Extension:MultimediaViewer

This page is a translated version of the page Extension:MultimediaViewer and the translation is 100% complete.
Bu uzantı MediaWiki 1.31 ve üstü ile gelir. Böylece tekrar indirmek zorunda değilsiniz. Ancak, verilen diğer talimatları izlemeniz gerekir.
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced-invert.svg
MultimediaViewer
Sürüm durumu: kararlı
Screenshot of MultimediaViewer extension 2014-04-21.png
Uygulama Kullanıcı arayüzü, Ajax
Açıklama Kullanıcılara bir sayfadaki küçük resimleri tıkladıklarında daha iyi bir deneyim sunar
Yazar(lar)
Uyumluluk politikası MediaWiki ile birlikte anlık görüntüler yayımlanır. Master geriye dönük olarak uyumlu değil.
MediaWiki 1.25+
PHP 5.4+
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
Örnek MediaWiki.org
 • $wgMediaViewerDurationLoggingLoggedinSamplingFactor
 • $wgMediaViewerAttributionLoggingSamplingFactor
 • $wgMediaViewerDimensionLoggingSamplingFactor
 • $wgMediaViewerImageQueryParameter
 • $wgMediaViewerActionLoggingSamplingFactorMap
 • $wgMediaViewerUseThumbnailGuessing
 • $wgMediaViewerNetworkPerformanceSamplingFactor
 • $wgMediaViewerRecordVirtualViewBeaconURI
 • $wgMediaViewerDurationLoggingSamplingFactor
 • $wgMediaViewerEnableByDefault
 • $wgMediaViewerEnableByDefaultForAnonymous
 • $wgMediaViewerExtensions
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, MultimediaViewer uzantısını çevirin

Kullanım ve sürüm matrisini kontrol edin.

Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

MultimediaViewer uzantısı, bir viki kullanıcısına, tarayıcılarında gereksiz sayfa yüklemeleri veya kafa karıştırıcı geçiş sayfaları olmadan tam boyutlu veya neredeyse tam boyutlu resimleri görüntülemek için farklı bir arayüz sağlar.

Kurulum

Seçenek A: Vagrant'ı kullanın. Bir Vagrant sanal makine sistemi ile devam eden bir MediaWiki kurulumuna ilişkin talimatlar için MediaWiki-Vagrant sayfasına bakın.

Sonra vagrant enable-role multimediaviewer ve ardından vagrant provision yapın.

Seçenek B: manüel olarak kurun.

İlk olarak, Extension:BetaFeatures yüklemeyi düşünün. Medya görüntüleyici özelliğini bir tercihin arkasına gizlemek faydalı olabilir. Bunu kurmazsanız, her yerde etkinleştirilecektir. MultimediaViewer, bu tercihi kaydetmek için BetaFeatures'dan oluşturulan ve çalıştırılan GetBetaFeaturePreferences kancasını kullanır.

Ayrıca muhtemelen Extension:CommonsMetadata indirmek isteyeceksiniz - bu zor bir gereklilik değil, ancak bu olmadan açık kutularınızda çok fazla bilgi almayacaksınız.


 • Dosyaları indirin ve extensions/ klasörünüzdeki MultimediaViewer adlı dizine yerleştirin.
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'MultimediaViewer' );
  
 •   Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

MediaWiki 1.26 veya önceki bir sürümü çalıştıran kullanıcılara:

Yukarıdaki talimatlar, bu eklentiyi wfLoadExtension() kullanarak kurmanın yeni yolunu açıklar. Bu uzantıyı önceki sürümlerine (MediaWiki 1.26 ve önceki sürümler) yüklemeniz gerekirse, wfLoadExtension( 'MultimediaViewer' ); yerine kullanmanız gerekir:

require_once "$IP/extensions/MultimediaViewer/MultimediaViewer.php";

Yapılandırma

 • $wgMediaViewerIsInBeta, "true" olarak ayarlanmışsa BetaFeatures ile bir tercih kaydedecek
 • $wgMediaViewerEnableByDefault ve $wgMediaViewerEnableByDefaultForAnonymous, MMV'nin varsayılan olarak herkes için ve anonim kullanıcılar için etkin olup olmadığını belirleyecektir. İkisi de varsayılan olarak true. $wgDefaultUserOptions['multimediaviewer-enable'] = 1;, $wgMediaViewerEnableByDefault yerine kullanılabilir.
 • $wgMediaViewerUseThumbnailGuessing, etkinleştirildiğinde performansı artıracaktır, ancak vikinin nasıl kurulduğuna bağlı olarak kırılgan olabilir (bir 404 işleyici kullanırsanız muhtemelen iyi çalışacaktır).
Zorla indirme

Dosyaların indirilmek üzere sunulduğundan ve İndir… düğmesine tıklandıktan sonra kullanıcının tarayıcısında görüntülenmediğinden emin olmak için, vagrant kullanılması dışında sunucunun yapılandırılması gerekir:

Bir resim dizininin istenen URL'si download sorgu parametresini içeriyorsa, Content-Disposition başlığı attachment olarak ayarlanmalıdır. Bu, Apache ve uyumlu sunucularda mod_rewrite ve mod_headers bir .htaccess dosyasında kullanılarak elde edilebilir. Varnish yapılandırması [$dl-vernish-sample bunun gibi] görünebilir.

Uzantıyı kullanma

İlk şey, test etmeden önce, oturum açtığınızdan ve tercihi etkinleştirdiğinizden emin olmaktır: Vikiye oturum açın ve Special:Preferences sayfasına gidin, ardından "Beta özellikler" sekmesini ziyaret edin ve uygun kutuyu işaretleyin.

Ardından, üzerinde küçük resim bulunan bir sayfaya gidin. Resme veya yanındaki "genişlet" simgesine tıklamayı deneyin. Açık kutusu açılmalıdır ve size resmin daha büyük bir görünümünü sunmalıdır.

İsterseniz, uygun bir test ortamını hızlı bir şekilde kurmak için Special:Import üzerinden kullanabileceğiniz bir dışa aktarılan test ortamı vardır.

Kullanıcı betikleri ile genişletme

İşlevsellik eklemek istiyorsanız, sınıfları araştırmanız ve işlevselliği oldukça manüel olarak değiştirmeniz gerekir. Bunu daha güzel bir deneyim haline getirmek için çalışacağız, ancak oluşturduğumuz sınıf ve yöntem hiyerarşisi göz önüne alındığında, bunun şu anda çok zor olmadığını düşünüyoruz.

ANCAK, bunu çok yapmaktan kaçınmalısın. İçeride bir şeyler değişirse, kodunuz beklenmedik şekillerde bozulabilir ve siz (ve kullanıcılarınız) şaşıracaksınız. Bunun olmasına izin vermeyin ve ürünü genişletmek için daha kararlı bir yol bekleyin.

Bb ir örneği için /Extension:Metadata sayfasına bakın.

Şablonlar

Multimedya Görüntüleyici ve Yükleme Sihirbazı, fotoğraf verilerini göstermek için birkaç şablona ihtiyaç duyar. Yalnızca bu kodu bir xml dosyasına kaydedin ve vikinize aktarın.

Ayrıca bakınız