Nápověda:Nástroje pro diskuzi

This page is a translated version of the page Help:DiscussionTools and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Toto je stránka nápovědy pro editory Wikipedie a další koncové uživatele, kteří používají Rozšíření:DiscussionTools .

DiskuseTools je výchozí systém diskusních stránek na MediaWiki . Je to výchozí diskusní systém na všech wikinách Wikimedie. Je k dispozici na webových stránkách pro počítače a mobilní zařízení, ale ne ve Wikimedia Apps.

Nástroj pro odpověď

Za každým komentářem jsou přidány odkazy pro rychlé odpovědi na existující diskuse.

Začínáme

 
Snímek obrazovky vizuálního režimu
 1. Na konci každé podepsané zprávy bude odkaz Odpovědět. Kliknutím na tento odkaz na zprávu odpovíte.
 2. Otevře se box. Vaše zpráva bude umístěna tam, kde se nachází schránka.
 3. Napište svou odpověď do pole. K vaší odpovědi bude automaticky přidán váš podpis a datum.
 4. Až budete připraveni odeslat svou odpověď, klikněte na tlačítko Odpovědět.

Funkce

 • Můžete přepínat mezi vizuálními režimy a režimy úpravy zdroje wikitextu.
 • V režimu zdroje wikitext živý náhled ukazuje, jak bude vaše zpráva vypadat, když ji píšete.
 • Ve zdrojovém i vizuálním režimu můžete pomocí klávesových zkratek vytvářet odkazy, @-zmínit osobu, které odpovídáte, a přidat formátování znaků.
 • Pokud někdo jiný přidá komentář do stejné sekce, zatímco vy píšete svůj vlastní komentář, vás upozorní. Kliknutím na Zobrazit 1 nový komentář zobrazíte nový komentář. Pokud jste část svého komentáře již napsali, pokusí se váš komentář zachovat. Obnovení komentáře je na velkých stránkách někdy pomalé.
 • Odpovídání lze zakázat na jednotlivých stránkách a sekcích, jak je popsáno na stránce Help:DiscussionTools/Magic words and markup .

Omezení

 • Od 2022 tento nástroj nefunguje s víceřádkovými šablonami nebo wikitextovými kódy, které musí být umístěny na začátku řádku (např. syntaxe tabulky wikitext). Pokud váš komentář obsahuje tuto syntaxi, nebudete moci přepnout do vizuálního režimu. Viz omezení vizuálního režimu nástroje pro odpovědi.
 • Nástroj se zobrazí pouze na:
  • Stránkách v diskusních jmenných prostorech
  • Stránkách ve jmenných prostorech, které byly nakonfigurovány tak, aby zobrazovaly nástroj 'přidat podpis' ($wgExtraSignatureNamespaces). Pro většinu Wikimedia wiki jsou to jmenné prostory project a help.
  • Stránky, které ručně přidaly tlačítko Přidat téma pomocí __NEWSECTIONLINK__
 • Nástroj pro odpověď je viditelný, když detekuje odkaz na uživatelský účet a časové razítko na stejném řádku. Některé vlastní podpisy nebudou detekovány. Viz Proč nemohu odpovědět na tento komentář?.

Nástroj pro nové téma

Nástroj pro nové téma spustí na stránce nové diskusní téma. Funkce a omezení jsou velmi podobné funkcím a omezením nástroje pro odpovědi. Je povoleno složité formátování, jako jsou tabulky.

Založení nového tématu

 
Snímek obrazovky nástroje pro nové téma
 1. V horní části stránky klikněte na kartu "Přidat téma".
 2. Na konci stránky se otevře pole. Vaše zpráva bude umístěna tam, kde se nachází schránka.
 3. Zadejte nadpis předmětu do pole, kde je uvedeno "Předmět". Předmět je povinný.
 4. Napište zprávu do velkého pole. Váš podpis a datum budou automaticky přidány na konec vaší zprávy.
 5. Až budete připraveni odeslat zprávu, klikněte na tlačítko Přidat téma.

Experimentální: Předběžné načítání obsahu zprávy

Od března 2023 nástroj pro nové téma zahrnuje experimentální podporu pro předběžné načítání zprávy diskusní stránky, podobně jako nativní přednačtení MediaWiki . Předběžné načítání je podporováno pouze experimentálně na základě přihlášení a ještě není připraveno na široké přijetí. Podpora této funkce byla představena jako součást T269310.

Chcete-li povolit experimentální předběžné načítání, je nutné zadat parametr dtpreload=1 (nebo usedt=1 v InputBox ). Pokud je uveden aktivační parametr, jsou rozpoznány následující parametry adresy URL pro předběžné načítání:

 • preloadtitle - pokud je uvedena, použije se hodnota jako předmět zprávy diskusní stránky
 • preload - pokud je uvedena, použije se stránka zadaná v hodnotě k předběžnému načtení obsahu zprávy diskusní stránky
 • preloadparams[] - pokud je uvedena, použije se hodnota k nahrazení parametrů v šabloně předběžného načítání. Každý parametr je specifikován jako $1, $2, $3. Tento parametr lze zadat vícekrát.

Předplatné témat

 
Klikněte na tlačítko odebírat v horní části sekce.

Funkce odběru témat přidá odkaz na Odebírat na konec nadpisů diskusních sekcí. Kliknutím na odkaz Odebírat budete dostávat upozornění, pokud budou do této sekce v budoucnu přidány nové komentáře.

 
Upozornění na nové komentáře zveřejněné v sekci diskusní stránky, k jejichž odběru se někdo přihlásil.

Automatické odběry témat můžete povolit za Nastavení → Diskusní stránky. Pouze úpravy provedené pomocí odpovědi a nové tematické nástroje způsobí, že budete automaticky přihlášeni k odběru.

Poté, co se přihlásíte k odběru této sekce, bude zde odkaz na tlačítko Zrušit odběr. Kliknutím na toto přestanete dostávat upozornění na nové komentáře v dané sekci. Click that to stop receiving notifications about new comments in that section.

Poznámky

 • Oznámení jsou založena na prvním komentáři a jeho časovém razítku. Změny v záhlaví sekce nemají vliv na předplatné.
 • Můžete se přihlásit pouze k odběru == sekce 2. úrovně ==.
 • Budete dostávat upozornění na nové komentáře bez ohledu na editační rozhraní použité k jejich zveřejnění.
 • Odběry zůstanou nedotčeny, i když se konverzace přesunou na jiné stránky nebo se změní nadpis sekce.
 • Technické informace si můžete přečíst na Extension:DiscussionTools/How it works#Notifications.
 • Přihlášením k odběru vlákna, které bylo zahájeno distribucí Massmessage, se přihlásíte k odběru všech vláken vytvořených ve stejnou dobu.[1]

Předplatné stránky

 
Umístění odkazu na odběr stránky v Skin:Vector 2022 , když je připnutá nabídka "Nástroje".

Můžete se přihlásit k odběru celé diskusní stránky a být upozorňováni na nová témata.

Tento odkaz "Zrušit odběr" se nachází v nabídce "Nástroje". V závislosti na vaší konfiguraci může být tato nabídka buď sbalená pod nabídkou "Nástroje" nebo viditelná.

Když na něj kliknete, z odkazu Zrušit odběr se stane Zrušit odběr odkaz.

To se liší od sledování stránky. Sledování stránky zvýrazní všechny úpravy provedené na diskusní stránce: nová témata, komentáře, úpravy... Pokud se přihlásíte k odběru diskusní stránky, budete upozorněni pouze na nová diskusní témata.

Můžete vidět seznam svých předplatných za Special:TopicSubscriptions. Můžete se také odhlásit z odběru témat na této stránce.

Informace a vzhled

 
Změny v horní části každého diskusního tématu

Diskusní stránky zobrazí další informace o každé sekci. Diskuzní stránky nebudou vypadat stejně jako stránky s články, aby je nováčci mohli rozpoznat jako místa pro rozhovory s ostatními uživateli. Discussion pages will not look the same as article pages, to help newcomers recognize them as places for talking to other users.

Tato funkce přidává nové informace o:

 • počet uživatelů a počet komentářů v každém tématu a jak starý je nejnovější komentář – v horní části každého == nadpis sekce ==
 • nejnovější komentář na stránce – v horní části stránky
 • počet komentářů v každém vláknu – v obsahu (pouze vzhled Vector 2022)

Tato funkce také mění vzhled diskusních stránek, zejména pro nadpisy oddílů == Úroveň 2 ==.

Tuto funkci můžete vypnout na Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion. Hledejte "Zobrazit diskusní aktivitu".

Trvalé propojení diskusních stránek

Od 29. ledna 2024 obdrží každý komentář trvalý odkaz.[2] Tento odkaz zaznamenává komentář, i když je přesunut jinam.

Odkaz na komentář je dostupný z jeho časového razítka v podpisu. Kliknutím (nebo klepnutím na mobilu) na odkaz zkopírujete trvalý odkaz do vaší schránky.

Pokud byl komentář přesunut z odkazované stránky, uživateli se zobrazí zpráva s odkazem na nové umístění.

Komentář přístupný pomocí tohoto odkazu bude zvýrazněn barevným pozadím.

Formáty trvalých odkazů

Fragment adresy URL je nyní jedinečným identifikátorem uloženým v databázi. Na stránce, na které se komentář aktuálně nachází, již nezáleží. Týká se buď nových témat, nebo jakýchkoli reakcí.

Každý nový komentář je identifikován pomocí autora nové zprávy a jejího časového razítka a také uživatele a časového razítka komentáře, na který se odpovídá. Nejběžnější formát je: #c-<username1>-<timestamp1>-<username2>-<timestamp2>

Nová témata jsou identifikována jejich autorem, časovým razítkem a novým názvem tématu: #c-<username>-<timestamp>-<topic title>

Kromě toho nejnovější existující odkazy sekcí na témata ve formátu #<topic title> také spustí tuto zprávu, pokud bylo téma přesunuto a lze jej nalézt jinde.[3]

Odstraňování problémů

Každý komentář s řádným podpisem je zohledněn. Správný podpis je podpis s odkazem na uživatelskou stránku nebo diskusní stránku uživatele nebo příspěvky uživatele a časové razítko ve formátu podle jazyka wiki. Vlastní časová razítka nemusí být detekována.

Všechny komentáře odpovídající požadavkům na podpis jsou brány v úvahu pro trvalý odkaz, bez ohledu na jejich věk. Tato změna je u starších komentářů zpětná.

Změna uživatelského jména v podpisu nebo časového razítka již odeslané zprávy poškodí trvalý odkaz.

Pokud je komentář smazán, lze jej zpětně vysledovat. Zobrazí se poslední stará revize, kde se komentář objevil. To je k dispozici na Special:FindComment.

Trvalé odkazy na diskusní stránky (Talk) nebudou fungovat na žádné stránce, která obsahuje sekce pod nadpisy <h1>.

Mobil

 

Všechny výše uvedené funkce jsou také dostupné na mobilní webové stránce. Jejich design je přizpůsoben tak, aby zapadl do designu mobilního skinu a mobilního editoru.

Pole komentáře nástroje pro odpověď zobrazuje vertikální umístění vašeho komentáře. Nezobrazuje vodorovné umístění ("odsazení"), aby poskytlo více prostoru pro úpravy na úzkých mobilních obrazovkách. It does not show horizontal placement ("indentation"), to provide more space for editing on narrow mobile screens.

Poznámky pod čarou

 1. úkol T334906
 2. Tato změna se k danému datu netýká anglické Wikipedie.
 3. Odkazy na starší témata před srpnem 2023 nejsou všechny indexovány. To platí pouze pro odkazy na téma, trvalé odkazy na komentáře budou fungovat pro jakýkoli komentář.