Manual:Hizmetliler

This page is a translated version of the page Manual:Administrators and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Hizmetliler, "sysop" kullanıcı grubunun üyesi olan viki kullanıcılarıdır. Viki yazılımının yalnızca bu kullanıcılar tarafından erişilebilen birkaç özelliği vardır, ancak bunlar oldukça önemlidir.

Hizmetli araçları

Koruma

Yöneticiler korumalı sayfaları düzenleyebilir ve sayfaları düzenleme ve taşıma işlemlerinden koruyabilir ve korumasını kaldırabilir.

Düzenleme korumasının sürümleri:

 • Yarı koruma: bir sayfanın kayıtlı olmayan bir kullanıcının düzenlemesine karşı korunması.
 • Tam koruma: sayfanın yönetici olmayan bir kişi tarafından düzenlenmeye karşı korunması.
 • Basamaklı koruma (→ demoya bakın):
  • tam koruma ile birlikte: bir sayfayı yönetici olmayan bir kişi tarafından düzenlenmeye karşı korumak, aynı zamanda (Commons'ta değil) aynı sitede olmaları şartıyla sayfaya gömülü görüntüleri korumak ve aynı korumayı transkript edilen sayfalara uygulamak için sayfa içinde kopyalanmış olarak kaldıkları sürece (bu nedenle tekrarlamalı olarak çalışır). Files on Commons or user pages on Meta cannot be protected by another wiki's cascading protection, and if are to be protected, a temporary copy of the file or user page must be uploaded or created on the wiki with the cascade-protected page, or must be fully-protected at Commons or Meta.
   • MediaWiki 1.23'ten önce, yönlendirme korumalı sayfada (Phabricator:T25542) listelenmişse, dosya yönlendirmelerinin hedeflerine kademeli koruma uygulanmaz.
  • Yarı koruma ile birlikte basamaklı koruma mantıklı değildir ve bundan kaçınılmalıdır (Phabricator:T10796 sayfasına bakın); kopyalanan sayfalara, sayfada tekrarlanan kaldığı sürece (tekrar tekrar) tam koruma uygular.
 • Taşıma koruması sayfanın hizmetli olmayan bir kişinin taşınmasına karşı korunmasıdır.
Prosedür
 • Bir sayfayı korumak için daha fazla açılır menüsünü tıklayın ve "koru" seçeneğini belirtin (veya URL adres çubuğuna ?action=protect ekleyin). Monobook kaplamasında alternatif olarak Alt+= kısayolu kullanılabilir. Bu, iki menü ve bir onay kutusuyla bir onay ekranına götürecektir. Menüde yönetici, sayfayı kayıtsız kullanıcılar veya tüm kullanıcılar tarafından düzenlemeye karşı korumayı seçebilir. Benzer şekilde, sayfa kayıtsız kullanıcılar (bu yine de standart görünüyor olsa da) veya tüm kullanıcılar (sistem, düzenlemelere yaptığı hareketlerle otomatik olarak aynı düzeyde koruma ekler. "Seviye taşıma izinlerinin kilidini aç" onay kutusu işaretlenerek koruma seviyesi değiştirilebilir). Basamaklı koruma, ayrı bir onay kutusu işaretlenerek etkinleştirilir. Sayfa korumasının nedenini kutuya girin ve "onayla" tuşuna basın. Bu oturum açmış olacaktır.
 • Bir sayfayı korumayı kaldırmak için korumayı kaldır sekmesini tıklayın. Bu, yukarıdaki gibi tam sayfayı getirecektir, ancak bu sefer iki menü zaten seçili olacaktır. Korumanın kaldırılması yalnızca "Düzenlemeler" menüsü altında "(varsayılan)" seçimini ve onayla düğmesine basmayı içerir. Korumanın kaldırılması için bir neden de verilmelidir. Bu eylem aynı şekilde oturum açmış olacaktır.
Notlar
 • MediaWiki ad alanı: MediaWiki ad alanındaki sayfalar yalnızca editinterface kullanıcı hakkına sahip kullanıcılar tarafından düzenlenebilir (varsayılan olarak hizmetliler ve arayüz yöneticileri). MediaWiki 1.32 olduğundan, MediaWiki ad alanındaki JavaScript ve CSS sayfaları yalnızca hem editinterface hem de (sırasıyla) editsitecss veya editsitejs kullanıcı hakkına sahip kullanıcılar tarafından düzenlenebilir (varsayılan olarak arayüz yöneticileri). Bu kısıtlama, bu sayfaların koruma düzeylerinden bağımsızdır; bu sayfalar yine de ayrı ayrı korunabilir.
 • Düzenle veya kaynağı gör: Kullanıcının durumuna ve sayfanın durumuna bağlı olarak, kullanıcıya vikimetine görüntülemek için bir düzenleme bağlantısı veya bir bağlantı sağlanır. Tamamen korunan bir sayfada düzenle düğmesine bastıktan sonra, hizmetli sayfanın üst kısmında bu sayfa durumu hakkında bilgi veren bir uyarı verilir. Ayrıca, kaynağı gör bağlantısı bazen kullanıcı engellendiğinde bir düzenle bağlantısının yerini alabilir.
 • Resimler: Bir görüntüyü korumak çoğunlukla bir sayfayı korumakla aynıdır (yukarıya bakın). Görüntü açıklama sayfasında koru sekmesi tıklandığında, hem sayfa hem de görüntü korunur. Resim açıklama sayfası korunur ve sistem dışı kullanıcılar görüntüyü önceki bir sürüme geri alamaz veya yeni bir sürüm yükleyemez.
 • Önemli bir sayfanın kademeli olarak korunması, özellikle acil durumlar için kaba bir önlemdir. Bir şablonun sadece önemli bir sayfaya aktarılması nedeniyle korunması gerekiyorsa, başka bir yerde de kullanılırken, önemli sayfadaki kopyalama için bir kopya oluşturmak ve diğer kopyayı başka bir yerde kullanmak daha iyidir. Bu özen gösterildiğinde, otomatik kademeli koruma veya "manüel kademeli koruma" kullanmamız, yani şablonun özel kopyasını olağan bir şekilde korumamız çok az fark yaratır. Başlangıçta, basamaklı korumanın ana uygulaması, bu nedenle Meta:Rekreasyona karşı korumalı gibi, bu amaç için özel olarak hazırlanmış bir sayfaya mevcut olmayan sayfaları aktararak yaratıma karşı korumadır. Mevcut olmayan bir sayfanın korunması doğrudan mümkün değildi ("Bu eylem bu sayfada gerçekleştirilemez." mesajını deneyen bir girişim olurdu), ancak MediaWiki 1.13'ten itibaren bu artık mümkün. Ayrıca, kullanıcının sayfayı basamaklı koruma ile düzenleme iznine sahip olsa bile, "kaynağı gör" gösterilmesine neden olan bilinen bir hata vardır.
 • Kötüye kullanım filtreleri: Ayrıca, AbuseFilter uzantısı etkinleştirildiyse, arabirimin belirli bölümlerine erişim veya görüntüleme ve arabirimin değiştirilmesi yöneticilerle sınırlıdır.
Yapılandırma
 • koruma arabirimi aracılığıyla eylemlerin kısıtlanabileceği $wgRestrictionTypes ayarı ile belirlenir.
 • koruma arabirimi aracılığıyla izinlerin istenebileceği $wgRestrictionLevels ayarıyla belirlenir.

Silme

Ayrıca bakınız: Help:Silme ve silmeyi geri alma

Hizmetliler sayfaları ve geçmişlerini silebilir ve silinen sayfaları ve geçmişlerini görüntüleyebilir ve geri yükleyebilir. Ayrıca normal olarak silinen resimleri silebilirler.

Prosedür
 • Bir sayfayı silmek için, silinecek sayfadaki sil bağlantısını tıklayın. (URL adres çubuğuna ?action=delete de ekleyebilirsiniz). Hizmetli monobook kaplamasını kullanıyorsa alternatif olarak Alt+D kısayolu da kullanılabilir. Bu, sayfanın silinmesi gerektiğine dair onay isteyen yeni bir sayfa ve silme işleminin bir açıklamasını getirir. Silme işlemini diğer kullanıcılara açıklamak için giriş kutusuna bir mesaj yazılmalıdır. Sayfa silindikten sonra, silinmesi gereken mevcut bir tartışma sayfası da olabilir. Since MediaWiki 1.39, there is a "Delete associated talk page" checkbox that allows you to delete the talk page at the same time as the subject page. Silinen sayfayı işaret eden tüm bağlantılar kaldırılmalı veya düzeltilmelidir (hangisi en uygun eylemse).
 • Sayfalar arşivde oldukları sürece geri getirebilir. Bir sayfa silindikten sonra yeniden oluşturulmadıysa, sayfada kaç silinen düzeltmenin bulunduğunu belirten bir mesaj olacaktır. Bunu (veya geri getir sekmesi) tıklamak, her birine ayrı ayrı bakılabilen tüm silinen düzeltmeleri gösteren bir sayfa görüntüler. Bir sayfayı geri almak için, onay sayfasında görünen geri yükle düğmesini tıklayın; bu, silinen tüm düzeltmeleri varsayılan olarak geri yükler. Since MediaWiki 1.39, you can also undelete all revisions of the associated talk page at the same time. Geri getirme işlemi, düğme tıklanır tıklanmaz gerçekleşir ve silme işlemleri gibi günlüğe kaydedilir; bazı düzeltmeler geri yüklenmezse, günlük kaç tane geri yüklendiğini kaydeder.

  Bir sayfa zaten varsa, ancak bir hizmetli önceki düzeltmeleri geri yüklemek istiyorsa, hizmetlinin sayfa geçmişine gitmesi gerekir. Yukarıda açıklandığı gibi silme işlemini geri almak için bir bağlantı olacaktır.

Notlar
 • Revizyonları sil
  • Madde revizyonları sil
   • Madde revizyonlarını ilk kez sil: Geçmişten yalnızca bir veya daha fazla düzeltme silmek/tutmak için maddeyi normal olarak silin, ardından silme işlemini geri alma işlemine başlayın. "Geri yükle" düğmesini tıklamadan önce, geri yüklemek istediğiniz düzeltmeleri kontrol edin; diğerlerinin tümü silinir.
   • Madde revizyonlarını ilk kez sil: madde daha önce silinen düzeltmeleri içeriyorsa, Vikipedi'de Seçmeli silme bölümünü takip ettiğinizden emin olun.
  • Resim revizyonlarını sil: Resminin bir sürümünü silmek için, "Dosya geçmişi" başlığı altındaki bu sürümün yanındaki (sil) bağlantısını tıklayın. En son sürümü önceki tüm sürümleri silmeden silinemez.
 • Düzenleme geçmişlerini birleştir: iki maddenin düzenleme geçmişleri tek bir metinle birleştirilebilir. Geçmişleri birleştirmek için tüm geçmişlerin geri yüklenmesi gereken sayfayı silin. Diğer sayfayı silinen sayfaya taşıyın ve silinen tüm düzeltmeleri geri yükleyin. Bu manüel olarak geri alınamaz ve düzenleme geçmişlerini bölmek çok zordur.
 • Düzenleme geçmişini böl: Bir düzenleme geçmişini bölmek için tüm düzeltmeleri el ile silin, ardından bir maddeyi ait olanları (tanınması zor olabilir) geri yükleyin. Silinen sayfayı geri almak için bu düzeltmeleri bölmek üzere yeni bir başlığa taşıyın. Silinen sayfaya ait düzeltmeleri (şimdi bir yönlendirme) geri yükleyin, ardından sondan bir önceki düzeltmeye geri dönün (yönlendirmeden önce).

Geri döndürme

Herhangi bir kullanıcı, sayfanın geçmişine geri dönerek bir sayfayı geri alabilir. Hizmetlilerin işlemi hızlandırmak için bir geri döndür düğmesi vardır. Bir kullanıcının düzenlemelerini önceki düzenleyici tarafından son sürüme geri döndürmek için sayfa geçmişinde, kullanıcı katkı listesinde veya fark sayfasında geri döndür düğmesine tıklayın. Bu, çoklu vandalizm girişimlerinden düzenlemeleri geri almak için kullanılabilir. Geri dönüşüm küçük bir düzenleme olarak işaretlenecek ve Revertpage içeriğine göre otomatik bir düzenleme özeti verilecektir.

Hizmetliler (ve "Geri döndürülen değişiklikleri, bot değişiklikleri olarak işaretle" hakkı olan diğer kullanıcılar) düzenlemeleri (genellikle vandalizm) Son Değişiklikler sayfasından gizleyebilir. Bunu yapmak için, kullanıcının katkılarına erişmek için kullanılan URL'nin sonuna &bot=1 ekleyin. Örneğin, ...index.php?title=Special:Contributions&target=Username&bot=1. Katkılar listesindeki geri alma bağlantıları tıklandığında, geri aldığınız hem geri alma hem de orijinal düzenleme varsayılan Recentchanges ekranından gizlenir. Bu mekanizma, büyük bot düzenlemelerinin son değişikliklerin baskın olmasını önlemek için orijinal olarak eklenen markörü kullanır, dolayısıyla "bot". hidebots=0 ayarlamak için "botlar" bağlantısını tıklamazsanız bu değişiklikler son değişikliklerden gizlenir. Düzenlemeler, katkılar, tarih, izleme listesi vb. gizli değildir Düzenlemeler veritabanında kalır ve kaldırılmaz, ancak artık Recentchanges'a taşmaz. Bu özelliğin amacı, bir baskın vandalının rahatsızlık faktörünü nispeten az çaba ile azaltmaktır.

Engelle ve engeli kaldır

Manual:Engelle ve engeli kaldır sayfasına bakın.

Hizmetli yapma

MediaWiki sürümü:
1.11

Belirli bir kullanıcı adı 'hizmetli' durumu vermek veya (MediaWiki 1.11'de) ilgili tüm kullanıcı haklarına sahip gruplara üyelik vermek ve iptal etmek için basit bir arayüzü (Special:Userrights) vardır. 'Bürokrat' statüsünün bununla ilgili hakları vardır. Yükleyici tarafından oluşturulan ilk kullanıcı 'Bürokrat' haklarına sahip olmalıdır.

MediaWiki'nin 1.11'den önceki eski sürümleri, kullanıcılara belirli haklar tanımak için MySQL içindeki veritabanı kayıtlarını manipüle etmenizi gerektiriyordu.

Oturum açma ayrıcalıkları

"Oturum açmamış" ziyaretçiler de dahil olmak üzere normal erişime sahip kullanıcılar, en önemlileri de dahil olmak üzere pek çok şey yapabilir: sayfaları düzenleme ve bakım görevlerine yardımcı olma. Ancak yalnızca kayıtlı kullanıcılar dosya yükleyebilir veya sayfaları yeniden adlandırabilir. Ancak yalnızca kayıtlı kullanıcılar dosya yükleyebilir veya sayfaları yeniden adlandırabilir. Among other things, one should also register to hide one's own IP behind the usernames.

Ayrıca bakınız