Projekt diskusních stránek

This page is a translated version of the page Talk pages project and the translation is 95% complete.

Tato stránka pojednává o práci Editing Teamu, která má za cíl zlepšovat možnosti komunikace editorů Wikipedie na diskusních stránkách.

Obsahuje informace o cílech této práce, předchozích iniciativách, které ji ovlivnili a proč je vylepšování diskusních stránek nyní prioritou.

Pokud chcete sledovat, jak se projekt vyvíjí, doporučujeme návštěvu a/nebo přidání stránky Talk pages project/Updates mezi vaše sledované stránky. Pokud máte zájem o pozvánku do diskusí o konkrétních tématech, připište prosím své jméno na tento seznam "Notification list": Talk pages project/Participate

Aktivní iniciativy

V této sekci se objevují projekty, na kterých se aktivně pracuje, a uvádí se u nich, kde a jak jsou rozvíjeny.

Každý projekt se snaží o lepší zkušenost uživatelů, kteří konstruktivně komunikují na Wikipedii za pomocí diskusních stránek.

Projekty

Stav nasazení

Please visit Talk pages project/Deployment Status to learn if and how Talk Pages Project Features are available at each Wikimedia Wiki.

Arabská, nizozemská, francouzská a maďarská Wikipedie se účastní tohoto projektu jako „partnerské wiki“. To znamená, že nové komunikační nástroje pro diskusní stránky budou zavedeny nejdříve na těchto wiki, abychom je mohli doladit. Pokud byste měli zájem o zavedení těchto nástrojů na vaší wiki, nechte nám prosím zprávu na diskusní stránce.


Otevřené otázky

Tato část obsahuje otázky, u kterých by tým potřeboval vaši pomoc s hledáním odpovědí.

Jak můžete pomoci

Pokud vás otázky podobné příkladům uvedeným v této části zajímají, přidejte prosím své jméno na podstránku "Účastnit se".

Těch zhruba 40 lidí, kteří se již přidali, přispělo svými odbornými znalostmi a zkušenostmi k tomu, aby nové nástroje, které v rámci tohoto projektu vyvíjíme, byly cenné a užitečné pro redaktory, kteří jsou na diskusních stránkách závislí při komunikaci nyní i v budoucnu.

Aktualizace

 
As of (2022-01), more than 700 000 new sections and replies have been posted through Extension:DiscussionTools

Nejlepší způsob, jak získat aktuální informace o projektu, je přidat si podstránku "Aktualizace" do seznamu sledovaných stránek. Tým bude tuto stránku využívat ke sdílení informací o vývoji nových funkcí, plánech nasazení a otázkách, ke kterým by tým uvítal váš příspěvek.

Aktualizace jsou obvykle zveřejňovány každý měsíc. Nejnovější informace o projektu si můžete přečíst zde: (2021-12-09) .

Další dvě místa, kde můžete zkontrolovat aktualizace, jsou:

Cíle

Wikipedie je založena na spolupráci přispěvatelů a jejich komunikace je důležitou součástí této spolupráce.[1]

Komunikace na Wikipedii probíhá na diskusních stránkách, které mohou představovat komplikace při diskusi různě pokročilých uživatelů.

Zkušenější uživatelé si stěžují, že je zdržuje nutnost dělat některé věci „manuálně“, aby ostatní diskutující „viděli, kdo a kdy čím přispěl, aby mohli sledovat vlákno diskuse, ve vhodném případě napsat na uživatelskou diskusní stránku nebo jen zjistit, zda je příspěvek aktuální a stojí za to na něj odpovídat“.[2]

Naopak pro nováčky bývají matoucí i základní úkony jako je odpovídání na příspěvek. V některých případech si noví uživatelé dokonce pletou diskusní stránky s články Wikipedie.[3]

Editing Team má v tomto projektu dva klíčové cíle. Vytvořit nástroje, které:

  1. Zlepšit způsob komunikace, aby byla pro nové uživatele intuitivnější a pomohla jim stát se přínosnými editory.[4]
  2. Poskytnout zkušeným uživatelům efektivnější komunikační nástroj, který jim umožní lépe koordinovat wiki činnost s ostatními.

Tento projekt je výstup z diskuse o diskusních stránkách v roce 2019, která trvala 5 měsíců a zapojili se do ní dobrovolníci z 20 wiki z 15 jazyků a čtyř projektů (Wikipedie, Commons, Wikidata a Wikislovník) spolu s členy Nadace Wikimedia. Sdíleli spolu zkušenosti s existujícími komunikačními wiki nástroji a diskutovali možnosti jejich vylepšení.

Projekt diskusní stránky podporuje Střednědobý plán Hnutí Wikimedia. Zejména proritní oblast Rozvojového hnutí tohoto plánu, které usiluje o „vítání a podporu nových uživatelů“. Myslíme si, že učení a pokroky nováčků závisí na jejich schopnosti komunikovat se zkušenějšími uživateli, a v důsledku tedy na schopnosti intuitivně používat diskusní stránky.[4]

Slovník pojmů (glosář)

Slovník pojmů projektu diskuzních stránek má nám všem pomoci efektivněji komunikovat o diskusních stránkách tím, že se ujistíme, že máme společné chápání slov, která používáme v našich diskusích a dokumentaci v rámci projektu.

Reference

Mnoho projektů pracovalo a pracuje na zlepšení zkušeností přispěvatelů s diskusními stránkami. Tento konkrétní projekt je na tom díky jejich existenci lépe. Níže jsou uvedeny některé z projektů, ze kterých se tým stále učí.

Pokud existuje nějaký projekt nebo zdroj, o kterém si myslíte, že bychom o něm měli vědět, napište to prosím na diskuzní stránku.

Projekt diskusních stránek:

Časté dotazy

Kdy bude vydána nová verze diskusních stránek?

Nebude žádná „nová verze“ diskusních stránek, která by byla celá vydána k jednomu datu. Místo toho bude projekt tvořen řadou dílčích vylepšení, která budou postupně nasazována.

Jakým způsobem se diskusní stránky změní?

  • Některé funkce by měly zahrnovat zavedení nového wikitextu. Avšak všechny změny wikitextu budou omezeny na ty, které přispěvatelům přináší výhody spojené s novými funkcemi. Funkce jako například odpověď na konkrétní příspěvek nebo sledování konkrétních diskusních vláken.
  • Možná změna umístění záložky Diskuse na stránce
  • Možná změna toho, kde se budou zobrazovat metadata – nyní v horní části některých diskusí
Seznam výše není kompletní a s vývojem projektu se bude měnit.

Jak dlouho bude projekt pravděpodobně trvat?

1–2 roky.

Související stránky