Skin:MonoBook

This page is a translated version of the page Skin:MonoBook and the translation is 71% complete.
Bu görünüm MediaWiki 1.3 ve üstü ile birlikte gelir. Böylece tekrar indirmek zorunda değilsiniz. Ancak, verilen diğer talimatları izlemeniz gerekir.
MediaWiki görünüm kılavuzu - kategori
MonoBook
Sürüm durumu: kararlı
Uyumluluk politikası MediaWiki ile birlikte anlık görüntüler yayımlanır. Master geriye dönük olarak uyumlu değil.
MediaWiki 1.29+
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
Örnek English Wikipedia, Wikimedia Skins Lab
Quarterly downloads 113 (Ranked 5th)
Public wikis using 13,681 (Ranked 1st)
Public wikis using as default skin 1,860
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, $2 görünümü çevirin
Vagrant rolü monobook
Sorunlar : Açık görevler · Hata bildir

MonoBook bir görünümdür. Bu, MediaWiki 1.3 (2004) sürümünden MediaWiki 1.16 (2010) sürümüne kadar Wikimedia Vakfı web siteleri için varsayılan görünüm idi. It replaced the Standard skin as the default, and was in turn replaced by the Vector skin.

MonoBook daha sonra dar, cep telefonu ekranları için yanıt veren web tasarımı desteğini benimsedi ve uyumluluğu en üst düzeye çıkarmak için aşamalı geliştirme kullanımını ekledi. Örneğin, mobil görünümde JavaScript devre dışı bırakıldığında, kişisel araçlar, sayfa eylemleri ve kenar çubuğu, metin bağlantıları yerine küçük resim simgeleri olarak görünen üst düğmelerden bağlantılı kısayollarla sayfanın altında bulunur. The mobile view also reveals an anchored "to top" shortcut at the page bottom.

Kurulum

Bu görünüm MediaWiki tarball indirmesinde dahil edilmiştir. Yalnızca MediaWiki'yi farklı bir yöntem kullanarak yüklediyseniz ayrı olarak yüklemeniz gerekir.

  • Vagrant kullanılıyorsa, vagrant roles enable monobook -p ile kurun

Manüel kurulum

  • Dosyaları indirin ve skins/ klasörünüzdeki MonoBook adlı dizine yerleştirin.
  • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
    wfLoadSkin( 'MonoBook' );
    
  •   Yapıldı - Görünümün başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version sayfasına gidin.

Kullanıcı ayarları

MonoBook için duyarlı stiller, bir kullanıcı tercihi üzerinden devre dışı bırakılabilir veya etkinleştirilebilir: monobook-responsive, varsayılan olarak true.

Tarihsel notlar

13 Mayıs 2010'da varsayılan olarak Vector görünümün yerini alana kadar MediaWiki ekosistemindeki en popüler ve en çok desteklenen görünüm oldu (MediaWiki 1.16 , git #2833b07a), Wikipedia Usability Initiative Vikipedi kullanıcının deneyimlerini geliştirme ve potansiyel olarak daha fazla katılımcı katılımı sağlama çabalarının bir sonucu oldu. Vector için ortak bir yedekleme görevi gördü ve MediaWiki yazılımının eski sürümlerini kullanan birçok vikilerde hala mevcut.

It was created in 2004 and is partly based on the skin of the open source CMS Plone. Initial development was largely driven by the volunteer User:Gwicke. MonoBook'un geliştirilmesi sırasında ilgili tartışmalar için Mizanpaj tasarım belgesi ve MediaWiki 1.3 yorum ve hata raporlarına bakın.

MonoBook originally featured navigation tabs at the bottom of the content area in addition to the top, in resemblance to Nostalgia, the earliest skin.[1]

Mevcut durum

2013'te, MonoBook, Wikimedia Vakfı tarafından değil, öncelikle gönüllü geliştiriciler tarafından desteklendi. 2019 itibariyle, Wikimedia projelerinde kullanılan dört gönüllü destekli deriden biridir: MonoBook, Timeless , Cologne Blue ve Modern .

References