Growth/Newsletters/21

This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/21 and the translation is 100% complete.

Newsletter týmu Growth #21

 

Vítejte v dvacátém prvním newsletteru týmu Growth!

Nový projekt: Pozitivní posílení

 
Návrh nového modulu „Dopad vašich příspěvků“, který v rámci projektu Pozitivní posílení chceme vytvořit.
 • Tým Growth začal pracovat na novém projektu: Pozitivní posílení. Chceme, aby nováčci chápali, že Wikipedie stojí o to, aby ji editovali pravidelně. Za pomoci pozitivního posílení chceme zvýšit retenci nováčků.
 • Požádali jsme uživatelů z arabské, bengálské, české a francouzské Wikipedie, aby se na projekt podívali a dali nám k němu zpětnou vazbu. Někteří uživatelé se také vyjádřili na mediawiki.org.
 • Vytvořili jsme shrnutí zpětné vazby obdržené od komunit. V dokumentu také najdete náš plán, jak obdržené připomínky vyřešit.
 • První myšlenkou z Pozitivního posílení, kterou budeme realizovat, je nová verze modulu „Dopad vašich příspěvků“. Přidáme do něj různé statistiky, grafy a další informace týkající se příspěvků nováčka. V komunitě tento nápad získal širokou podporu, a začali jsme proto novou verzi modulu tvořit (viz návrh na straně).
 • Dejte nám vědět, co si o projektu myslíte (v jakémkoli jazyce).

Pro mentory

Nasazování funkcí týmu Growth na další projekty

 • „Přidání odkazů“ je nyní k dispozici na více projektechPřidávání odkazů bylo nasazeno na více projektech: Katalánská Wikipedie, Hebrejská Wikipedie, Hindská Wikipedie, Korejská Wikipedie, Norská (bokmål) Wikipedie, Portuguese Wikipedia, Wikipedie ve zjednodušené angličtině, Swedish Wikipedia, Ukrainian Wikipedia, Abcházská Wikipedie, Acehnská Wikipedie, Adygejská Wikipedie, Afrikánská Wikipedie, Akanská Wikipedie, Alemanská Wikipedie, Amharská Wikipedie, Aragonská Wikipedie, Staroanglická Wikipedie, Aramejská Wikipedie, Egyptsko-arabská Wikipedie, Asturská Wikipedie, Atikamekská Wikipedie, Avarská Wikipedie, Ajmarská Wikipedie, Ázerbájdžánská Wikipedie, Jihoázerbájdžánská Wikipedie. Toto je součást progresivního nasazování projektu na další jazykové verze Wikipedie. Tyto komunity budou moci přizpůsobit, jak přidávání odkazů přesně funguje.
 • „Přidání obrázků“ je nyní k dispozici na více projektechPřidávání obrázků bylo nasazeno na více projektech: Řecká Wikipedie, Indonéská Wikipedie, Polish Wikipedia, Chinese Wikipedia. Tyto komunity budou moci přizpůsobit, jak přidávání obrázků funguje. [1]

Editační tipy

 • Vybírání témat ― Do dialogu pro výběr témat na Domovské stránce nováčka jsme přidali možnost vyžadovat, aby se zobrazené články týkaly všech zvolených témat (operátor AND). Díky tomu mohou nováčci filtrovat zobrazené články podle úzce vymezeného tématu („Doprava“ a zároveň „Asie“) či široce vymezeného tématu („Doprava“ nebo „Asie“). Tuto funkci momentálně testujeme na pilotních projektech.
 • Změny ve strukturovaném přidávání odkazůPracovali jsme na několika vylepšeních, které vzešly z konzultací s komunitou a analýzy dostupných dat. Brzo budou všechny vylepšení k dispozici na všech projektech.
  • Vylepšení algoritmu ― Algoritmus nyní nenavrhuje odkazy v sekcích, ve kterých se obvykle odkazy nevyskytují. Také nenavrhuje k odkazování články o křestních jménech. Nyní také v každém článku navrhujeme přidání maximálně tří odkazů (přičemž algoritmus vybírá ty nejkvalitnější, které jsou k dispozici).
  • Vylepšení uživatelského rozhraní ― Nově systém uživatele požádá o potvrzení, pokud režim strukturované editace opustí před dokončením změny. Vylepšili jsme rovněž dialog, který se objeví po úspěšně uložené editaci. Tento dialog nově nováčkům umožňuje procházet editační tipy bez nutnosti vrátit se na Domovskou stránku.
  • Komunitní konfigurace ― Pomocí Special:EditGrowthConfig umožňujeme komunitám nastavit maximální množství odkazů na článek.
  • Další vylepšení přidávání odkazů ― Při navrhování odkazů budeme dávat větší prioritu článkům, ve kterých odkazy chybí. [2]
 • Patrola strukturovaných editací ― Někteří uživatelé z arabské, španělské a ruské jazykové verze nám sdělili, že pro ně jsou strukturované editace přidávající odkazy/obrázky složité na patrolu. Přemýšlíme nyní o možných změnách, které bychom mohli implementovat za účelem vyřešení tohoto problému. Napadly nás nějaké způsoby, jak by se problém dal vyřešit, a začali jsme pracovat na jejich realizaci. Pokud vás něco napadá na téma patroly strukturovaných editací či obecně vylepšení strukturovaných editací, dejte nám vědět (v jakémkoli jazyce).

Komunitní konfigurace

Pomocí Special:EditGrowthConfig nyní komunity mohou nastavit, jak přesně funkce týmu Growth fungují.

 • Komunity mohou nastavit maximální množství obrázků, které nováčci mohou za den přidat. [3]
 • Změna do budoucnosti: pomocí Special:EditGrowthConfig umožnit komunitám změnit minimální nároky na kvalitu příspěvků ("quality gates") [4]

Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botemDejte nám zpětnou vazbuPřihlašte nebo odhlašte se k odběru.