Yardım:Düzenleme incelemesi için yeni filtreler/Filtreleme

This page is a translated version of the page Help:New filters for edit review/Filtering and the translation is 97% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bu sayfa, yeni filtre arayüzünü en iyi nasıl kullanabileceğinizi açıklamaktadır. Yeni Vurgulama araçları ve Kullanıcı Amacı ve İçerik Kalitesi filtreleri kullanımı ayrı açıklanmıştır.

Temel işlevleri

 
Filter özelliği ile yapılan düzenlemeleri dahil etmek için filtrenin yanındaki kutuyu işaretleyin. Örneğin, Kayıtlı kullanıcılar bu aramaya dahil edilir. Bir özelliği dışlamak için, filtre grubundaki diğer tüm filtreleri seçerken bu özelliği işaretlemeyin. Örneğin, Deneyimli kullanıcılar ve Kayıtlı olmayan arama dışında bırakılır. (Yeni gelenler tarafından yapılan düzenlemeler dahil edilir ve ayrıca yeşil renkle vurgulanır — daha fazla bilgi için Vurgulama sayfasına bakın.)

Aktif filtre görüntüleme alanında veya Filtre arama çubuğuna tıklamak, Açılıp kapanan filtre panelini açabilirsiniz, ki bu panelde süzgeç seçeneklerinin bir listesi çıkar.

Bir özelliği bulmak

Belirli bir özelliğe sahip düzenlemeleri bulmak için filtre menüsünde o özelliğin filtresini bulun ve adının yanındaki kutuyu işaretleyin. Filtre "aktif" hâle gelir ve bu filtre için bir etiket, Aktif Filtre Görüntüleme Alanında "Aktif filtreler" altında görünür. Çeşitli özellikleri hariç tutmak için tasarlanan sayfa filtreleri, yeni filtreler, filtre adlarını içerir.

Örnek: "Kayıtlı" filtresi, kayıtlı kullanıcılar tarafından yapılmış düzenlemeleri bulur.

Bir özelliği kaldırmak

Belirli bir özellikle düzenlemeleri hariç tutmak için,

 1. söz konusu özelliğin filtresini işaretlemeden bırakın
 2. grubundaki diğer filtrelerin herhangi birini (veya tümünü) kontrol edin.

Fark edeceksiniz ki kapatılmış olan süzgeçler etkin olmadıkları anlaşılsın diye griye dönmekte.

Örnek: Sizin değişiklikleriniz süzgecini kaldırmak için, bu süzgecin yanındaki kutuyu boş bırakın ama Başkalarının değişiklileri süzgecinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Süzgeç ayarlarını kaydetmek veya paylaşmak

Süzgeç ayarlarınızı tekrar kullanmak ya da başkalarıyla paylaşmak için sayfa URL'sini kopyalamanız yeterli. O URL'yi tekrar girdiğinizde ya da adres çubuğuna yapıştırdığınızda, sistem ayarlanmış süzgeçleri önünüze getirecektir. Ayrıca bu, mobil tarayıcılarda da işe yaramaktadır (mobil tarayıcıların henüz yeni süzgeç arayüzünü desteklememesine rağmen).

Beğendiğiniz filtre setlerini kaydedebilirsiniz.

Set the default filter

You can set a filter you have saved as the default filter.

Süzgeç gruplarını anlamak

Süzgeçler ilgili özelliklerine göre gruplara ayrılmıştır. Çoğu (ama hepsinde değil) grupta, özellikler birbirlerinin zıtları ve değişikliklerin bütününü kapsayacak şekildedir. Örnek olarak, Bot ve İnsan (bot değil) süzgeçleri ayrı ayrı seçildiklerinde birbirlerinin zıtlarını verirler ama ikisi birden seçildiğinde bütün değişiklikler görünür.

Bir grupta hiçbir süzgeç seçili değilse, o gruptaki bütün süzgeçler etkin olur. Yani listenize o gruptaki bütün süzgeçler dahil olur. Eğer o gruptaki bütün süzgeçler seçili olursa da sonuç aynı olur: listenize o gruptaki bütün süzgeçler dahil olur.

Gruplar içinde ve gruplar arasında (VEYA ile VE) seçim

Süzgeçlerin birbirlerine nasıl tepki verdiklerini anlamak, sizin daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey ise yalnızca bir grubun içerisinden farklı süzgeçler seçmenin, farklı gruplardan farklı süzgeçler seçmekten daha farklı bir etkisi olduğunu bilmektir. Bu kafa karıştırıcı gelebilir, ancak bu mantık popüler alışveriş ve diğer arama tabanlı sitelerde yaygın olduğu için pratikte birçok kişi için sezgisel olmalıdır.

Gruplar içinde, aramayı genişletir (VEYA)

Aramanıza aynı grupta bulunan farklı süzgeçleri eklemek aramanızı genişletecek ve size daha çok sonuç verecektir. Çünkü her gruptaki süzgeçler, Boolean OR fonksiyonları ile birbirlerine ilişkilendirilmiştir. OR (VEYA) fonksiyonları, sonuçların bu VEYA bu olabileceğini söyleyerek süzgecin alanını genişletmektedir.

Örnek: Deneyim Düzeyi süzgeç grubunun içerisinden Yeni gelenler ve Öğreniciler süzgeçlerini işaretleyin. Sonuç olarak listenize bu iki grubun değişiklikleri de gelecektir (Yeni gelenler VEYA Öğreniciler).

Gruplar arasında, aramayı daraltır (VE)

Özet olarak, farklı gruplardan süzgeçler seçerseniz aramanız daralır ve önünüze daha az sonuç gelir. Bunun nedeni de her grup birbirine Boolean AND fonksiyonları ile ilişkilendirilmiştir. AND (VE) fonksiyonları daha fazla kısıtlama getirerek aramanızı daraltır. Bu VE bu.

Örnek: Yukarıda bahsedilmiş olan Deneyim Düzeyi grubu ile ilgili olan aramayı (Yeni gelenler VEYA Öğreniciler) ele alalım. Bunun üzerine Önem grubundan Küçük olmayan düzenlemeler süzgecini etkin hale getirince yeni bir kısıtlama aramayı daraltacaktır. Bir formül şeklinde, yeni aramanızın mantığı şunun gibi olacaktır: Sonuçlar = Küçük olmayan düzenlemeler VE (Yeni gelenler VEYA Öğreniciler). Bu formül dolayısıyla, hem Yeni kullanıcılar hem de Öğreniciler gruplarındaki değişiklikler sonuçlara dahil olacaktır çünkü o iki süzgeç de aynı grupta bulunmakta. Ama bütün değişiklikler küçük olmayan değişiklik olacaktır.

Yararlı arayüzü uyarıları

 
Etkin Filtreler alanı, ayarlarınızın bir özetini sağlar. Bu örnekteki renkli etiketler size iki filtrenin çakıştığını söyler. Çakışma çözülene kadar hiçbir sonuç gösterilmeyecek. Çakışan bir filtre etiketinin üzerine gelindiğinde, sorunu açıklayan bir araç ipucu görüntülenir.
 
Filtre etiketleri gri olduğunda, arayüz bu filtrelerin hiçbir etkisinin olmadığını bildirir. Çoğu durumda bu bir sorun değildir yine de istediğiniz sonuçları alacaksınız. Ancak araçların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinme şansı. Örnekte, kullanıcı bir gruptaki tüm filtreleri seçmiştir. Araç ipucunun dediği gibi, "Bu gruptaki tüm filtreleri seçmek, hiçbirini seçmemekle aynıdır; bu nedenle bu filtrenin etkisi yoktur. Grup şunları içerir: $1"

Arayüz, filtreleme seçenekleriniz hakkında faydalı geri bildirim sağlar. Bu sinyallerin nasıl okunacağını bilmek, araçlarda ustalaşmanıza yardımcı olacaktır. İki özel sinyal grubundan bahsetmeye değer; bunlar size şunu söyler:

 • seçilen filtre kombinasyonları çakıştığında,
 • bir filtrenin etkisi olmadığında.

Karışık kombinasyonlar

Aktif Filtre Görüntüleme Alanında kırmızı bir kenarlıkla işaretlenmiş filtre etiketlerini görürseniz, bu, "çakışmada" olan filtreleri seçtiğiniz anlamına gelir. Olmayacak bir şey istediniz. Siz ayarları değiştirene kadar sistem hiçbir sonuç döndürmez. Sonuçlar alanındaki bir mesaj size sorunun ne olduğunu söyler. Çakışan filtre etiketlerinin üzerine gelerek daha da fazla ayrıntı elde edebilirsiniz.

Sonuç vermeyen filtreleri her seçtiğinizde bu kırmızı etiketleri görmezsiniz. Çakışma sinyalleri, çatışmanın olduğu durumlar için ayrılmıştır:

 1. yapısal, yani kombinasyonun tanım gereği her seferinde sonuç vermeyeceği anlamına gelir
 2. gizlidir, bu da kullanıcıların muhtemelen sorunu kendileri teşhis edemeyecekleri anlamına gelir.

Örnek: İçerik Kalitesi Tahminleri, Vikiveri düzenlemeleri için mevcut değil (henüz). Dolayısıyla, "Vikiveri değişiklikleri" filtresini ve "Sorunlu olabilir" gibi bir İçerik Kalitesi filtresini seçerseniz, kombinasyon imkansızdır. Filtreleriniz çakışıyor.

Fark yaratmayan kombinasyonlar

Aktif Filtre Görüntüleme Alanında gri renkte bir filtre etiketi görürseniz, bu filtrenin hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelir. Bu gerçekten bir soruna işaret etmez; muhtemelen istediğiniz sonuçları alıyorsunuz. Ancak sistem size daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilecek ipuçları veriyor.

Bu tür gri etiketler görürseniz, bu üç şeyden biri anlamına gelir:

 1. Bir gruptaki tüm filtreleri seçtiniz. Yukarıda tartışıldığı gibi, bir gruptaki her şeyi seçmek, hiçbir şeyi seçmemekle aynıdır.
 2. Filtre seçili değil, yalnızca Vurgulu, bu durumda renkli bir nokta da görürsünüz.
 3. Seçtiğiniz bir filtre, başka bir seçimin alt kümesi olan sonuçları bulur.
  Örnek: "Çok yüksek olasılıkla sorunlu�" filtresi tarafından bulunan her düzenleme, daha geniş olan "Sorunlu olabilir" filtresinin sonuçlarına zaten dahil edilecektir. Her ikisini de seçerseniz, daha seçici olan filtrenin hiçbir etkisi olmaz. (İpucu: Daha geniş bir grup içindeki bir alt kümeyi tanımlayabilmek istiyorsanız, Vurgulamayı deneyin.)

Bir filtre etiketinin neden gri renkte olduğunu öğrenmek için açıklayıcı bir ipucu almak için farenizle üzerine gelmeyi deneyin.

Süzgeç listesi

Temel filtreler

Kullanıcı kaydı ve deneyim

Bu filtreler yalnızca kayıtlı kullanıcılar için mevcuttur.

Kayıtlı
Oturum açmış editörler.
Kayıtlı olmayan
Oturum açmamış kullanıcılar.
Yeni gelenler
10'dan az düzenlemesi veya 4 günden az etkinliği olan kayıtlı kullanıcılar.
Öğreniciler
Deneyimi "Yeni gelenler" ve "Deneyimli kullanıcılar" arasındaki editörler.
Deneyimli kullanıcılar
30'dan fazla gün etkinliğe ve 500'den fazla düzenlemeye sahip kayıtlı editörler.

Katkı sahipliği

Sizin değişiklikleriniz
Kendi katkılarınız.
Başkalarının değişiklileri
Kendi düzenlemeleriniz hariç bütün değişiklikler.

Otomatikleştirilmiş katkılar

Bot
Otomatikleştirilmiş araçlar tarafından yapılan düzenlemeler.
İnsan (bot değil)
İnsan editörler tarafından yapılan düzenlemeler.

İnceleme durumu

İnceleme durumu filtreleri yalnızca SD Devriye uygulayan vikiler üzerinde uygun haklara sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Devriye onayından geçmemiş
Devriye onayından el ile ya da otomatik olarak geçmemiş düzenlemeler.
Manüel olarak devriye edilmiş
Devriye onayından el ile geçmiş düzenlemeler.
Oto devriyeli
İşleri otomatik olarak devriye olarak işaretlenen gelişmiş kullanıcılara göre düzenler.

Katkı sahipliği

Sizin değişiklikleriniz
Kendi katkılarınız.
Başkalarının değişiklileri
Kendi düzenlemeleriniz hariç bütün değişiklikler.

Önem

Küçük değişiklikler
Yazarın küçük olarak etiketlediği düzenlemeler.
Küçük olmayan düzenlemeler
Küçük olarak etiketlenmemiş düzenlemeler.

Güncel revizyonlar

Son revizyon
Bir sayfadaki en yeni değişiklik.
Güncel sürüm değil
"Güncel sürüm" olmayan tüm değişiklikler.

Değişiklik türü

Sayfa düzenlemeleri
Viki içeriği, tartışmalar, kategori açıklamalarındaki düzenlemeler...
Sayfa oluşturmaları
Yeni sayfa oluşturan düzenlemeler.
Kategori değişiklikleri
Kategorilere eklenen veya kaldırılan sayfaların kayıtları.
Günlüğü tutulan işlemler
Hizmetli eylemleri, sayfa silmeleri, yüklemeler...

İzlenen sayfalar

İzleme Listesinde
İzleme Listenizdeki sayfalarda değişiklikler.
Yeni İzleme Listesi değişiklikleri
Değişiklikler gerçekleştiğinden beri ziyaret etmediğiniz Lzleme Listenizdeki sayfalarda yapılan değişiklikler.
İzleme Listesinde değil
İzleme listenizdeki sayfalardaki değişiklikler hariç her şey.

Gelişmiş filtreler

Gelişmiş filtreler kullanarak belirli öğeleri filtrelemek mümkündür. Bu filtrelerin, Filtre arama çubuğunda ve Açılır filtre panelinin altında kısayolları vardır.

 • Sonuçları vikide bulunan ad alanlarına göre filtreleyin. Filtre arama çubuğuna : yazarak ad alanları listesine erişebilirsiniz.
 • Sonuçları vikide bulunan etiketlere göre filtreleyin. Filtre arama çubuğuna # yazarak etiket listesine erişebilirsiniz.

Bu filtreler hakkında özel sayfada daha fazla bilgi edinebilirsiniz.