Nápověda:Rozšíření:TemplateWizard

This page is a translated version of the page Help:Extension:TemplateWizard and the translation is 100% complete.

Co je to TemplateWizard?

TemplateWizard je rozšíření pro MediaWiki, které zprostředkovává vyskakovací okno ve wiki editoru pro vložení šablon do Wikitext u.

Jak používat TemplateWizard?

 • Chcete-li použít TemplateWizard, otevřete wiki stránku pro úpravy pomocí editoru Wikitext (nikoli editoru Wikitext 2017)
 • Umístěte kurzor na místo, kam chcete šablonu vložit. Poté klikněte na ikonu puzzle   na panelu nástrojů -  
 • Zobrazí se dialogové okno

Jak najdu šablonu?

 • Začněte psát název šablony a zobrazí se vám seznam šablon, ze kterých si můžete vybrat.


 te

* Poznámka: Pouze šablony, které mají TemplateData, budou mít popisy. Doporučujeme přidat do šablon TemplateData.
 • Když najdete šablonu, kterou hledáte, klikněte na ni (nebo na ni přejděte pomocí kláves se šipkami) a stiskněte ↵ Enter. Tím se dostanete do formuláře pro zadávání údajů.

Jak přidám data pro vybranou šablonu?

 • Horní panel, který vidíte, nyní obsahuje název šablony, popis, odkaz   na stránku wiki šablony a tlačítko Zavřít   pro uzavření formuláře šablony a návrat k vyhledávání.
 • Seznam parametrů na levé straně, rozdělený do tří částí pro požadované, doporučené a volitelné parametry. V této oblasti je také dole tlačítko, pomocí kterého můžete přidat nebo odebrat všechna nepotřebná pole najednou. Některé šablony nemají žádné parametry a v těchto případech zde nebude nic uvedeno. Když kliknete na parametr šablony, přidá se na pravou stranu.
 • Formulář na pravé straně obsahující pole pro zadání skutečných dat, do kterých vložíte hodnoty, které budou přidány do wikitextu. Pouze ty parametry, které jsou zde uvedeny, budou vloženy do editační oblasti (včetně těch, které neobsahují žádnou hodnotu, protože šablony je mohou zpracovat odlišně od parametru, který není vůbec přítomen).
 • Kliknutím na informační ikony nad poli šablony si o nich můžete přečíst další informace.

 

 • TemplateWizard pracuje nejúčinněji se šablonami, které mají definována data šablony: Jejich parametry byly zdokumentovány podrobným a strukturovaným způsobem, včetně výchozích hodnot atd. (Informace o tom, jak to provést, jsou na Stránkách nápovědy data šablony). Funguje také bez definic dat šablony. I když s omezenou funkčností. Tyto dva režimy jsou popsány v následujících dvou částech.
 •  
  Ve výchozím nastavení jsou přidána pouze povinná pole
 •  
  Vyskakovací okna pro informace o poli
 •  
  Automatické doplňování názvů stránek na wiki
 •  
  Automatické dokončení pro soubory od Commons
 •  
  Vlastní zadání polí pro data, dlouhá textová pole, čísla atd.

Použití TemplateWizard s TemplateData

V TemplateWizard se používá sedm různých typů polí na základě typu parametru definovaného v TemplateData.

Jméno [fn 1] Type[fn 2] Použité pole Poznámky
1. Číslo number NumberInputWidget
2. Datum date DateInputWidget
3. Uživatel wiki-user-name UserInputWidget
4. Stránka wiki-page-name TitleInputWidget Pro libovolný název stránky (včetně souborů).
5. Soubor wiki-file-name TitleInputWidget Omezeno na názvy v oboru názvů souborů a zobrazení s miniaturními obrázky.
6. Šablona wiki-template-name TitleInputWidget Omezeno na tituly v oboru názvů Template.
7. Cokoli dalšího TextInputWidget Všechny ostatní typy se zobrazí jako standardní vstupy pro zadávání textu a akceptují jakýkoli text.
 1. Název, který se používá ve formuláři TemplateData.
 2. Typ používaný v JD TemplateData.

Samotná TemplateData podporují více typů polí, než je uvedeno výše. Některá z nich mohou být přidána do úkol T200664.

Použití TemplateWizard bez TemplateData

Pokud šablona nemá žádná TemplateData, bude proveden pokus uhádnout názvy jejích parametrů a tyto budou prezentovány jako standardní pole pro zadávání textu s popisky, tak jak jsou uhodnuty.

Je pravděpodobné, že v tomto seznamu budou duplicitní, zastaralé nebo chybějící parametry, protože autoři šablony budou dělat následující věci, aby povolili různé formy názvu parametru: {{{full name|{{{Full Name}}}}}} (všimněte si rozdílu velkých a malých písmen). Je běžné, že pro parametr existuje upřednostňovaný formulář, a to lze nalézt pouze zobrazením dokumentace šablony (a když tam budete, možná přidáte TemplateData, aby ostatní nebyli v budoucnu zmateni!).

Jak vložím šablonu?

Když jste do formuláře šablony přidali všechny požadované parametry a dali jim jejich hodnoty (včetně žádné hodnoty, pokud potřebujete prázdný parametr), klikněte na tlačítko 'Submit' (odeslat) v pravém horním rohu dialogového okna a wikitext šablony bude být vložen do aktuálního umístění kurzoru do editačního pole hlavní stránky.

Text šablony bude vložen podle formátu definovaného v TemplateData. Pokud není zadán žádný, použije se formát 'inline'. Pro jednu šablonu není možné mít jiný vlastní formát (ale samozřejmě lze šablonu wikitext vždy po vložení upravit).

Související odkazy