Help:DiscussionTools/Bu yoruma neden cevap veremiyorum?

This page is a translated version of the page Help:DiscussionTools/Why can't I reply to this comment? and the translation is 91% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Tartışma sayfalarının mevcut biçimlendirmede herhangi bir sınırı yoktur. DiscussionTools çoğu durumda yorumları tanıyabilse de, sayfanın bazı bölümlerinin yorum olup olmadığını veya yanıtın nereye eklenmesi gerektiğini söylemenin belirsiz veya imkânsız olduğu bazı durumlar vardır. Doğru davranış net olmadığında, araç tahmin yerine yanıtlamaya izin vermez ve potansiyel olarak sayfayı daha fazla karıştırmaz.

Bu sayfa, karşılaşabileceğiniz bazı hataları, bunların nedenlerini ve çözümlerini belgelemektedir.

"Yanıtla" bağlantısı görünmüyor

Bu, belirli bir yorumun imzası tespit edilemediğinde meydana gelir.

Replying is disabled

Replying can be disabled in archived discussions using __ARCHIVEDTALK__ or <div class="mw-archivedtalk">…</div>, as described at Help:DiscussionTools/Magic words and markup .

İmzasız yorum

Bu apaçık olabilir, ancak tamlık için. İmzası olmayan bir yorum varsa, algılanmayacaktır. Tartışma sayfaları, imzasız yorumlardan güvenilir bir şekilde ayırt edilemeyen yorumlar dışında içerik (örneğin çeşitli başlık şablonları) içerebilir ve bunlara yanıt bağlantıları eklemek beklenmedik olacaktır.

Başka biri bu yorumu elle yanıtladıysa, yanıtı ve orijinal imzasız yorum tek bir çok satırlı yorum olarak değerlendirilecek ve muhtemelen beklenmedik davranışlara yol açacaktır.

Tarih ve saat yok

İmzada tarih ve saat eksikse, yorum da algılanmaz. Bu tür imzalar, kullanıcıların bahsettiklerinden güvenilir bir şekilde ayırt edilemez ve bunlara yanıt bağlantıları eklemek genellikle beklenmedik bir durumdur.

Bunun en yaygın nedeni, birinin imzasız bir yoruma imza eklemesi, ancak bunu yaparken tarih ve saati eklememesidir. {{İmzasız}} gibi şablonların genellikle ayrı bir parametresi vardır ve burada tarih ve saati sayfa geçmişinden kopyalayabilirsiniz.

Tanınmayan ad alanı

Yanıt aracı, tartışmalar için kullanılan ancak tüm ad alanlarında kullanılmayan ad alanlarının çoğunda mevcuttur. Sorun bu olduğunda, ad alanında "tartışma" bulunmayan bir sayfaya (örneğin, Vikipedi:Köy çeşmesi) bakıyor olacaksınız ve "yanıtla" bağlantısını sayfada hiçbir yerde göremeyeceksiniz.

Genellikle, tam sayfa düzenleyicide İmza aracı için vikinizin yapılandırmasını izler. Özellikle, Project: ad alanında bulunmayabilir. Herhangi bir makul ad alanında etkinleştirilebilir. Farklı bir ad alanında çalışması gerekiyorsa, Düzenleme ekibinden yardım isteyin.

Belirsiz "imzasız" şablonlar

İmzalanmamış bir yorumu imzalamak için bir şablon kullanıldığında, şablonun aşağıdakileri vermesi gerekir:

  • Bir kullanıcının kullanıcı sayfası, mesaj sayfası veya katkılar sayfasına bağlantı
  • İmzalardakilerle aynı biçimde, parantez içindeki saat dilimi dahil bir tarih ve saat ("zaman damgası")
  • Kullanıcı sayfası, mesaj sayfası veya katkılar sayfası bağlantısı tarih ve saatten önce olmalıdır (normal imzalarda olduğu gibi)
DiscussionTools vikinizdeki bir imza şablonunu tanımıyorsa ve yukarıdaki gereksinimleri karşıladığından eminseniz, lütfen bize bildirin. Yazılımı, normal imzalara kıyasla küçük farklılıkları destekleyecek şekilde uyarlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Standart olmayan tarih veya saat biçimi

Birisi yorumlarını viki için varsayılandan farklı bir tarih veya saat biçiminde imzalarsa, yorumları algılanmaz.

Bazen düzenleyiciler yorumlarını elle eklerken yanlışlıkla başka bir imzayı düzenleyerek biçimi bozabilirler.

Diğer bir yaygın durum, imzasız bir yoruma saat dilimi göstergesi olmadan (ör. "(UTC)") veya vikinin kullandığından farklı bir saat dilimiyle eklenen bir imzadır.

Kullanıcı sayfasına bağlantı yok

İmzalar, kullanıcı sayfasına, mesaj sayfasına veya bir kullanıcının katkılarına bir bağlantı içermelidir.

"Yanıtla" bağlantısı bu yorumu yanıtlamak için kullanılamaz

"reply" bağlantısı bu yorumu yanıtlamak için kullanılamaz. Yanıtlamak için lütfen "Kaynağı değiştir" tıklayarak tam sayfa düzenleyicisini kullanın.
Tamam

Yorum başka bir sayfadan aktarılmış gibi göründüğünde bu hata mesajını görürsünüz, ancak araç hangi sayfadan olduğunu belirleyemez ve bu nedenle yanıtınızı nereye ekleyeceğinizi belirleyemez. Bunun nedeni şunlar olabilir:

Kaza sonucu karmaşık yansıtma

Parsoid yansıtmaları iyi biçimlendirilmiş HTML parçaları olmalıdır. Çevrilmiş bir sayfanın vikimetini iyi biçimlendirilmiş HTML oluşturmadığında (ör. kapatılmamış etiketlere sahip olduğunda veya tablo içermeyen bir tablo satırı oluşturduğunda), yansıtma, sayfaya (veya diğer yansıtılmış sayfalara) ait vikimetini kapsayacak şekilde genişletilecektir.

Örneğin, sayfada daha önce çevrilen bir alt sayfanın kapatılmamış bir ‎<div> etiketi varsa, etiket kapatılıncaya kadar (veya sayfanın sonuna kadar), sonraki çevrilen tüm alt sayfalar aynı geçişin parçası olarak işaretlenir.

DiscussionTools yalnızca aşağıdaki basit aktarımları destekler (tam olarak bir dönüştürülmüş sayfadan oluşur ve çevreleyen vikimetine sızmaz).

Sayfayı görsel düzenleyicide düzenlemek için açarak (bu ad alanında görsel düzenleyici devre dışı bırakılmış olsa bile, bunu URL'ye ?veaction=edit ekleyerek yapabilirsiniz), sayfanın rahatsız edici parçasına tıklayarak ve birden fazla sayfa veya "İçerik" geçişleri içerip içermediğini görmek için şablon diyalogdaki "kenar çubuğuna" bakın.

TemplateStyles

A common cause of the above is templates using TemplateStyles. When a template begins with a <templatestyles …> wikitext tag, and it is used at the end of a paragraph (or similarly, if it ends with the tag and is used at the beginning of a paragraph), the generated ‎<style> HTML tag can be placed inside the ‎<p>...‎</p> HTML tags corresponding the the paragraph, while the rest of the template contents are placed outside of it. The transclusion is then extended to cover the whole paragraph, preventing the reply tool from being used to respond to such comments.

You can fix this by moving the ‎<templatestyles>...‎</templatestyles> wikitext tag inside of the markup generated by a template – e.g., if it generates a <div>…</div> tag, move it after the opening ‎<div>; if it generates a table using {| … |}, move it inside of a table cell (take care not to place it directly after the table markup, as that causes other issues).

Sarmalayıcı şablonları

Bir tartışmanın bir parçası gibi şablonlara sarıldığında ör. {{Discussion top}}+{{Şablon:Arşiv alt}}, sarılmış yorumlara yanıt verilemez. DiscussionTools, HTML belgesine yanıtlar eklemek için Parsoid'e güvenir, ancak aktarımların içeriği yalnızca vikimetin olarak düzenlenebilir.

Genellikle sarmalayıcı şablonları bir tartışmayı arşivlemek veya sonlandırmak için kullanılır, bu nedenle nadiren bu yorumlara yanıt verememeniz bir sorundur. Siz o yorumu yanıtlarken birisi yoruma bir sarmalayıcı şablonu eklerse, bir hata mesajı görürsünüz ve yanıtınızı DiscussionTools ile gönderemezsiniz.

Bazen dekoratif bir çerçeve veya arka plan eklemek için sayfanın tamamı bir şablona sarılabilir. Bu durumlarda, bunun yerine düz HTML sözdizimi kullanılabilir.

Şablon bağımsız değişkenlerindeki yorumlar

Şablon bağımsız değişkenlerinde görünen yorum, örneğin {{Vyznamenat/oznam|text=Hello. ~~~~}}, yanıtlanamaz.

İç içe yansıtma veya ayrıştırıcı işlevi sözdizimi

Bir tartışma sayfasının ayrı alt sayfaları olduğunda, örneğin: her ay, geçerli tarihe bağlı dinamik geçişler, elle arşivlemeye gerek kalmadan yalnızca en son birkaç alt sayfayı dönüştürmek için kullanılır.

Alt sayfa yansıtması, {{#ifexpr: gibi bir ayrıştırıcı işlevinin içinde olduğunda, DiscussionTools yalnızca ayrıştırıcı işlevini görebilir ve içinde hangi sayfanın dönüştürüldüğünü belirleyemez.

Bunun yerine, koşullu ayrıştırıcı işlevlerini yansıtma sözdiziminin içine koyarak düzeltebilirsiniz. Örneğe bakın.

Yanıtladığınız yorumu sayfada bulamadınız

Sayfada yanıtladığınız yorum bulunamadı. Silinmiş veya başka bir sayfaya taşınmış olabilir.
Tamam

Genellikle bu hata mesajı, siz okurken başka birinin yorumu sayfadan kaldırdığını gösterir. Geri alınmış, arşivlenmiş, başka bir tartışma sayfasına taşınmış veya imza değiştirilmiş olabilir (örneğin, birisi oturumu kapatırken yorum yapmış ve daha sonra kullanıcı adını düzelttiyse veya yorumunu genişletip yeniden imzalamışsa).

Sayfayı yeniledikten ve temizledikten sonra yorumu hâlâ görebiliyorsanız ve hâlâ bu hatayı alıyorsanız, Parsoid'de sayfayı PHP ayrıştırıcısından farklı bir şekilde oluşturmasına neden olan bir hatayı gösterebilir (DiscussionTools, yeni yorumlar eklemek için dâhili olarak Parsoid kullanır). Lütfen bir görev gönderin!

Bu sayfadaki yorumlar vikimetindeki bir hata nedeniyle yanıtlanamıyor

Vikimetin dosyasındaki bir hata nedeniyle bu sayfadaki yorumlara yanıt verilemiyor. Bu hatayla ilgili belgeyi okuyarak öğrenebilir, burada göndererek yardım isteyebilir veya tam sayfa düzenleyicisini açarak hatayı düzeltebilirsiniz.
Tamam

Bu hata mesajını, sayfada teşvik edilen içeriğin neden olduğu bir lint hatası olduğunda görürsünüz. A common cause of this is content or markup placed directly after a table start {| or a table row start |-, rather than inside a table cell.DiscussionTools veya Görsel Düzenleyici gibi Parsoid'e dayanan araçları kullanarak bu sayfaların düzenlenmesi, içeriğin bozulmasına (sayfanın büyük bölümlerinin çoğaltılmasına) neden olabilir.

Bunu çözmek için, vikimetin düzenleyicide lint hatasını düzeltebilirsiniz. Hata mesajı, yardımcı olacağını umduğumuz bazı bağlantılar içerir.