Nápověda:Podstránky

This page is a translated version of the page Help:Subpages and the translation is 59% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Podstránky zavádějí hierarchickou organizaci na wiki stránkách, s úrovněmi hierarchie oddělenými lomítky (/).

Kde to funguje

Ve výchozím nastavení je funkce podstránky MediaWiki v hlavním jmenném prostoru vypnuta, ale lze ji použít na diskuzních stránkách a na uživatelských stránkách. Popis jmenných prostorů a $wgNamespacesWithSubpages najdete na stránce Nápověda:Jmenné prostory , kde se dozvíte, jak můžete toto výchozí chování změnit. Ve jmenných prostorech, kde je funkce vypnuta, jsou všechna lomítka (/) v názvu stránky součástí názvu stránky.

Pokud jsou ve jmenných prostorech povoleny podstránky, lomítko v názvu stránky vždy způsobí, že stránka bude podstránkou. Pokud to není žádoucí, můžete udělat pomocí alternativních znaků bypass podstránky.

Jak to funguje

Lomítko (slashes) (/) v názvu stránky rozdělí stránku na nadřazenou a podstránky, rekurzivně, např .:

Page relationships
Help:Subpages /sub /sub/subi /sub/sub1/sub /sub/sub1/sub/sub
CURRENT PAGE child grandchild great grandchild great great grandchild
parent CURRENT PAGE child 1 grandchild great grandchild
child 2 grandchild great grandchild
grandparent parent CURRENT PAGE child grandchild
great grandparent grandparent parent CURRENT PAGE child
great great grandparent great grandparent grand-parent parent CURRENT PAGE

Můžete odkazovat přímo na podstránku libovolné stránky pomocí běžného zápisu dvojitých hranatých závorek a to zadáním celého jména - včetně lomítek (/) a jednotlivých jmen podstránek. Můžete také odkazovat z jedné stránky na druhou z vlastních podstránek pomocí určitých zkratek, které jsou uvedeny na stránce Nápověda:Odkazy.

Existují magická slova rozdělující název podstránky, například {{BASEPAGENAME}} a {{SUBPAGENAME}} a funkce syntaktického analyzátoru {{#titleparts:}} pro přesnější kontrolu.

Všimněte si, že část názvů stránek za lomítkem rozlišuje velká a malá písmena včetně prvního písmene.

Podrobná navigace se automaticky zobrazí v horní části podstránky a odkazuje na každou existující nadřazenou stránku. Tyto odkazy se však nezobrazí, pokud dosud nebyly vytvořeny nadřazené stránky nebo pokud je funkce podstránek vypnuta.

Protože tyto automatické odkazy na podrobnosti nejsou v obsahu stránky, neumisťují je nadřazené stránky do seznamů Odkazů a Souvisejících změn.

Pokud přesunete (přejmenujete) nadřazenou stránku, zobrazí se seznam podstránek a uživatelé s uživatelským právem přesunout podstránky budou mít možnost automaticky přesunout podstránky (až 100).

Využití podstránek

Pro funkci podstránky existují různá použití. Některé z typických použití podstránek jsou:

  • vytvoření archívů starých diskusí na diskusních stránkách
  • vytvoření prostorů pro úpravy zápisníku na stránce uživatele
  • vytváření jazykových verzí dokumentu ve vícejazyčné wiki
  • k vytvoření podstránek šablony pro její dokumentaci, pro její karanténu kódu, pro její testovací případy a pro jakýkoli kód podšablony

Podstránky jsou užitečné pro hierarchické uspořádání informací. Na druhé straně podstránky mají tendenci mít dlouhý název, který je těžko zapamatovatelný. Může být uživatelsky přívětivější je používat co nejméně. Stránky můžete také uspořádat pomocí funkce kategorie, která je vhodnější pro vytvoření hierarchické informační sítě.

Zobrazování podstránek

Podstránky mohou být uvedeny velmi jasně přepsáním Special:PrefixIndex takto:

{{Special:PrefixIndex/Help:Subpages/}}

Což vytváří:

Protože magické slovo {{FULLPAGENAME}} zobrazuje aktuální stránku, obecné označení wiki pro zobrazení všech podstránek aktuální stránky je {{Special:PrefixIndex/{{FULLPAGENAME}}/}}. K tomu můžete předat parametry, např. {{Special:PrefixIndex/{{FULLPAGENAME}}/ |hideredirects=1 |stripprefix=1}}

Rozšíření podstránek, například Extension:SubPageList , umožňuje přizpůsobit zobrazení podstránek.

Obejití podstránky pomocí alternativních znaků

Lomítko je rezervovaným znakem. Pokud jsou povoleny podstránky, může být zapotřebí alternativní znak. Zpětná lomítka (\ (backslash)) jsou v názvech podstránek považována za normální znaky a lze je použít místo klasických lomítek. Navíc, jako hrubé nouzové řešení, může být místo něj použit znak podobný klasickému lomítku, například "velké lomítko" (U+29F8), zobrazí se Foo⧸bar (porovnejte s normálním lomítkem: Foo/bar) nebo lomítko (U+2044), kdy se zobrazí: Foo⁄bar. Z tohoto provizorního řešení vyplývají tři možné technické nevýhody (kromě vizuálního rozdílu od obyčejného lomítka):

  1. Lidé bez vhodného fontu písma s těmito znaky nebudou moci znak správně zobrazit;
  2. Aby propojení a vyhledávání fungovalo správně, musí být vytvořena přesměrování z názvu s tímto použitým náhradním lomítkem.
  3. Jak předmět tak i komunikace na stránce (a jejich odpovídající podstránky, např. archivy diskusí) musí použít toto nouzové řešení, takže přesunutím stránky by se všechny připojené stránky přesunuly na nový název (pokud toto nastavení je vybráno během přesunu). Například: Podstránky jsou zakázány v hlavním jmenném prostoru Wikipedie. Takže zatímco komunikační stránka nebude fungovat, dokud nebude použit znak lomítka, který by zabránil tomu, aby byla označeny jako podstránka, odpovídající stránka v hlavním jmenném prostoru by mohla náhodně zachovat skutečné lomítko. Rizikem je, že vizuální podobnost by mohla způsobit, že by si toho lidští editoři nevšimli.

Související odkazy