıcı sayfası altında karalama alanı düzenleme alanları oluşturmak için
  • çok dilli vikilerde bir belgenin diğer dilde sürümlerini oluşturmak için
  • bir şablonun belgeleri, kodları ve kutuları, test senaryoları ve herhangi bir alt şablon kodu için alt sayfaları oluşturmak içindir

Alt sayfalar, bilgileri hiyerarşik olarak düzenlemek için kullanışlıdır. Öte yandan, alt sayfaların hatırlanması zor uzun bir adı vardır, bu nedenle bunları mümkün olduğunca az kullanmak daha kullanıcı dostu olabilir. Hiyerarşik bir bilgi ağı oluşturmak için daha uygun olan kategori özelliğine sahip sayfaları da düzenleyebilirsiniz.

Alt sayfaları görüntüleme

Alt sayfalar şu şekilde Special:PrefixIndex kopyalanarak çok açık bir şekilde listelenebilir:

{{Special:PrefixIndex/Help:Subpages/}}

Bunu üretir:

Sihirli kelimeler {{FULLPAGENAME}} geçerli sayfayı çıkardığından, geçerli sayfanın tüm alt sayfalarını gösteren genel viki biçimlendirmesi {{Special:PrefixIndex/{{FULLPAGENAME}}/}} olur. Parametreleri buna iletebilirsiniz, örn. {{Special:PrefixIndex/{{FULLPAGENAME}}/ |hideredirects=1 |stripprefix=1}}

Alt sayfa uzantıları, Extension:SubPageList gibi alt sayfaların görünümünü özelleştirmenizi sağlar.

Alt sayfaları alternatif karakterler kullanarak atla

Alt sayfalar etkinleştirildiğinde eğik çizginin ayrılmış bir karakter olması sonucunda alternatif bir karakter gerekebilir. Ters eğik çizgiler (\), alt sayfa adlandırmada normal karakterler olarak kabul edilir ve eğik çizgi yerine kullanılabilir. Ayrıca, kaba bir hack olarak, bunun yerine "büyük solidus" (U+29F8) gibi ileri eğik çizgiye benzer bir karakter kullanılabilir, bu da Foo⧸bar (cf. real /:) veya Foo barbar ile sonuçlanan solidus (U+2044). Bu hackten üç olası teknik dezavantaj (gerçek bir eğik çizgiden görsel fark dışında) ortaya çıkar:

  1. Gerekli yazı tipine sahip olmayan kişiler karakteri düzgün bir şekilde görüntüleyemez;
  2. Bağlama ve aramanın düzgün çalışması için başlıktan eğik çizgilerle yönlendirmeler oluşturulmalıdır.
  3. Bir sayfanın hem konu ve konuşma sürümlerinin (ve ilgili alt sayfalarının, örneğin tartışma arşivlerinin) kesmek kullanması gerekir, böylece bir sayfayı taşımak tüm bağlı sayfaları yeni başlığa götürürse ( bu ayar taşıma sırasında seçilir). Örneğin, alt sayfalar Vikipedi'deki ana ad alanında devre dışı bırakıldığından, alt sayfa olarak işaretlenmelerini önlemek için solidus karakteri kullanılmadıkça tartışma sayfası çalışmazken, ana ad alanındaki karşılık gelen sayfa yanlışlıkla gerçek bir eğik çizgi tutabilir. Risk, görsel benzerliğin bunu insan editörler tarafından fark edilmeyebilmesidir.

Ayrıca bakınız