This page is a translated version of the page Help:Cite and the translation is 100% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej.
Niektóre starsze wersje tej strony zostały zaimportowane na licencji CC BY-SA. Tylko nowe edycje należą do PD (domeny publicznej).
PD

Cite umożliwia dodawanie przypisów na stronie.

Sprawdź Cite extension , aby uzyskać szczegóły techniczne.

Użycie

Podstawową ideą tagu ‎<ref> jest wprowadzenie tekstu załączonego przez tag ref jako notatki/przypisu w wyznaczonej sekcji, którą wskazujesz przy użyciu tag ‎<references />. Ten format nie może być używany zamiennie ze starszym - musisz wybrać jeden lub drugi.

Dodatkowe tagi ‎<references /> mogą zostać wprowadzone do tekstu. Wszystkie tagi ‎<ref> do tego momentu, w tej grupie, zostaną tam wprowadzone.

Jeśli zapomnisz umieścić ‎<references /> w artykule, przypisy nie znikną, ale odniesienia będą wyświetlane domyślnie na końcu strony.

Na tej stronie również znajdują się przypisy, takie jak przypis na końcu tego zdania.[note 1] Jeśli wyświetlisz źródło tej strony, możesz zobaczyć przykładowe wykorzystanie przypisów.

Wikitekst Wynik
Słońce jest dość duże.<ref>E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005), 23-25.</ref> Natomiast Księżyc nie jest tak duży.<ref>R. Smith, "Wielkość Księżyca", "Scientific American", 46 (kwiecień 1978): 44-46.</ref>

==Przypisy==
<references />

Słońce jest dość duże.[1] Natomiast Księżyc nie jest tak duży.[2]

Przypisy
 1. E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005), 23-25.
 2. R. Smith, "Wielkość Księżyca", "Scientific American", 46 (kwiecień 1978): 44-46.

Wielokrotne użycie tego samego przypisu

Aby przypisać notce unikalny identyfikator, użyj ‎<ref name="nazwa">. Możesz teraz odwoływać się do tej samej notki, używając taga z tą samą nazwą. Tekst w drugim znaczniku nie ma znaczenia, ponieważ tekst notki istnieje już w pierwszym odniesieniu. Możesz skopiować cały tekst notki lub użyć pustego tagu referencyjnego, który wygląda tak: ‎<ref name="nazwa" />.

W poniższym przykładzie to samo źródło jest cytowane trzy razy.

Wikitekst Wynik
To jest przykład wielokrotnych odniesień do tego samego przypisu.<ref name="multiple">Pamiętaj, że gdy wielokrotnie odnosisz się do tego samego przypisu, używa się tekstu z pierwszego odniesienia.</ref>

Takie odniesienia są szczególnie przydatne, jeśli różne stwierdzenia pochodzą z tego samego źródła.<ref name="multiple" /> Każdy tag użyty ponownie nie powinien zawierać dodatkowej treści - to spowoduje błąd. W tej roli używaj tylko pustego taga.

Używanie pustego taga referencji to dobra metoda. Taki tag ma na końcu znak slash.
Chociaż może to zmniejszyć nakład pracy, należy pamiętać, że jeśli przyszły redaktor usunie pierwsze odniesienie, spowoduje to utratę wszystkich odniesień używających pustych tagów referencji.<ref name="multiple" />

== Przypisy ==
<references />

To jest przykład wielokrotnych odniesień do tego samego przypisu.[1]

Takie odniesienia są szczególnie przydatne, jeśli różne stwierdzenia pochodzą z tego samego źródła.[1] Każdy tag użyty ponownie nie powinien zawierać dodatkowej treści - to spowoduje błąd. W tej roli używaj tylko pustego taga.

Używanie pustego taga referencji to dobra metoda. Taki tag ma na końcu znak slash. Chociaż może to zmniejszyć nakład pracy, należy pamiętać, że jeśli przyszły redaktor usunie pierwsze odniesienie, spowoduje to utratę wszystkich odniesień używających pustych tagów referencji.[1]

Przypisy
 1. 1.0 1.1 1.2 Pamiętaj, że gdy wielokrotnie odnosisz się do tego samego przypisu, używa się tekstu z pierwszego odniesienia.
Należy pamiętać, że identyfikatory używane w parametrze name wymagają znaków alfabetu; używanie wyłącznie liczb wygeneruje błąd. Cudzysłowy są rekomendowane dla nazw, i są obowiązkowe, gdy nazwa zawiera spację lub znak interpunkcyjny. Zaleca się, aby nazwy były proste i ograniczone do zestawu znaków ASCII.


<span id="The_‎<references />_tag">

Tag ‎<references />

Tag ‎<references /> wypisuje tekst wszystkich cytatów, które zostały zdefiniowane w tagach ‎<ref> do tego punktu na stronie. Na przykład, na podstawie powyższych cytatów powinno pojawić się odniesienie do grupy note.

Wikitekst Wynik
<references group="note"/>
 1. Ten przypis jest użyty jako przykład w sekcji "Użycie".

Lista odniesień może mieć zmienną szerokość, pokazującą odniesienia w kilku kolumnach. W takim przypadku parametr responsive używany jest do konfiguracji tego zachowania. Na wiki z domyślną konfiguracją będzie się to działo na każdej stronie, na innych należy skonfigurować takie zachowanie ręcznie.

Jeśli na stronie znajduje się więcej niż jedna lista ‎<references />, każda lista zawiera tagi ‎<ref> określone po poprzedniej liście referencji. Jeśli te listy odniesień są tworzone przez szablony, każda z nich wypisuje tagi zdefiniowane przed pierwszą listą referencji, i pojawia się wiadomość błędu mówiąca, że istnieje tag referencji, ale nie lista referencji.


Grupy odniesień

Jeśli chcesz, możesz to wyłączyć w $wgAllowCiteGroups = false;.

W poniższym przykładzie tworzą się oddzielne listy odniesienia do cytatów i przypisów "różnych":

Wikitekst Wynik
Według naukowców, Słońce jest dość duże.<ref>E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005), 23-25.</ref> Właściwie to jest bardzo duże.<ref group="footnotes"> Uwierz im na słowo. Nie patrz prosto na słońce!</ref>

==Uwagi==
<references group="footnotes" />

==Przypisy==
<references />
Według naukowców, Słońce jest dość duże.[1] Właściwie to jest bardzo duże.[footnotes 1]
Uwagi
 1. Uwierz im na słowo. Nie patrz prosto na słońce!
Przypisy
 1. E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005), 23-25.

Grupa bez zdefiniowanej nazwy działa tak samo, jak wcześniej, natomiast odniesienia w nazwanej grupie pojawiają się tylko w wyznaczonym elemencie ‎<references />.

Należy pamiętać, że identyfikatory używane w parametrze group wymagają znaków alfabetu; używanie wyłącznie liczb wygeneruje błąd. Cudzysłowy są rekomendowane dla nazw, i są obowiązkowe, gdy nazwa zawiera spację lub znak interpunkcyjny. Zaleca się, aby nazwy były proste i ograniczone do zestawu znaków ASCII.

Wygląd danej grupy może być dostosowany na wiki poprzez utworzenie MediaWiki:Cite_link_label_group-<nazwy> i wypisanie użytych znaków w kolejności, w której się pojawiają, oddzielonych spacjami lub znakami nowej linii.

Na przykład, jeśli MediaWiki:Cite_link_label_group-lower-alpha zostaje utworzony z zawartością

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

, to pierwszy <ref group="lower-alpha">...</ref> daje [a], drugi [b], i tak dalej, aż 26. daje [z].

Używanie większej liczby przypisów w grupie niż liczba zdefiniowanych znaków jest błędem, więc 27. przypis w tej grupie powoduje błąd.

Następujące nazwy grup, odpowiednio w następujących wiadomościach, są często określane jako grupy:

Nazwa grupy Wiadomość
upper-alpha MediaWiki:Cite link label group-upper-alpha
lower-alpha MediaWiki:Cite link label group-lower-alpha
upper-roman MediaWiki:Cite link label group-upper-roman
lower-roman MediaWiki:Cite link label group-lower-roman
lower-greek MediaWiki:Cite link label group-lower-greek
Strony Cite link label group domyślnie nie są tworzone. Jeśli dana wiki ich nie skonfiguruje, oznaczenie takie jak <ref group="lower-alpha">...</ref> będzie się wyświetlać jako lower-alpha 1.

Odniesienia do różnych części tego samego źródła

W przypadku gdy w artykule wykorzystuje się kilka części z tej samej pracy jako odniesienia, można je zgromadzić w sekcji odniesień. Dzięki temu czytelnicy mogą określić, które odniesienia pochodzą z tego samego źródła. Pozwala również cytować różne części tego samego źródła bez powtarzania całego źródła za każdym razem.

Wikitekst Wynik
Według naukowców, Słońce jest dość duże.<ref name="Miller">E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005).</ref> Właściwie to jest bardzo duże.<ref extends="Miller">p. 123</ref> Uwierz im na słowo. Nie patrz prosto na słońce!<ref extends="Miller">p. 42</ref>

== Przypisy ==
<references />
Według naukowców, Słońce jest dość duże.[1] Właściwie to jest bardzo duże.[1.1] Uwierz im na słowo. Nie patrz prosto na słońce![1.2]
Przypisy

1. E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005).
   1.1 ↑ p. 123
   1.2 ↑ p. 42

Ta funkcja nie działa jeszcze na wiki poza klasterem beta, dlatego powyższy przykład jest upozorowany. Możesz śledzić postępy w projekcie na stronie m:WMDE Technical Wishes/Book referencing.

Oddzielanie przypisów od tekstu

W przypadku, gdy odniesienia znajdują się w tekście, łatwo jest skopiować tekst na inną stronę, ale czytanie staje się trudniejsze. Przypisy zawierające wiele danych, cytaty lub szablony cytatów mogą stanowić znacznie większą część źródła niż tekst, który będzie rzeczywiście widoczny. Aby tego uniknąć, najnowsze wersje rozszerzenia pozwalają przenieść niektóre lub wszystkie odniesienia do sekcji ‎<references /> do miejsca, w którym będą one rzeczywiście pojawiać się czytelnikowi.

Wikitekst Wynik
Według naukowców, Słońce jest dość duże.<ref name="miller" /> Natomiast Księżyc nie jest tak duży.<ref name="smith" />

==Przypisy==
<references>
<ref name="miller">E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005), 23-25.</ref>
<ref name="smith">R. Smith, "Wielkość Księżyca", "Scientific American", 46 (kwiecień 1978): 44-46.</ref>
</references>

Według naukowców, Słońce jest dość duże.[1] Natomiast Księżyc nie jest tak duży.[2]

Przypisy
 1. E. Miller, "Słońce" (New York: Academic Press, 2005), 23-25.
 2. R. Smith, "Wielkość Księżyca", "Scientific American", 46 (kwiecień 1978): 44-46.

Powyższy kod da więc ten sam rezultat, co pierwszy przykład powyżej, chociaż numeracja i kolejność przypisów w ogólności nie będą takie same.

Podstawienia i wbudowane funkcje analizujące

Ponieważ tag ‎<ref> jest analizowany przed funkcjami analizującymi MediaWiki (np. {{#ifexpr:…}}) lub zmiennymi (np. {{PAGENAME}}) lub przed subst:, nie będą one działać wewnątrz cytowanych przypisów. Zamiast tego, należy użyć "magicznego słowa" {{#tag:…}}.

Wikitekst Wynik
Foo<ref>To nie działa, zobacz {{cite journal|url=https://www.google.com |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}|title=Search}}</ref> bar baz…
Foo{{#tag:ref|Podczas gdy to robi, zobacz {{cite journal|url=https://www.google.com |author= |date= |accessdate={{subst:#time:Y-m-d|now}}|title=Search}}}} bar baz…
<references />

Foo[1] bar baz… Foo[2] bar baz…

 1. To nie działa, zobacz "Search" . Retrieved on [[{{subst:#time:Y-m-d|now}}]]. 
 2. Podczas gdy to robi, zobacz "Search" . Retrieved on 2021-03-11. 

Dodawanie automatycznego nagłówka przed listą przypisów

Do MediaWiki 1.28, można było używać wiadomości systemowej MediaWiki:Cite references prefix do definiowania nagłówka, który był automatycznie wprowadzany przed każdą listą referencji na całej wiki. W MediaWiki 1.29, ta wiadomość systemowa została usunięta. Obecnie sposobem na wprowadzenie takiego nagłówka jest dodanie następującego kodu do MediaWiki:Common.js:

$(document).ready(function(){
  $('.mw-references-wrap').before('<h2>Przypisy</h2>');
});

Należy pamiętać, że dodaje to nagłówek bezwarunkowo, czyli jeśli już masz nagłówek, zostaje on ponownie dodany, tworząc duplikowane nagłówki.

Jeśli potrzebujesz jedynie tekstowego nagłówka (bez linków i innych elementów aktywnych), możesz dodać następujący kod do MediaWiki:Common.css (Chrome 4, IE9, FF 3.5, Safari 3.1, Opera 7)::

.mw-references-wrap::before {
 content: "Blue references";
 color: #0645ad;
 text-decoration: none;
 background: none;
 font-style: italic;
 font-size: 100%;
 font-weight: bold;
 line-height: 1.6;
 direction: ltr;
 font-family: sans-serif;
}

Łączenie dwóch pól tekstowych w jeden przypis

Typowym problemem z Wikiźródłami są odniesienia, które obejmują wiele stron w materiałach źródłowych. Mogą one zostać połączone za pomocą taga ‎<ref name="nazwa"> przy pierwszej części odniesienia oraz otagowania kolejnych części za pomocą ‎<ref follow="nazwa">, używając tej samej nazwy.

Przykład:

Wikitekst Wynik
To jest przykład łączenia wielu tekstów w jeden przypis.<ref name="main">Pamiętaj, że wszystkie teksty zostaną włączone do odniesienia zawierającego atrybut name="…".</ref>

<ref follow="main">Po prostu wpisz dodatkowy tekst w tag z atrybutem follow="…", który pasuje do nazwy pierwszego przypisu.</ref>

==Przypisy==
<references/>

To jest przykład łączenia wielu tekstów w jeden przypis.[1]


Przypisy

 1. Pamiętaj, że wszystkie teksty zostaną włączone do odniesienia zawierającego atrybut name="…". Po prostu wpisz dodatkowy tekst w tag z atrybutem follow="…", który pasuje do nazwy pierwszego przypisu.

Przy użyciu tej składni należy upewnić się, że część "follow" w przypisie znajduje się na tej samej stronie, co pierwsza część odniesienia.

Należy pamiętać, że nazwy odniesienia nie mogą zaczynać się od liczb, więc zawsze zaczynaj od liter, na przykład: <ref name="p32"> i <ref follow="p32">.


Dostosowywanie

Format wyjść z ‎<ref> i ‎<references> może być niemal dowolnie dostosowany przez wiadomości MediaWiki, które mogą być modyfikowane np. przez przestrzeń nazw Mediawiki, zależnie od konfiguracji danej wiki.

Aby sprawdzić listę wiadomości, które kontrolują wyjścia ‎<ref> i ‎<references> oraz wartości, które są im przekazywane ($1, $2, $3 ...), patrz aktualny wykaz wartości domyślnych które można uzyskać bezpośrednio z MediaWiki.

Niekompletna lista
 • cite_reference_link_key_with_num
  1. klucz
  2. liczba
 • cite_reference_link_prefix
 • cite_reference_link_suffix
 • cite_references_link_prefix
 • cite_references_link_suffix
 • cite_reference_link
  1. ID przypisu
  2. ID linku przychodzącego
  3. Liczba do wyświetlenia
 • cite_references_link_one
  • Używana do formatowania listy źródeł, wypisanej przez ‎<references />, konfiguruje 3 rzeczy: ID linku przychodzącego, ID przypisu i tekst notki.
  1. ID linku przychodzącego — Używany do tworzenia numeracji listy źródeł.
  2. ID przypisu — Używany do linkowania właściwego przypisu w tekście, tutaj można skonfigurować symbol ^.
  3. tekst notki — Tekst używany powyżej, opisujący informacje źródłowe.
 • cite_references_link_many
  1. ID linku przychodzącego
  2. Lista linków
  3. tekst notki
 • cite_references_link_many_format
  1. ID przypisu
  2. wartość liczbowa do wykorzystania jako link przychodzący
  3. Konfigurowalna wartość (tak jak zdefiniowano w cite_references_link_many_format_backlink_labels do używania w linku przychodzącym)
 • cite_references_link_many_format_backlink_labels
 • cite_references_link_many_sep
 • cite_references_link_many_and
 • cite_references_suffix

Ustaw przypisy tak, by używały ^ oraz liter

Aby zamienić domyślną strzałkę w górę (↑) na daszek (^), zmodyfikuj następującą wiadomość systemową: Wszystkie te strony można znaleźć na Special:AllMessages.

MediaWiki:Cite reference backlink symbol
Od Do
^
MediaWiki:Cite references link many format

Zamiana $2 na $3 zmienia linki z 1.0, 1.1, 1.2 na a,b,c itd.

Od Do
<sup>[[#$1|$2]]</sup>
<sup>[[#$1|$3]]</sup>

Szukając tych stron po raz pierwszy nie otrzymasz żadnych dopasowań. Po prostu kliknij "Utwórz tę stronę", aby edytować kod. Zmiany nie będą widoczne, dopóki strona z przypisami nie zostanie ponownie zbudowana.

Ustaw kolor podświetlenia przypisów i numeracji przypisów

Od MediaWiki 1.26 znaczniki podświetlania zostały włączone do Cite/modules/ext.cite.css. W związku z tym poniższy kod CSS nie musi być dodawany ręcznie.

Dodaj następujący kod do strony MediaWiki:Common.css:

/* sprawia, że lista przypisów jest mniejsza i podkreśla kliknięty przypis na niebiesko */
ol.references { font-size: 90%; }
ol.references li:target { background-color: #ddeeff; }
sup.reference:target { background-color: #ddeeff; }


Niedziałające przypisy

Jeżeli znaczniki ‎<ref> lub ‎<references /> nie będą użyte poprawnie, rozszerzenie Cite wyświetli na stronie komunikat błędu i doda stronę do kategorii "Strony z zepsutymi przypisami". Te komunikaty błędu pojawią się w języku interfejsu użytkownika, w treści artykułu lub w sekcji Przypisy. Na przykład:

Wikitekst Wynik
To jest przykład wiadomości błędu odniesień.<ref broken>Zamierzony tekst.</ref>

==Przypisy==
<references />

To jest przykład wiadomości błędu odniesień.Cite error: Invalid parameter in <ref> tag

Uwagi

Zobacz także specyfikację reprezentacji błędów Parsoid.

Zobacz też

w:Help:Cite link labels