This page is a translated version of the page Help:Cite and the translation is 100% complete.
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки.
Деякі попередні версії цієї сторінки були імпортовані під ліцензією CC BY-SA. Лише нові редагування перебувають у суспільному надбанні.
PD

Cite уможливлює додавання виносок на сторінку.

Технічні подробиці див. на сторінці у Cite extension .

Використання

Базова концепція тегу ‎<ref> полягає в тому, що він вставляє текст, заключений у теги ref, як виноску в розділі, позначеному тегом-заповнювачем ‎<references />. Не можна чергувати цей формат зі старішим — слід обирати один або інший.

У тексті можна вставляти додаткові теги-заповнювачі ‎<references />, й усі теги ‎<ref> до цього місця, тієї ж групи, вставлятимуться тут.

Якщо ви забули включити ‎<references /> у статтю, то виноски не зникнуть, а відображатимуться наприкінці сторінки.

Сама ця сторінка використовує виноски, на кшталт тієї, що наприкінці цього речення.[note 1] Натиснувши «Редагувати цю сторінку» та переглянувши її початковий код, ви побачите робочий приклад виносок.

Вікітекст Відтворення
Сонце досить велике.<ref>E. Miller, ''The Sun'', (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.</ref> Місяць, однак, не такий великий.<ref>R. Smith, «Size of the Moon», ''Scientific American'', 46 (квітень 1978): 44—46.</ref>

== Примітки ==
<references />

Сонце досить велике.[1] Місяць, однак, не такий великий.[2]

Примітки
 1. E. Miller, The Sun, (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.
 2. R. Smith, «Size of the Moon», Scientific American, 46 (квітень 1978): 44—46.

Множинне використання тих самих виносок

Щоб дати виносці унікальний ідентифікатор, використовуйте ‎<ref name="ім'я">. Потім можна знову посилатися на цю ж виноску, використовуючи однойменний тег ref. Текст усередині другого тегу не має значення, тому що він уже існує в першому посиланні. Можна або копіювати всю виноску, або використовувати одиночний тег ref, який виглядає так: ‎<ref name="ім'я" />.

У наступному прикладі, те саме джерело цитується тричі.

Вікітекст Результат
Це приклад множинних посилань на ту саму виноску.<ref name="multiple">Пам'ятайте, що, посилаючись на ту саме виноску багато разів, використовується текст із першого посилання.</ref>

Такі посилання особливо корисні під час цитування джерел, якщо різні твердження походять із того самого джерела.<ref name="multiple" /> Будь-який перевикористаний тег не повинен містити додаткового вмісту, який породить помилку. Використовуйте тільки порожні теги в цій ролі.

Стислий спосіб робити множинні посилання — використовувати порожні теги ref, із рисками наприкінці.
Хоча це може зменшити зайву роботу, зверніть, будь ласка, увагу на те, що, якщо майбутній дописувач вилучить перше посилання, то це спричинить утрату всіх посилань, які використовують порожні теги ref.<ref name="multiple" />

== Примітки ==
<references />

Це приклад множинних посилань на ту саму виноску.[1]

Такі посилання особливо корисні під час цитування джерел, якщо різні твердження походять із того самого джерела[1] Будь-який перевикористаний тег не повинен містити додаткового вмісту, який породить помилку. Використовуйте тільки порожні теги в цій ролі.

Стислий спосіб робити множинні посилання — використовувати порожні теги ref, із рисками наприкінці. Хоча це може зменшити зайву роботу, зверніть, будь ласка, увагу на те, що, якщо майбутній дописувач вилучить перше посилання, то це спричинить утрату всіх посилань, які використовують порожні теги ref.[1]

Примітки
 1. 1.0 1.1 1.2 Пам'ятайте, що, посилаючись на ту саме виноску багато разів, використовується текст із першого посилання.
Зверніть увагу, що ідентифікатори в атрибуті name вимагають алфавітних символів; покладання винятково на цифри згенерує повідомлення про помилку. Лапки завжди бажані для імен і обов'язкові, якщо ім'я містить пробіли, розділові або інші знаки. Рекомендованими є якомога простіші імена й обмежені набором символів ASCII.


<span id="The_‎<references />_tag">

Тег ‎<references />

Тег ‎<references /> вставляє текст усіх цитувань, визначених у тегах ‎<ref> до цього місця на сторінці. Наприклад, на основі вищезазначених цитувань, посилання для групи note має бути таким.

Вікітекст Результат
<references group="note"/>
 1. Ця виноска використовується як приклад у розділі «Використання».

Список посилань може бути адаптивної ширини (відображаючи посилання в деяких випадках кількома колонками). У цьому випадку, атрибут responsive використовуються для конфігурування такої поведінки. У вікі з конфігурацією за замочуванням, це ставатиметься на кожній сторінці; в інших, це слід активувати вам.

Якщо сторінка містить понад один список ‎<references />, то кожен з них міститиме тільки ті теги ‎<ref>, який визначені після попереднього списку посилань. Якщо такі списки посилань виробляються шаблонами, то кожен з них перелічить теги ref, визначені перед першим списком посилань, і буде повідомлення про помилку наявності тегу ref поза списком посилань.


Згруповані посилання

За бажанням це можна вимкнути тегом $wgAllowCiteGroups = false;.

Наступний приклад генерує окремі списки посилань для цитувань і різних виносок:

Вікітекст Результат
За словами науковців, Сонце досить велике.<ref>E. Miller, ''The Sun'', (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.</ref> Насправді, воно дуже велике.<ref group="footnotes"> Повірте їм на слово. Не дивіться просто на Сонце!</ref>

== Примітки ==
<references group="footnotes" />

== Посилання ==
<references />
За словами науковців, Сонце досить велике.[1] Насправді, воно дуже велике.[footnotes 1]
Примітки
 1. Повірте їм на слово. Не дивіться просто на Сонце!
Посилання
 1. E. Miller, The Sun, (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.

Безіменна група працює, як і раніше, тоді як посилання, призначені іменованій групі, показуватимуться лише в позначеному елементі ‎<references />.

Зверніть увагу, що ідентифікатори в атрибуті group вимагають алфавітних символів; покладання винятково на цифри згенерує повідомлення про помилку. Лапки завжди бажані для імен і обов'язкові, якщо ім'я містить пробіли, розділові або інші знаки. Рекомендованими є якомога простіші імена й обмежені набором символів ASCII.

Відтворення даної групи може бути пристосоване по всій вікі створенням MediaWiki:Cite_link_label_group-<ім'я> та переліченням використаних позначок у порядку їхньої появи через пробіли чи нові рядки.

Наприклад, якщо MediaWiki:Cite_link_label_group-lower-alpha створено зі вмістом

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

, то перший <ref group="lower-alpha">...</ref> відтворює [a], другий — [b] і так далі, 26-й відтворює [z].

Є помилкою використовувати більше виносок у групі з пристосованим відтворенням, ніж кількість визначених позначок, тобто, 27-а виноска в цій групі спричинить помилку.

Наступні імена груп часто визначаються як пристосовувані наступними відповідними повідомленнями:

ім'я групи повідомлення
upper-alpha MediaWiki:Cite link label group-upper-alpha
lower-alpha MediaWiki:Cite link label group-lower-alpha
upper-roman MediaWiki:Cite link label group-upper-roman
lower-roman MediaWiki:Cite link label group-lower-roman
lower-greek MediaWiki:Cite link label group-lower-greek
Сторінки з Cite link label group не створюються за замовчуванням. Якщо вікі їх не конфігурує, то розмітка на кшталт <ref group="lower-alpha">...</ref> відтворюватиметься як lower-alpha 1.

Цитування різних частин того самого джерела

Коли декілька частин тієї самої роботи використовуються як посилання у статті, їх можна кластеризувати у розділі посилань. Це дає читачам спосіб визначити, які посилання походять із того самого джерела. Це також дозволяє вам цитувати різні частини того самого джерела, не повторюючи щораз усе джерело.

Вікітекст Результат
За словами науковців, Сонце досить велике.<ref name="Miller">E. Miller, ''The Sun'', (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.</ref> Насправді, воно дуже велике.<ref extends="Miller">p. 123</ref> Повірте їм на слово. Не дивіться просто на Сонце!<ref extends="Miller">p. 42</ref>

== Посилання ==
<references />
За словами науковців, Сонце досить велике.[1] Насправді, воно дуже велике.[1.1] Повірте їм на слово. Не дивіться просто на Сонце![1.2]
Посилання

1. E. Miller, The Sun, (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.
   1.1 ↑ p. 123
   1.2 ↑ p. 42

Зверніть увагу, що ця риса ще не працює на вікі поза бета-кластером, тому вищенаведений приклад — макет. Можна стежити за оновленнями проєкту на сторінці m:WMDE Technical Wishes/Book referencing.

Відокремлення посилань від тексту

Внутрішньотекстові посилання спрощують копіювання тексту на іншу сторінку; з іншого боку, вони ускладнюють його читання. Посилання з великою кількістю даних, цитат або випрацюваних шаблонів цитування можуть утворити значно більший шмат початкового коду за дійсно видимий текст. Для уникнення цього, нещодавні версії розширення дозволяють перенесення деяких або всіх посилань у розділ ‎<references /> — місце, де вони дійсно являтимуться читачеві.

Вікітекст Результат
За словами науковців, Сонце досить велике.<ref name="miller" /> Місяць, однак, не такий великий.<ref name="smith" />

== Примітки ==
<references>
<ref name="miller">E. Miller, ''The Sun'', (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.</ref>
<ref name="smith">R. Smith, «Size of the Moon», ''Scientific American'', 46 (квітень 1978): 44—46.</ref>
</references>

За словами науковців, Сонце досить велике.[1] Місяць, однак, не такий великий.[2]

Примітки
 1. E. Miller, The Sun, (Нью-Йорк: Academic Press, 2005), 23—25.
 2. R. Smith, «Size of the Moon», Scientific American, 46 (квітень 1978): 44—46.

Таким чином, вищенаведений код матиме те саме виведення, що й перший з вищенаведених прикладів, хоча нумерація та порядок посилань загалом не буде тим самим.

Підстановка та вкладені функції парсера

Оскільки тег Cite ‎<ref> розбирається перед функціями ({{#ifexpr:…}}) чи змінними ({{PAGENAME}}) парсера MediaWiki чи перед subst:, це не працюватиме всередині посилань цитування. Натомість, можна використати магічне слово {{#tag:…}}.

Вікітекст Результат
Foo<ref>Це не працює, див. {{cite journal|url=https://www.google.com |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}|title=Search}}</ref> bar baz…
Foo{{#tag:ref|Тоді як це — працює, див. {{cite journal|url=https://www.google.com |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}|title=Search}}}} bar baz…
<references />

Foo[1] bar baz… Foo[2] bar baz…

 1. Це не працює, див. "Search" . Retrieved on [[{{subst:#time:Y-m-d|now}}]]. 
 2. Тоді як це — працює, див. "Search" . Retrieved on 2021-03-11. 

Додавання автоматичного заголовку перед списком посилань

До версії MediaWiki 1.28, можна було використовувати системне повідомлення MediaWiki:Cite references prefix для визначення заголовку для всієї вікі, який автоматично вставлявся перед кожним списком посилань. У версії MediaWiki 1.29, це системне повідомлення було вилучено. Зараз хакерський спосіб увести заголовок — додати наступний код до MediaWiki:Common.js:

$(document).ready(function(){
  $('.mw-references-wrap').before('<h2>Посилання</h2>');
});

Зверніть увагу, що це додає заголовок безумовно, тобто, якщо у вас уже є заголовок, то він додасться знову, здублювавши наявний.

Якщо вам треба лише текстовий заголовок (без ланок або інших активних елементів), то ви можете додати наступне до MediaWiki:Common.css (Chrome 4, IE9, FF 3.5, Safari 3.1, Opera 7):

.mw-references-wrap::before {
 content: "Blue references";
 color: #0645ad;
 text-decoration: none;
 background: none;
 font-style: italic;
 font-size: 100%;
 font-weight: bold;
 line-height: 1.6;
 direction: ltr;
 font-family: sans-serif;
}

Злиття двох текстів у єдине посилання

Типова проблема Вікіджерел — посилання, що охоплюють багато сторінок початкового матеріалу. Їх можна злити, використавши тег ‎<ref name="ім'я"> для першої частини посилання, та позначивши наступні частини однойменним тегом ‎<ref follow="ім'я">.

Приклад:

Вікітекст Результат
Це приклад злиття множинних посилань у ту саму виноску.<ref name="main">Пам'ятайте, що всі тексти включаться в посилання з атрибутом name="…".</ref>

<ref follow="main">Просто включіть додатковий текст до тегу з атрибутом follow="…", що відповідає імені першого ref.</ref>

== Посилання ==
<references/>

Це приклад злиття множинних посилань у ту саму виноску.[1]


Посилання

 1. Пам'ятайте, що всі тексти включаться в посилання з атрибутом name="…". Просто включіть додатковий текст до тегу з атрибутом follow="…", що відповідає імені першого ref.

Використовуючи цей синтаксис, подбайте, щоб частина виноски «follow» була на тій самій сторінці, що й перша частина посилання.

Зверніть увагу, що імена посилань не можуть починатися цифрою, тому завжди включайте якийсь текст, на кшталт <ref name="p32"> і <ref follow="p32">.


Пристосовування

Формат виведення ‎<ref> і ‎<references> майже повністю пристосовується через повідомлення MediaWiki, які можуть модифікуватися, наприклад, через простір імен MediaWiki, залежно від конфігурації вікі.

Список повідомлень, які контролюють виведення ‎<ref>, ‎<references> та, за наявності, значень, які їм передаються ($1, $2, $3…), див. оновлюваний лістинг значень за замовчуванням, який можна отримати прямо від MediaWiki.

Неповний список
 • cite_reference_link_key_with_num
  1. ключ
  2. номер
 • cite_reference_link_prefix
 • cite_reference_link_suffix
 • cite_references_link_prefix
 • cite_references_link_suffix
 • cite_reference_link
  1. ID посилання
  2. ID зворотної ланки
  3. кількість відображень
 • cite_references_link_one
  • Використовується для форматування списку джерел, який виводить ‎<references />; конфігурує 3 речі: ID зворотної ланки, ID посилання та текст примітки.
  1. ID зворотної ланки — Використовується для створення порядкового номера списку джерел.
  2. ID посилання — Використовується для зворотної ланки на дійсне посилання в тексті, де можна сконфігурувати символ ^.
  3. текст примітки — текст, використаний вище, що описує інформацію про джерело
 • cite_references_link_many
  1. ID зворотної ланки
  2. список ланок
  3. текст примітки
 • cite_references_link_many_format
  1. ID посилання
  2. числове значення для використання як зворотна ланка
  3. замовне значення (як визначено в cite_references_link_many_format_backlink_labels для використання як зворотна ланка)
 • cite_references_link_many_format_backlink_labels
 • cite_references_link_many_sep
 • cite_references_link_many_and
 • cite_references_suffix

Встановлення посилань для використання ^ та літер

Для заміни стрілки вгору за замовчуванням (↑) кареткою (^), модифікуйте наступні системні повідомлення. Всі ці сторінки можна знайти на Special:AllMessages.

MediaWiki:Cite reference backlink symbol
З До
^
MediaWiki:Cite references link many format

Заміна $2 на $3 змінює ланки з 1.0, 1.1, 1.2 на а, б, в тощо…

З До
<sup>[[#$1|$2]]</sup>
<sup>[[#$1|$3]]</sup>

Пошук цих сторінок уперше не знайде збігів. Просто натисніть «Створити цю сторінку» для редагування коду. Зміни не покажуться, доки не перебудувати сторінку з посиланнями.

Встановлення підсвічування посилань і їхніх номерів

Починаючи з MediaWiki 1.26 , селектори підсвічування містяться в Cite/modules/ext.cite.css. Таким чином, нижченаведений код CSS більше не треба додавати вручну.

Додайте наступний код на сторінку MediaWiki:Common.css.

/* зменшує список посилань розширення Cite та підсвічує синім натиснене посилання */
ol.references { font-size: 90%; }
ol.references li:target { background-color: #ddeeff; }
sup.reference:target { background-color: #ddeeff; }


Зламані посилання

Якщо теги ‎<ref> або ‎<references /> використані некоректно, то розширення Cite додасть на сторінку повідомлення про помилку та категорію «Сторінки з помилками посилань». Ці повідомлення про помилки з'являтимуться мовою інтерфейсу користувача, або у вмісті статті, або в розділі «Посилання». Наприклад:

Вікітекст Результат
Це — приклад повідомлення про помилку посилань.<ref broken>Задуманий текст.</ref>

== Примітки ==
<references />

Це — приклад повідомлення про помилку посилань.Cite error: Invalid parameter in <ref> tag

Примітки

Див. специфікацію Parsoid помилок Cite.

Див. також