Extension:CheckUser

This page is a translated version of the page Extension:CheckUser and the translation is 25% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎русский • ‎فارسی • ‎বাংলা • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced.svg
CheckUser
Sürüm durumu: kararlı
CheckUser1.png
Uygulama Özel sayfa , Kullanıcı kimliği
Açıklama CheckUser işlevi, izinleri olan bir kullanıcının, belirli bir kullanıcı adı tarafından hangi IP'lerin kullanıldığını ve belirli bir IP tarafından hangi kullanıcı adlarının kullanıldığını, sorguları doğrudan veritabanında el ile çalıştırmak zorunda kalmadan denetlemesine olanak tanır.
Yazar(lar) Tim Starling, Aaron Schulz
En son sürüm 2.5 (continuous updates)
Uyumluluk politikası sürüm dalları
MediaWiki 1.27+
PHP 5.4+
Veritabanı değişiklikleri Evet
Tablolar cu_changes
cu_log
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
 • $wgCheckUserCIDRLimit
 • $wgCheckUserMaxBlocks
 • $wgCheckUserCAMultiLock
 • $wgCheckUserForceSummary
 • $wgCheckUserEnableSpecialInvestigate
 • $wgCheckUserLogLogins
 • $wgCUPublicKey
 • $wgCheckUserCAtoollink
 • $wgCheckUserMaximumRowCount
 • $wgCheckUserLogAdditionalRights
 • $wgCheckUserGBtoollink
 • $wgCUDMaxAge

 • checkuser
 • checkuser-log
 • investigate
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, CheckUser uzantısını çevirin
Kullanım ve sürüm matrisini kontrol edin.
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir
Bu sayfa uzantının kendisiyle ilgili. Wikimedia Vakfı Denetçi politikası için m:Denetçi politikası sayfasına bakın.

CheckUser, bir kullanıcının (denetçi izniyle) belirli bir kullanıcı adı tarafından hangi IP'lerin kullanıldığını ve bir kullanıcı tarafından hangi kullanıcı adlarının kullanıldığını kontrol etmesini sağlayan bir uzantıdır doğrudan veritabanına karşı sorgu çalıştırmak zorunda kalmadan IP verilen. Uzantı tüm Wikimedia vikilerinde canlı olarak yayınlanıyor.

İndir

Uzantı doğrudan Git'ten alınabilir [?]:

 • Kodu göz at
 • Bazı uzantıların kararlı sürümler için etiketleri vardır.
 • Her dal geçmiş bir MediaWiki sürümüyle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca en son alfa sürümünü içeren bir "ana" dalı da vardır (MediaWiki'nin alfa sürümünü gerektirebilir).

Anlık görüntüyü ayıklayın ve MediaWiki kurulumunuzun extensions/CheckUser/ dizinine yerleştirin.

Git'e aşina iseniz ve sunucunuza kabuk erişiminiz varsa, uzantıyı aşağıdaki gibi elde edebilirsiniz:

cd extensions/
git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/CheckUser.git

Kurulum

Uzantı, GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya daha yenisi altında yayınlanır. Yazılım olduğu gibi sağlanır. Güncellemeler, Wikimedia vikilerinin ihtiyaçlarına göre yapılacaktır; veya kritik açıkların bulunduğu yerlerde.

Mevcut bir vikide

Temel

 • php maintenance/update.php çalıştırmadan başka uzantılar yüklediyseniz, önce bunu çalıştırın.
 • İndir ve dosyaları extensions/ klasörünüzdeki CheckUser adlı bir dizine yerleştirin.
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'CheckUser' );
  
 • MediaWiki 1.27 veya önceki sürümlerini çalıştıran kullanıcılara:
PuTTY gibi bir telnet/ssh istemci programı kullanarak, extensions/CheckUser klasörüne gidin ve php install.php komutunu çalıştırın. Bu klasörde install.php görmüyorsanız, MediaWiki sürümünüzle eşleşmesi için git checkout REL1_26 benzeri bir komut kullanarak bu uzantının eski bir sürümüne geçmeniz gerekebilir. PHP sürüm 5.x yüklemesini çalıştırdığınızdan emin olun, aksi takdirde bu komut dosyası çalışmaz. Install.php yoksa, php maintenance/update.php komutunu tekrar çalıştırın. Sonuç buna benzer bir şey olacaktır:
...cu_changes table added.
...doing rc_id from 368856 to 368955....
...
...cu_changes table added and populated.
...cu_log added
...logging disabled, skipping log import.
 •   Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

MediaWiki 1.24 veya önceki bir sürümü çalıştıran kullanıcılara:

Yukarıdaki talimatlar, bu eklentiyi wfLoadExtension() kullanarak kurmanın yeni yolunu açıklar. Bu uzantıyı önceki sürümlerine (MediaWiki 1.24 ve önceki sürümler) yüklemeniz gerekirse, wfLoadExtension( 'CheckUser' ); yerine kullanmanız gerekir:

require_once "$IP/extensions/CheckUser/CheckUser.php";
Komut istemi erişimi olmadan yükleme

Birçok barındırma sağlayıcısı doğrudan kabuk erişimine izin vermez, ancak cron işlerinin oluşturulmasına izin verir (örn. cPanel web arayüzü üzerinden).

Barındırma sağlayıcıları için geçici bir cron işi php /path/to/install.php çalıştırmak için kullanılabilir (doğal olarak /path/to, install.php için gerçek tam yolla değiştirilmelidir).

Uzak bir sunucu kullanıyorsanız ve komut istemi erişiminiz yoksa (veya cron iş çözümü sizin için uygun değilse), ancak phpMyAdmin aracılığıyla erişiminiz varsa, yukarıdaki 2. adım için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. cu_changes.sql ve cu_log.sql indir
 2. PhpMyAdmin'de, sol taraftaki mediawiki için kullandığınız veritabanını tıklayın
 3. Bir sonraki ekranda, üstteki "İçe Aktar" sekmesini tıklayın.
 4. "Metin dosyasının konumu"nda, dosyalardan birini seçin, "Yok" sıkıştırmasını seçin ve alttaki "Git" düğmesini tıklayın.
  PhpMyAdmin ekranınızda yalnızca bir metin alanı varsa ve metin dosyası seçicisi yoksa, sol taraftaki sütunda, phpMyAdmin logosunun altındaki "SQL" düğmesini tıklayın ve açılan yeni pencerede "dosyaları içe aktar" sekmesini tıklayın.
 5. İkinci dosya için tekrarlayın

Yeni bir vikide

Yukarıdaki 1. adımı uygulayın, ardından MediaWiki kurulumunu çalıştırın. Hangi uzantıların yükleneceği sorulduğunda Denetçi onay kutusunu seçerseniz, MediaWiki yükleyicisi otomatik olarak kurulum görevlerini gerçekleştirir.

Yapılandırma

This tool migrates recent changes data to a separate cu_changes table, and adds to that when new entries are added. If $wgPutIPinRC was previously set to false, there will be no initial data to search but new edits will fill in as soon as the extension is set up.

After you run the queries, you can reduce $wgRCMaxAge to make recentchanges shorter, without affecting checkuser. Use $wgCUDMaxAge to set how far back checkuser data can go, in seconds.

In versions for MediaWiki 1.22 and later, the CheckUser-specific setting $wgCheckUserCIDRLimit determines the largest range that can be checked in a single check. Its format is the same as $wgBlockCIDRLimit . Otherwise, the default limit (for all versions) is /32 for IPv6 checks and /16 for IPv4 checks.

CheckUsers using Mozilla Firefox can add this JS script to their .js file. It makes retrieving IP WHOIS data easier. It requires applets.codebase.principle support (about:config) enabled. (This can be signed.applets.codebase_principle_support in Firefox 3)

Granting right to use CheckUser

To grant the right to use the Check User function, a user with user rights management must go to Special:UserRights and enter the user's name in the box, then select the option "Check User". Once this is done, the Check User option will show up on the Special:SpecialPages page for that user.

To turn on user rights management for sysops, put the following into LocalSettings.php:

$wgGroupPermissions['sysop']['checkuser'] = true;
$wgGroupPermissions['sysop']['checkuser-log'] = true;
$wgGroupPermissions['sysop']['investigate'] = true;

To only allow the adding and removing of the checkuser permission, use the following instead:

$wgAddGroups['sysop'][] = 'checkuser';
$wgRemoveGroups['sysop'][] = 'checkuser';

Configuration

Configuration settings in extension.json
parameter default comment
$wgCUDMaxAge 7776000 How long to keep CU data (in seconds)? (default = 3 months)
$wgCheckUserMaxBlocks 200 Mass block limits
$wgCheckUserForceSummary false Set this to true if you want to force checkusers into giving a reason for each check they do through Special:CheckUser. (Not very useful, given that checkusers could simply give a summary such as "they need to be checked" or "I feel like it" and the software would not know.)
$wgCheckUserCIDRLimit [ 'IPv4' => 16, 'IPv6' => 32 ] Shortest CIDR limits that can be checked in any individual range check
$wgCUPublicKey '' Public key to encrypt private data that may need to be read later. Generate a public key with something like:

openssl genrsa -out cu.key 2048; openssl rsa -in cu.key -pubout > cu.pub and paste the contents of cu.pub here

$wgCheckUserCAMultiLock false This can be used to add a link to Special:MultiLock by CentralAuth to the Special:CheckUser's mass block form. This requires the CentralAuth extension to be installed on the wiki. To enable this, set this to an array with a central wiki's database name and an array with the name(s) of the global group(s) to add the link for. For example:
$wgCheckUserCAMultiLock = [
  'centralDB' => 'metawiki',
  'groups' => [ 'steward' ]
];
$wgCheckUserCAtoollink false Since 77360f1cf1d2. This adds a link to central wiki Special:CentralAuth to the Special:CheckUser's "Get users" results. This requires the CentralAuth extension to be installed on the wiki. To enable this, set this with a central wiki's database name. For example:
$wgCheckUserCAtoollink = 'metawiki';
$wgCheckUserGBtoollink false Since 77360f1cf1d2. This adds a link to local or central wiki Special:GlobalBlock to the Special:CheckUser's "Get users" results. This requires the GlobalBlocking extension to be installed on the wiki. To enable this, if a $wgConf is configured, set this to an array with a central wiki's database name and an array with the name(s) of the local (or global if you have CentralAuth installed) group(s) to add the link for. For example:
$wgCheckUserGBtoollink = [
	'centralDB' => 'metawiki',
	'groups' => [ 'steward', 'staff' ]
];
$wgCheckUserEnableSpecialInvestigate false Since 57dcfe46d2e4. This enables Special:Investigate, an updated version of Special:CheckUser that allows checking for multiple user accounts and IP addresses within one investigation.

Special:CheckUser usage

Basic interface

 1. Go to Special:CheckUser.
 2. In the user field, type in the username (without the 'user:' prefix), IP address, or CIDR range.
  • IP: any IPv4 or IPv6 address.
  • CIDR: you can check a range of IP addresses by appending the CIDR prefix (by default, up to /16 for IPv4 (65,536 addresses), up to /64 for IPv6 (~1.8446*1019 addresses) before revision 7352, up to /48 for IPv6 (~1.2089*1024 addresses or 65536 /64s - controlled by $wgCheckUserCIDRLimit in the latest version) after revision 7352, and up to /32 (65536 /48's) after revision rECHU9d7c239bf88866eca577f3241194d440f94fa014). For notation, see Range blocks.
  • XFF: you can check a client IP address provided by X-Forwarded-For headers by appending /xff (for example, 127.0.0.1/xff).
 3. Select the information you want to retrieve.
  • Get IPs: returns IP addresses used by a registered user.
  • Get edits from IP: returns all edits and logged actions made by a user (registered or anonymous) from an IP address or range.
  • Get users: returns user accounts that have edited from an IP or range.
 4. In the reason field, type in the reason you are accessing the confidential data. Try to succinctly summarise the situation (for example, "cross-wiki spam"); this will be logged in a log visible only to users with the checkuser-log permission.

Information returned

A typical entry in the CheckUser results for a user summary ("get users") is as follows:

 • Example (Talk | contribs) (20:11, 11 Ağustos 2020 -- 20:12, 11 Ağustos 2020) [5]
  1. 127.0.0.37 XFF: 127.0.0.1, 127.0.0.5

This is formatted to fit a lot of information into a format that can very easily be listed and skimmed, but is difficult to read unless you know what the information provided is. The information is laid out as follows:

 • username (user links) (time period when they edited from the given IP or range) [number of edits from the IP or range]
  1. IP address edited from XFF: XFF information provided (can be spoofed)

Each IP/XFF combination used to edit is listed, in order of use.

The last ten user agents (browser, operating system, system language, and versions) for each user for edits made in the IP or range are listed afterwards.

XFF Format

XFF (X-Forwarded-For) headers indicate the series of IP addresses used from the user's computer (first) to the last proxy server. In case of Wikimedia, the last proxy server is one of the Wikimedia proxies (listed under $wgCdnServersNoPurge in the Wikimedia configuration file).

In this example:

aaa.aaa.aaa.aaa XFF: 10.4.46.42, 127.0.0.1, aaa.aaa.aaa.aaa, 208.80.152.46

 • the first two addresses (10.4.46.42, 127.0.0.1) are private to the originating network and can't be reached directly from the public Internet,
 • the third address (aaa.aaa.aaa.aaa) is the "public face" of the editor, usually a broadband or dialup ISP, a company gateway, (but possibly an anonymizer or a malware-compromised server),
 • the last address (208.80.152.46) is one of the Wikimedia squids (sq36.wikimedia.org).

MediaWiki configuration settings $wgUsePrivateIPs , $wgCdnServers , $wgCdnServersNoPurge and extensions using the IsTrustedProxy hook (such as Extension:TrustedXFF ) change the way an actual IP address used to attribute edits is selected.

Personal tool links

When you get results from Special:CheckUser you can add personal user tool links via two interface messages:

Special:Investigate usage

Basic usage

 1. Go to Special:Investigate.
 2. In the Usernames and IP addresses field, type in up to 10 targets, which may be usernames (without the 'user:' prefix), IP addresses, or CIDR ranges.
 3. In the Reason field, enter the reason you are accessing the confidential data, as described in the Special:CheckUser instructions above; this will be logged in a log visible only to users with the investigate permission.

For advanced feature usage, see Help:Special Investigate.

Customizing tool links

As with Special:CheckUser, links to external tools can be customized.

The links are defined in the checkuser-investigate-compare-toollinks message. This message is parsed to find links, which are added to the menu in the IPs and user agents tab.

API

CheckUser also provides an API.

api.php?action=query&list=checkuser&curequest=userips&cutarget=Jimbo_Wales
api.php?action=query&list=checkuser&curequest=edits&cutarget=127.0.0.1/16&xff=1&cureason=Some_check
api.php?action=query&list=checkuserlog&culuser=WikiSysop&cullimit=25
api.php?action=query&list=checkuserlog&cultarget=127.0.0.1&culfrom=20111015230000