Čtení/Web/Vylepšení počítače/Aktualizace

This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Updates and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

Nejnovější aktualizace

listopadu 2023: Vizuální změny, další nasazení a posun zaměření

 
Před (?vectorzebradesign=0)
 
Po (?vectorzebradesign=1)

Nový styl inspirovaný prototypem Zebra

V rámci Zebra #9 prototype, o kterém jsme psali v posledních dvou aktualizacích, jsme zavedli dva druhy vizuálních změn: separaci oblastí na základě barev a další úpravy CSS. Jak jsme uvedli dříve, A/B test neprokázal, že by oddělení na základě barev bylo zlepšením. Místo toho jsme se zaměřili na ostatní modifikace CSS a tyto změny teď provádíme. Pro náhled rozdílu můžete použít parametry URL: ?vectorzebradesign=0 (beze změn) a ?vectorzebradesign=1 (se změnami). Změny jsou:

 • Rozbalovací nabídky (postranní panel, obsah, uživatelská nabídka a nabídka nástrojů, pokud nejsou připnuté) mají světlejší obrys a vržený stín.
 • Tlačítka "přesunout do postranního panelu"/ "skrýt" v rozbalovacích nabídkách mají místo hranatých závorek šedé pozadí.
 • Hlavní nabídka již nemá šedé pozadí, když je umístěna v bočním sloupci (když je připnutá). Místo toho mají všechny nabídky stejný vzhled, když jsou umístěny v postranních sloupcích.
 • Levý a pravý sloupec mají stejnou šířku.
 • V důsledku výše uvedené změny se šířka obsahu mírně zúží, když jsou nabídky připnuty v obou sloupcích.
 • Mezera mezi obsahem a oblastí obsahu je menší.

V polovině listopadu jsme tyto změny odeslali do následujících Wikipedií: francouzské, katalánké, hebrejké, polské. Tyto změny plánujeme zavést do všech wiki během 2-3 týdnů. Ty umožní budoucí úpravy, jako je nabídka Přístupnost pro čtení.

Pokračující nasazení vzhledu Vector 2022

Video o Vectoru 2022

Od naší poslední aktualizace jsme změnili výchozí vzhled na několika Wikipediích: holandské, hindské, maďarské, norské (bokmål) a švédské. Také jsme vydali krátké video o vzhledu. Po obdržení všech log od našeho týmu designérů jsme navíc byli připraveni pokračovat v rozsáhlém nasazení na sesterských projektech.

 • Vzhled Vector 2022 je nyní výchozí na všech neanglických Wikibooks, Wikinews, Wikiquotes, Wikiversity, stejně jako na Meta-Wiki.
 • Pokračujeme v konverzacích a plánujeme nasazení do zbývajících sesterských projektů, počínaje neanglickým Wikisource, Wikislovníkem a Wikivoyage.

Některé z těchto projektů mohou vyžadovat úpravy, například výchozí nastavení pro omezenou/plnou šířku ve jmenných prostorech jedinečných pro Wikisource. Možná bude třeba aktualizovat také gadgety nebo uživatelské skripty. Rádi jsme schopni dělat opravy nebo pomáhat při jejich provádění, v závislosti na tom, zda je třeba změnit samotnou kůži nebo kód, který je kontrolován komunitou. Máte-li jakékoli dotazy nebo požadavky na další změny, obraťte se na nás na stránce diskuze o vylepšeních pro počítače nebo napište přímo na adresu SGrabarczuk (WMF).

Zaměření na další vylepšení čitelnosti pro počítače a mobily

Tým se zaměřil na projekt Přístupnost pro čtení. Budeme pracovat na vylepšení typografie a zavedeme tmavý režim do skinů Vector 2022 a Minerva. Navštivte prosím stránku projektu, kde najdete další podrobnosti a informace o tom, jak se zapojit.

Další informace

září 2023: Výsledky A/B testu oddělení obsahu (Zebra #9)

V červnu 2023 jsme provedli experiment, který porovnával různá rozložení obsahu rozhraní. Tento prototyp ukazuje testovaný design. Říkáme mu "Zebra". Cílem bylo zlepšit čitelnost a zaměřit se na obsah stránky. Experiment testoval vývoj prototypu a porovnával jej se současným celobílým designem Vector 2022. Výsledky experimentu ukázaly:

 1. 3% nárůst počtu zobrazení stránek na návštěvu v hostované skupině připisovaný Zebře
 2. Snížení počtu úprav na relaci o 3,4 % v hostované skupině připisované Zebře
 3. Snížení míry prokliku obsahu o 17 %.
 4. 87% nárůst počtu pinů nástroje stránky na relaci

Po kontrole nastavení našeho testu jsme nenašli žádné problémy, které by měly za následek nekonzistenci dat. Dále jsme studovali další faktory, které mohou ovlivnit výsledky testu. Všimli jsme si, že významný pokles počtu úprav a zobrazení stránek pochází z velikostí obrazovek užších než 1200 pixelů. Tyto výsledky jsme spojili s výsledky našich uživatelských testů. Ty nenaznačovaly významné rozdíly v čitelnosti mezi designem testu a kontroly.

Náš závěr byl, že prototyp ve své testované podobě nezlepšil čitelnost a mohl by negativně ovlivnit úpravy. Rozhodli jsme se nepokračovat v nasazení tohoto prototypu v jeho testované podobě. Místo toho plánujeme zlepšit čitelnost a zaměřit se na obsah pomocí následujících kroků:

 1. Zavedení změn v typografii zaměřené na zlepšení čitelnosti a porozumění obsahu. To je cílem nového projektu Přístupnost pro čtení
 2. Představení vylepšení Zebry, optimalizace pro užší obrazovky a opakování testů.

Od května 2023: Pokračování v práci na Vector 2022 a vytváření plánů na nový fiskální rok

Zaměřili jsme se na pokračující nasazení na zbývajících wikinách a spustili jsme experimenty pro další vylepšení. Udělali jsme také nějakou práci na plánech budoucích projektů.

 • Uvedení na trh. Vector 2022 je nyní výchozí vzhled na polských a španělských Wikipediích a francouzských Wikinews. Diskutujeme také s komunitou čínské Wikipedie. Zvláštní poděkování patří všem, kteří nám a redaktorům pomáhají lépe rozumět v diskuzích, hledat a řešit chyby a vysvětlovat rozhodnutí. Pokud by komunita vaší wiki chtěla, aby se náš vzhled stal výchozím, kontaktujte nás!
 • Experiment: Přepnutí indikátoru. Spustili jsme experiment, který zavádí indikátor ukazující na přepínač pevné šířky. To má zajistit, aby čtenáři věděli o umístění přepínače a mohli přepínat mezi plnou a pevnou šířkou. (T335307)
 •  
  A/B test separace obsahu (Zebra #9). Spustíme experiment, který porovná různá rozložení separace obsahu pro rozhraní (na základě tohoto prototypu). Experiment bude spuštěn v květnu na sadě 10 velkých až středně velkých Wikipedií. Po dokončení experimentu provedeme analýzu dat a budeme pokračovat ve výběru nejlepšího rozvržení stránky. Další informace o testu na wiki zde. Další informace naleznete v naší dokumentaci k předchozímu experimentu uživatelského testování. Mnohokrát děkujeme všem, kteří se k tomuto tématu vyjádřili na naší diskusní stránce projektu, na jiných wikinách nebo na online setkáních s námi! (T333180, T335972)
 • Plány do budoucna. V příštím fiskálním roce nadace budeme pracovat na nových projektech. Zveme vás k přečtení návrhu ročního plánu Wikimedia Foundation, sekce Infrastruktura, Bucket: Wiki Experiences. Přečtěte si také podrobnější popis "WE2: Zážitek ze čtení a médií". To je část, na kterou se náš tým zaměří. Jako příklady možných projektů jsou uvedeny mimo jiné tmavý režim a seznamy čtení. Rádi si přečteme vaše komentáře na diskusních stránkách propojených stránek Meta-Wiki. Příspěvek v jakémkoli jazyce! Termín je 19. května.

Od března 2023: Vector 2022 na více wikinách a dalších aktualizacích

Během několika posledních měsíců tým připravoval a měnil vzhled největší Wikipedie. Vector 2022 se stal výchozím pro všechny přihlášené i odhlášené uživatele na české a anglické Wikipedii.

Od té doby jsme s komunitami diskutovali o dalších vylepšeních zobrazení. V důsledku těchto diskusí a práce na předchozích plánech jsme zavedli mnoho změn. Tyto zahrnují:

 •  
  Stálost a dostupnost přepínače celé šířky. Přepínač plné šířky (dostupný ve spodní části stránky) je nyní trvalý pro odhlášené i přihlášené uživatele. To znamená, že vidí šířku podle svého výběru i přes obnovení stránky nebo otevření nové. Přepínač je k dispozici také u užších šířek obrazovky.
 •  
  Nová nabídka nástrojů stránky.
  • Umožňuje oddělení navigace týkající se celé wiki a nástrojů souvisejících s konkrétní stránkou. V první skupině jsou například Hlavní stránka a Náhodná stránka. Ve druhé skupině jsou například Co sem odkazuje, Související změny a Citovat tuto stránku. Nová nabídka také shromažďuje nástroje specifické pro stránku do jediné nabídky. Dříve byly některé z těchto odkazů hlavní nabídkou (postranní panel) nebo v nabídce Více (vedle Historie). Naším cílem je usnadnit novým čtenářům a redaktorům pochopení toho, co tyto odkazy dělají. Uživatelé také mohou novou nabídku připnout a odepnout. Více informací je k dispozici na stránce projektu.
  • Provedení této změny má také výhodu v zobrazení obsahu výše na stránce. Nyní se lidé potřebují posouvat dolů, aby viděli obsah méně často. Toto je jedna z obav, o které jsme v posledních několika dnech slýchali, a doufáme, že se to vyřeší.
 • Přesunutí odkazu pro přihlášení mimo rozbalovací nabídku pro odhlášené uživatele. Tato změna umožňuje rychlejší přístup k odkazu pro přihlášení, aniž by odhlášení uživatelé museli otevírat rozevírací nabídku.
 • Různá malá vylepšení Table of Contents (ToC):
  • Zvýšení výšky ToC. To umožní, aby se ToC zobrazovalo déle a aby bylo vidět více sekcí (T319315).
  • Kam se stránka dostane po kliknutí na odkaz ToC (T314419). Slyšeli jsme, že ToC se otevírá příliš blízko začátku sekce, aniž by bylo místo pro název a předchozí sekci. Tato změna zvětší tento prostor, takže je při navigaci pohodlnější.
  • Práh, kdy je sekce považována za aktivní a označená v ToC (T317661). Slyšeli jsme také, že sekce je považována za aktivní až poté, co uživatel posune předchozí sekci mimo zobrazení. To vedlo k určitému zmatku ohledně aktivního stavu. Tato změna umožní, aby se sekce zobrazovaly jako aktivní dříve, když je většina sekce zobrazena na obrazovce.
  • Navigace přímo do podsekcí a rozbalení nadřazené sekce, pokud je sbalená (T325086). Některé zpětné vazby se týkají způsobu, jakým se na stránce zobrazují podsekce. Slyšeli jsme, že podsekce by se měly v případě potřeby zobrazovat konzistentněji. Tato změna zajišťuje, že podsekce jsou otevřené, když uživatel otevře přímý odkaz na tuto podsekci.

Nadcházející změny a průzkumy

 

V současné době pracujeme na následujících změnách:

 • Rozvržení stránky. Chtěli jsme vyřešit jeden z hlavních problémů, který dosud vyšel ze zpětné vazby kolem vzhledu. Jde o oddělení obsahu a jas rozhraní. Vyvinuli jsme prototyp, na který bychom rádi získali zpětnou vazbu. Jak bychom měli měřit potenciální změny ve srovnání se současným uspořádáním? Máme uveřejnil další podrobnosti a konkrétní otázky na diskusní stránce. Existuje několik sekcí pro diskuse v různých jazycích. Přidejte tam své komentáře a dotazy!
 • Konfigurace obsahu tabulky. Chceme umožnit, aby ToC bylo lépe konfigurovatelné. Poté by editoři mohli určit, kdy je třeba ToC ve výchozím nastavení rozbalit nebo sbalit a kolik sekcí ToC lze ve výchozím nastavení zobrazit. To bude replikovat funkčnost některých "kouzelných slov" používaných v ToC. Bude to užitečné zejména na stránkách jako Village Pump nebo koordinačních stránkách ve jmenném prostoru Wikipedie (T317818).

Od prosince 2022: Další nasazení, přepínání plné šířky, nástroje pro stránky a další aktualizace

Posledních několik měsíců jsme se soustředili na diskusi o nasazení na různých velkých wikinách. To zahrnuje anglickou Wikipedii. Její komunita souhlasila s tím, že za určitých podmínek bude Vector 2022 jako výchozí. Těm jsme se věnovali. V současné době diskutujeme o dalších krocích s komunitou anglické Wikipedie.

Na většině Wikipedií jsme také zapnuli vzhled. V současné době existuje ~ 300 Wikipedií s výchozím nastavením Vector 2022. Minulý týden se vzhled stal výchozím na arabských a řeckých Wikipediích. Doufáme, že se do konce února 2023 dostaneme na všechny Wikipedie.

Na základě zpětné vazby, kterou jsme obdrželi, jsme provedli další změny v samotném vzhledu:

Omezená šířka

 • Vytvořili jsme předvolbu pro přihlášené uživatele, která umožňuje nastavit šířku napříč zobrazeními stránek a wiki. Předvolba je k dispozici v sekci vzhledu stránky předvoleb ("Zapnout režim omezené šířky"). Může být také nastaven jako globální preference.
 • Vytvořili jsme přepínač pro přihlášené a odhlášené uživatele. Přepínač je dostupný na každé stránce, pokud je monitor 1600 pixelů nebo širší. Výběrem přepínače se zvětší šířka stránky.

Nástroje stránky

 
 • Přesun nástrojů stránky na pravou stranu stránky. Tato změna se týká seskupení nástrojů stránky a vytvoření oddělení od nástrojů pro celou wiki. Tato změna také řeší problém s umístěním obsahu. Zkrátí postranní panel (levé menu) a posune tak obsah na stránce dále nahoru.
 • Doufáme, že aktualizovanou nabídku nástrojů zpřístupníme do konce prosince 2022. Pokud chcete vývoj sledovat pomocí náhledu, jak funkce funguje, přidejte k adrese URL ?vectorpagetools=1 (pokud již Vector 2022 používáte) nebo ?useskin=vector-2022&vectorpagetools=1 (pokud nepoužíváte Vector 2022).

Dostupnost

dokončili jsme naši kontrolu dostupnosti nového vzhledu s Americkou nadací pro nevidomé (AFB). Nebyly zjištěny žádné větší obavy. Sledujeme návrhy na další vylepšení. Zabýváme se také možnými budoucími vylepšeními. Podrobnosti jsou zdokumentovány na stránce T323634.

Sticky hlavička

 

Do sticky hlavičky jsme přidali tlačítko pro úpravy, abychom usnadnili přístup k úpravám celé stránky (bez nutnosti posouvání na začátek stránky). Po testování na mnoha wikinách jsme dospěli k následujícímu:

 • Lidé s větší pravděpodobností dokončí úpravy, které začnou pomocí lepivého záhlaví, ve srovnání s úpravami zahájenými pomocí jiných tlačítek úprav na stránce.
 • Úpravy, které lidé zahájili kliknutím na tlačítko Upravit v nalepovacím záhlaví a nakonec byly publikovány, byly vráceny méně často než ty, které byly zahájeny pomocí jiných tlačítek úprav na stránce.

Od září 2022: Plány a konverzace o nasazení na wikiny Wikimedie

 • Vysoké využití na prvních wikinách. Podle nedávné studie týmu Product Analytics používá Vector 2022 87 % přispěvatelů aktivních na prvních wikinách. Zde se aktivními přispěvateli rozumí uživatelé, kteří mezi 1. listopadem 2021 a 31. srpnem 2022 provedli alespoň 5 úprav. Děkujeme vám!
 • Vizuální vylepšení. Dokončili jsme seznam vizuálních vylepšení. Plánovali jsme je dokončit před nasazením na více wikinách. Tyto změny zahrnovaly práci na barvách odkazů, ikonách a celkovém vzhledu a dojmu Vector 2022. Uvítáme zpětnou vazbu a dotazy k jakékoli z těchto změn. Napište nám na stránku diskuse k projektu.
 • Rozhodnutí komunity anglické Wikipedie prostřednictvím žádosti o komentář. Poslední dva měsíce jsme diskutovali s komunitou anglické Wikipedie. Angličtí wikipedisté identifikovali problémy blokující nasazení Vector 2022 na jejich domácí wiki. Rovněž požádali, aby rozhodnutí o nasazení bylo učiněno prostřednictvím procesu Request for Comment (žádost o komentář). Náš návrh je nyní k dispozici. Plánujeme spustit RfC ve středu 21. září. Pokud upravujete anglickou Wikipedii, doporučujeme vám zúčastnit se!
 • Plány nasazení napříč jinými projekty. Plánujeme rozhovory o nasazení napříč všemi ostatními projekty Wikimedie. Nejprve začneme s nejmenšími wikinami. Nejmenšími máme na mysli menší než 30 největších aktivních komunit. Doufáme, že to dokončíme během prvního týdne v říjnu 2022. Poté zahájíme konverzace na středně velkých až velkých wikinách. Termíny budou záviset na konsensu napříč jednotlivými komunitami.
 • Více komunitních aktivit
  • Na blogu Diff jsme zveřejnili nový esej. Má název Upřednostňování spravedlnosti v rámci nového desktopu Wikipedie. Esej je o tom, proč a jak byly různé skupiny uživatelů zastoupeny během procesu budování Vector 2022.
  • Zveřejnili jsme rozšířenou stránku Často kladené otázky. Podívejte se a řekněte nám, jestli je to užitečné. Již brzy jej umožníme přeložit.
  • Zobrazujeme také bannery vybízející k vyzkoušení Vector 2022. Bannery jsou viditelné pouze pro přihlášené uživatele, kteří mají Vector legacy (2010), aktuální výchozí vzhled.

Od srpna 2022: Wikimania, vizuální vylepšení a další změny

 
Slidy k naší prezentaci na Wikimanii 2022. Můžete si také poslechnout záznam na YouTube.

Po provedení strukturálních změn funkcí dokončujeme vývoj Vector 2022. Konkrétně:

 • Pracujeme na vizuálním zdokonalení. Budeme měnit styly, barvy odkazů, velikost písma, šířku oblasti obsahu a další. To je založeno na výsledcích zpětné vazby, kterou jsme obdrželi z našeho posledního kola testování prototypu.
 • Na základě zpětné vazby, kterou jsme obdrželi od komunit, vydáváme aktualizace tabulky obsahu (ToC). Tyto aktualizace usnadní používání ToC na menších a větších obrazovkách. Dojde k většímu přizpůsobení než dříve. Během několika příštích týdnů zaznamenáte následující změny:
  • Obsah bude sbalitelný na všech velikostech obrazovky
  • Po sbalení bude ToC k dispozici v horní části stránky, vedle názvu článku a také v nalepovacím záhlaví
 • Editační tým, jehož zaměření je v současnosti na zlepšování diskusních stránek, přidal tlačítko "přidat téma" do sticky záhlaví na diskusních stránkách. Díky tomu bude snazší založit nové téma na diskusní stránce z kterékoli části stránky, aniž byste se museli posouvat úplně nahoru. Další informace o této změně a celém projektu najdete na stránce projektu.

Pokračovali jsme také v diskuzích o tom, jak nastavit Vector 2022 jako výchozí pro více komunit. Vaše zpětná vazba nám pomáhá zlepšovat vzhled. Vážíme si toho. Uvidíme se zase! V sobotu 13. srpna máme sezení na Wikimanii a hned poté samostatné setkání pro otázky a odpovědi.

Od července 2022: Přepínač názvu stránky/karty

 

Nasazujeme jednu z našich nejnovějších aktualizací. Název stránky se zobrazí nad kartami jako Diskuse, Číst, Editovat, Zobrazit historii nebo Více.

Touto změnou zlepšujeme dvě věci. Nejprve si ujasníme, že položky na kartách souvisejí se stránkou, která je zobrazena. Začíná to být zřejmé, když na první místo dáme název stránky. Tato změna také usnadňuje přepínání jazyků. Tlačítko jazyka se přesunulo na ještě výraznější pozici v horní části stránky. Další informace o Phabricatoru.

Tuto změnu jsme zaváděli po malých krůčcích. Od posledních červnových dnů je k dispozici všem uživatelům, kteří se přihlásili do vzhledu Vector 2022, a některým wikinám pro první uživatele. Během týdne od 4. července se změna projeví na všech prvních wikinách.

Navíc naše další úřední hodiny budou 26. července místo 12. července. To nám umožní připravit komunikaci o nastavení Vector 2022 jako výchozího na více wikinách. Do budoucna také pracujeme na lepší jazykové podpoře úředních hodin. Více informací o tom již brzy!

Od dubna 2022: Obsah je k dispozici

Nasadili jsme nový obsah. Usnadňuje získání kontextu obsahu stránky a procházení stránky, aniž byste museli posouvat nahoru.

V současnosti je dostupný třem skupinám uživatelů. První, všichni, kteří používají Vector 2022 a nejsou na našich pilotních wikinách. Druhá a třetí – 50 % přihlášených uživatelů hebrejské a baskické Wikipedie. Příští týden budeme A/B testovat obsah ve zbytku našich pilotních wikin. Chtěli bychom zkontrolovat, zda se snížila potřeba posouvat se na začátek stránky.

Před tím vším jsme připravili sérii prototypových testů se čtenáři i editory. Chcete-li si přečíst více o tom, jak jsme na této funkci pracovali na základě zpětné vazby, přejděte na stránku projektu.

Nyní na této funkci pracujeme na základě zpětné vazby od uživatelů zmíněných ve druhém odstavci. Zejména:

 • ToC na užších obrazovkách. Zvýšili jsme práh, pro který se ToC aktuálně skrývá, na 1000 pixelů. (Další kontext viz T306904). Bylo to proto, aby bylo pohodlnější číst na užších obrazovkách. Toto je však dočasná oprava. Debata o nejlepším řešení bude pokračovat v T306660. Doufáme, že do konce dubna/začátku května budeme mít jasno o dalších krocích, pokud jde o preferenci zde uvedených možností.
 • Začínáme pracovat na zmenšení okrajů pro obrazovky mezi 1000px - 1200px. Tím se obsah zmenší a vytvoří se více místa pro text. Budeme to sledovat v T307004 a pravděpodobně budeme mít implementaci připravenou během několika dní.

Od března 2022: Vývoj obsahu

Výsledky našeho 3rd prototypového testování ukázaly naprostou podporu pro navrhovaný obsah. Na základě toho se tým zaměřil na vývoj této funkce. Nový obsah bude trvalý – uživatelé k němu budou mít kdykoli přístup. Usnadní to také pochopení kontextu stránky. Kromě toho bude možné procházet různými částmi stránky, aniž byste se museli posouvat až nahoru. Očekáváme, že nový obsah nasadíme do našich pilotních wiki v první polovině dubna.

Od března 2022: Zpětná vazba k nástrojům pro stránky

Tým začíná pracovat na nástrojích stránky (někdy označované jako nástroje pro články). Naším cílem je usnadnit rozlišení účelu jednotlivých položek v rámci postranního panelu. V současné době shromažďujeme zpětnou vazbu k našemu navrhovanému prototypu. Těšíme se na vaše názory! Přejděte, prosím, na naši stránku testování prototypu a vyplňte formulář.

Od března 2022: Potvrzeno lepivé záhlaví, aby se snížila potřeba posouvání na začátek stránky

 

Od 5. ledna do 31. ledna 2022 jsme provedli A/B test. Chtěli jsme posoudit dopad nasazení lepivé hlavičky. Test probíhal na 22 našich pilotních wikinách. Přihlášení uživatelé, kteří byli přiřazeni do skupiny pracující s novou verzí vzhledu, viděli lepící záhlaví. Uživatelé v kontrolní skupině viděli starou funkci.

Primárním cílem AB testu bylo otestovat naši hypotézu. Očekávali jsme, že lepkavé záhlaví sníží potřebu posouvat se na začátek stránky. Celkově jsme zaznamenali průměrný 15% pokles v rolování na relaci přihlášenými uživateli na 15 pilotních wikinách ve zpracovatelské skupině (s novým lepivým záhlavím) ve srovnání s kontrolní skupinou (bez lepivého záhlaví). Na zbývajících 7 pilotních wikinách byla příliš malá aktivita a vyloučili jsme je. Výsledky ukazují, že naše hypotéza byla správná. Přidání lepivého záhlaví na stránku výrazně snížilo potřebu posouvat se na začátek stránky. Přečíst celou zprávu.

Od ledna 2022: Další pilotní wikiny

Vylepšení plochy jsou výchozí na dvanácti dalších wikinách. Jsou to především: marocká arabská, indonéská, thajská a vietnamská Wikipedie, francouzská Wikiquote, portugalské a polské Wikinews, vietnamské Wikibooks a MediaWiki wiki. Kromě toho jsme povolili změny na wikinách souvisejících s Wikimedia Foundation: Wikimedia Foundation Governance wiki, Collab wiki a Strategy wiki. V současné době existuje téměř 30 pilotních wikin. Mezi nimi jsou wikiny různých skriptů a velikostí, napsané na všech kontinentech a provozované komunitami i nadací. Doufáme, že brzy bude do tohoto seznamu přidán alespoň jedna Wikisource.

Od prosince 2021: Vývoj v pevném záhlaví

 
Lepící hlavička pro přihlášené uživatele

Tým pracuje na vytvoření sticky hlavičky. Přihlášeným uživatelům umožní přístup k důležitým funkcím (vyhledávání, diskusní stránky, stránky historie, přepínání jazyků a další) na celé stránce. Dokončili jsme vývoj první verze lepivé hlavičky. Nyní očekáváme nasazení A/B testu na pilotní wikiny do konce ledna. Záhlaví bylo založeno na výsledcích našeho uživatelského testování a odpovědích dobrovolníků na testování prototypu.

Od prosince 2021: Iterace přepínání jazyka

Začátkem tohoto roku jsme přesunuli jazykové tlačítko na pohodlnější místo v horní části stránky. Výsledky našeho A/B testu však ukázaly, že nové umístění tlačítka může být obtížné objevit v následujících případech:

 • Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na předchozí umístění funkce přepínání jazyků
 • Pro uživatele, kteří mají tendenci přepínat jazyky na více wikinách. V druhém případě to vytvořilo situaci, kdy byla funkce přepínání jazyků dostupná na různých místech v závislosti na použité wiki a na tom, zda byla tato wiki součástí pilotních wiki.

Abychom tyto problémy vylepšili, měníme nové tlačítko jazyka. Naším cílem je usnadnit vyhledávání ve všech scénářích. Doufáme, že tato vylepšení zveřejníme v lednu 2022.

Od prosince 2021: Testování prototypu pro obsah

Během několika příštích měsíců se zaměříme především na to, aby byl obsah trvalý. V současné době je obsah k dispozici pouze v horní části stránky. Je obtížné získat kontext v celém článku nebo stránce nebo přejít do jednotlivých sekcí, když jste mimo horní část stránky. Doufáme, že se nám podaří usnadnit navigaci na stránce a pochopit její kontext.

Během několika příštích týdnů zveřejníme náš výzkum, další dokumentaci a makety. Mezitím uvítáme, když nám poskytnete zpětnou vazbu k našemu aktuálnímu prototypu na této stránce.

Od srpna 2021: Nabídka uživatelských odkazů

Uživatelské menu je nyní k dispozici všem uživatelům, kteří se přihlásili do Vylepšení plochy. Tato nabídka usnadňuje novým editorům a čtenářům identifikaci, které odkazy souvisí s jejich osobními nástroji. Těmito nástroji jsou: Uživatelská stránka a diskusní stránka, seznam sledovaných atd. Umožňuje také vizuální soudržnost v horní části našich stránek.

Sledujeme, jak změna ovlivní počet kliknutí na tyto odkazy. Na základě výsledků se možná rozhodneme vylepšit jídelníček. Kromě toho se dobrovolníci vyjádřili k pozici odkazu na seznam sledovaných. Pracujeme na tom. Podrobnosti jsou k dispozici na Phabricatoru.

Od července 2021: Nová funkce přepínání jazyků

 
Změny možností přepínání jazyků na vektorovém vzhledu

Během několika posledních měsíců se tým zaměřil na vylepšení funkce přepínání jazyků pro naše projekty. Dříve byly jazykové odkazy dostupné ve spodní části nabídky postranního panelu a pro čtenáře a nové editory bylo obtížné je najít. Provedli jsme změnu, která umožňuje, aby se funkce přes tlačítko přepínání jazyků objevila v horní části stránky. Tuto funkcionalitu jsme vytvořili na základě podnětů editorů a čtenářů z našeho prototypu a dalších uživatelských testů.

Tato funkce byla nasazena u 50 % přihlášených uživatelů v červnu 2021, aby umožnila provedení A/B testu, který porovná využití s předchozím umístěním. V současné době je A/B test dokončen a všichni uživatelé na pilotních wiki by měli být schopni vidět novou funkci přepínání jazyků.

Od července 2021: Zpráva o testování prototypu se blíží

 
Počáteční koncepce uživatelského menu, ledna 2019

V květnu a červnu 2021 tým požádal o zpětnou vazbu od 30 různých jazykových komunit ohledně prototypu nejnovějších nápadů na funkce pro projekt. Jednalo se o uživatelské menu, které uživatelům umožní mít své osobní odkazy na jednom místě, a pevné "lepivé" záhlaví, které po celou dobu umožňuje přístup k funkcím (např. přístup k historii a diskusním stránkám). Obě byly dříve dostupné pouze v horní části stránky. Celkově jsme od přihlášených uživatelů obdrželi 305 odpovědí na jejich zkušenosti s prototypy.

Velká většina účastníků uvedla pozitivní zkušenosti s prototypem. Dostali jsme však také určitou zpětnou vazbu ohledně chování lepivé hlavičky. Konkrétně se objevily požadavky, aby byla trvalá po celou dobu používání, spíše než aby se spouštěla pouze při posouvání. Tyto navrhované změny v současné době implementujeme.

Úplná zpráva o analýze zpětné vazby, kterou jsme obdrželi, bude zveřejněna koncem tohoto měsíce.

Od května 2021: Zpráva o testování uživatelů je nyní k dispozici

 

Začátkem roku 2021 tým webu a Design Research uzavřel smlouvu se třemi nezávislými výzkumnými skupinami, aby prozkoumaly použití dvou navrhovaných funkcí: Pevné "lepivé" záhlaví a trvalého obsahu. Naším cílem bylo umožnit, aby byly často používané funkce dostupné na celé stránce, a zkrátit tak dobu, po kterou lidé procházeli stránku nahoru a dolů a hledali nástroje, které potřebují. Testovali jsme nové čtenáře, náhodné čtenáře a editory ve třech různých zemích – Ghaně, Indonésii a Argentině a třech různých jazycích – angličtině, Bahasa Indonésii a španělštině. Tato zpráva ukazuje výsledky našich studií. Celkově byly obě navrhované funkce účastníky studie přijaty kladně.

Od března 2021: Nový vyhledávací widget živě na pilotních wikinách, probíhá A/B test pro přihlášené uživatele

S radostí oznamujeme, že náš nový vyhledávací widget je nyní standardně dostupný na všech našich současných pilotních wikinách. Nová funkce vyhledávání optimalizuje vyhledávání tím, že poskytuje kontext výsledkům vyhledávání, jako jsou obrázky a popisy, což usnadňuje nalezení správných výsledků.

Provádíme také A/B test na pilotních wikinách, pouze pro přihlášené uživatele. A/B test poskytuje nový widget pro 50 % přihlášených uživatelů a porovnává jej se starým vyhledáváním pro zbývajících 50 %. Výsledky testu nám umožní měřit úspěšnost funkce a identifikovat oblasti pro zlepšení a iteraci. Test bude probíhat 2 týdny, poté provedeme analýzu a zveřejníme výsledky.

Od ledna 2021: Nový widget pro vyhledávání a další obecné aktualizace

Během posledních několika měsíců jsme pracovali na novém vyhledávacím widgetu, který optimalizuje aktuální prostředí poskytováním kontextu, jako jsou obrázky a popisy, pro vyhledávání. I když jsme zaznamenali určitá zpoždění s tímto nasazením, v současné době plánujeme nasazení někdy v únoru.

Začali jsme také přezkoumávat některá data o projektu Desktop Improvements jako celku a také o jednotlivých funkcích. Zveřejnili jsme zprávu o používání skládacího postranního panelu. Z údajů vyplývá, že odhlášení uživatelé mají větší pravděpodobnost, že ponechávají postranní panel sbalený, než přihlášení uživatelé. Tyto výsledky nám daly jistotu, že naším případným výchozím nastavením bude ponechání postranního panelu otevřeného pro přihlášené uživatele a uzavřeného pro odhlášené uživatele.

Kromě toho jsme také začali zjišťovat podmínky, za kterých se přihlášení uživatelé odhlašují od vylepšení plochy na našich pilotních wiki. Průměrné míry odhlášení pro všechny přihlášené uživatele byly mezi 1,78 % na euwiki a 4,09 % na hewiki. Pro aktivní editory byl rozsah mezi 5 % a 14 %. Na tato data se podrobněji podíváme v následujících týdnech.

Nakonec jsme chtěli poskytnout rychlou časovou osu příštích několika měsíců:

 • Únor 2021 – nový vyhledávací widget nasazen na pilotní wiki. Pilotní seznam wiki se rozšíří o portugalskou Wikipedii, tureckou Wikipedii, korejskou Wikipedii, srbskou Wikipedii a německou Wikivoyage.
 • Únor 2021 – Druhé kolo prototypů pro přihlášené uživatele. V průběhu února spustíme druhé kolo prototypů pro lepivé záhlaví a uživatelské menu s přihlášenými uživateli. Doporučujeme všem, aby si je přečetli a poskytli nám zpětnou vazbu!
 • Březen 2021 – Momentálně se zaměřujeme na vylepšení našich schopností přepínání jazyků. Novou funkci plánujeme nasadit letos v březnu na naše pilotní wiki.

Od září 2020: Nové umístění vyhledávací lišty je nyní dostupné na všech wikinách

Nasadili jsme nové umístění vyhledávací funkce do všech projektů. Nové umístění je k dispozici ve výchozím nastavení pro anonymní uživatele na našich prvních wikinách a podle preference pro všechny ostatní uživatele.

Provádíme také A/B test nového umístění s přihlášenými uživateli na našich wikinách pro první uživatele. 50 % přihlášených uživatelů vidí nové prostředí, zatímco zbývajících 50 % vidí staré prostředí. Tento test bude trvat dva týdny. Naše hypotéza je, že skupina s novou zkušeností bude hledat častěji. Výsledky budou k dispozici přibližně za měsíc.

Od července 2020: Sbalitelný postranní panel, maximální šířka a nové záhlaví jsou nyní dostupné všem uživatelům na euwiki, fawiki, frwiktionary, euwiki a ptwikiversity

Baskické, perské a hebrejské Wikipedie, stejně jako francouzský slovník a portugalská Wikiverzita nyní ve výchozím nastavení obdržely novou verzi vzhledu Vector. Mezi tyto změny prozatím patří skládací postranní panel, maximální šířka a nové záhlaví. Pro zpětnou vazbu a dotazy - přejděte na naši diskusní stránku.

Od července 2020: Skládací postranní panel, maximální šířka a nové záhlaví jsou nyní k dispozici jako preference pro všechny projekty

Nyní jsme nasadili náš skládací postranní panel, maximální šířku a nové záhlaví do všech projektů jako uživatelské preference. Chcete-li se přihlásit, přejděte na kartu vzhled na stránce předvoleb a zrušte zaškrtnutí možnosti "starší vektor". Jakmile se přihlásíte, budete dostávat všechny budoucí aktualizace, jakmile budou připraveny. Pro zpětnou vazbu a dotazy - přejděte na naši diskusní stránku.

Naše první změna, skládací postranní panel, umožňuje uživatelům sbalit dlouhou nabídku na levé straně stránky. Věříme, že tato změna zlepší použitelnost tím, že lidem umožní soustředit se na samotný obsah – na čtení, úpravy nebo moderování.

Naše druhá změna zavádí maximální šířku řádku do našeho obsahu na stránkách, jako jsou stránky s články a diskusní stránky. Studie ukázaly, že omezení šířky může vést k lepšímu uchování obsahu a také ke snížení namáhání očí. (prostudujte si naše FAQ, kde najdete seznam recenzované literatury)

Od června 2020: Sbalitelný postranní panel na officewiki, nové záhlaví a popis funkcí

Nasadili jsme náš skládací postranní panel na officewiki a testwiki. Můžete to vidět tak, že přejdete na některý z těchto projektů nebo přidáte parametr url ?useskinversion=2 k adrese URL libovolného projektu.

Kromě toho jsme zveřejnili další podrobnosti o skládacím postranním panelu a záhlaví a změnách loga, včetně podrobných popisů funkcí a plánů analýzy a měření.

Do března 2020: Uživatelský průzkum se čtenáři – zpráva fáze 1

Počínaje lednem 2020 spolupracujeme se společností Hureo, zabývající se výzkumem uživatelů se sídlem v Indii, na provedení uživatelské studie o tom, jak noví a příležitostní čtenáři používají desktopové rozhraní Wikipedie. Výsledkem první fáze studie je zpráva podrobně popisující jejich pozorování z 24 rozhovorů s uživateli. Přečtěte si více

Do března 2020: Úplné výsledky ze zpětné vazby prototypu

V prosinci 2019 jsme zveřejnili prototyp prvních několika funkcí projektu vylepšení desktopu pro zpětnou vazbu od komunity. Obdrželi jsme podrobnou a promyšlenou zpětnou vazbu od více než 200 přihlášených uživatelů v pěti jazycích. Zveřejnili jsme zprávu, která zdůrazňuje hlavní vznesené body, pozitivní i negativní, a naše plány do budoucna v reakci na tuto zpětnou vazbu. Prototyp představoval skládací verzi postranního panelu, rozložení s pevnou šířkou a výraznější umístění přepínače jazyků. Zpětná vazba byla většinou pozitivní, většina uživatelů považovala navrhované změny za vylepšení oproti současnému designu. Objevily se však i některé oblasti, které vyvolaly obavy. Mnoho vznesených problémů bylo způsobeno chybami v prototypu (zejména v nabídce přepínání jazyků), zatímco jiné odhalily oblasti pro vylepšení, které budeme opakovat a/nebo je budeme sledovat během vývoje.

Do února 2020: Aktualizace úvodních funkcí a celkové sekvence funkcí

 • Začali jsme budovat strukturu pro přihlášení a odhlášení pro projekt. Nastavení pro zapnutí vylepšení bude v seznamu uživatelských předvoleb pro přihlášené uživatele. U testovacích wikin budou vylepšení ve výchozím nastavení zapnutá, ale přihlášení uživatelé je budou moci kdykoli vypnout prostřednictvím svých předvoleb nebo tlačítka na postranním panelu. Další podrobnosti a makety najdete na stránce Přihlášení a vydání plánu.
 • Také jsme zveřejnili aktuální seznam funkcí zvažovaných pro projekt a také pořadí, ve kterém je plánujeme zabudovat. Vzhledem k tomu, že před vytvořením budeme testovat každou jednotlivou funkci, tento seznam se může změnit na základě zpětné vazby, kterou obdržíme.

Do února 2020: Shrnutí 1. kola zpětné vazby

Dokončili jsme naše první kolo feedback pro prototyp prvních několika funkcí projektu vylepšení desktopu: Nové záhlaví, skládací postranní panel a vylepšené přepínání jazyků. Dosavadní výsledky byly většinou pozitivní, většina uživatelů považovala změny za výrazné zlepšení oproti současnému designu. Našli jsme však také několik oblastí pro zlepšení, které budeme během vývoje opakovat a zvažovat. Zde je několik zajímavostí z dosavadních výsledků:

 • Většině redaktorů, kteří testovali prototyp, se nové umístění přepínače jazyků opravdu líbilo.
 • Několik editorů vyjádřilo obavy ohledně internacionalizace a možnosti přepínat jazyky jedním kliknutím.
 • Většině redaktorů se líbila sbalitelnost postranního panelu, zejména čtenářům
 • Objevily se určité obavy ohledně množství bílého místa, které bylo zavedeno skládacím postranním panelem a rozložením s pevnou šířkou
 • Viděli jsme mnoho žádostí o tmavý/noční režim webu

V současné době probíhá druhé kolo zpětné vazby na anglické a polské Wikipedii. Pokud jste ještě neměli příležitost, dejte nám prosím vědět své myšlenky na prototypové stránce. Jakmile budou obě kola zpětné vazby dokončena, zveřejníme podrobnější zprávu.

Do ledna 2020: Testy přepínání jazyků

V prosinci jsme provedli několik testů použitelnosti, abychom porovnali aktuální umístění Universal Language Selector (na postranním panelu) s navrhovaným umístěním v záhlaví článku. Testovali jsme prototyp s 21 uživateli, abychom zjistili, zda mají lidé snazší čas při přepínání jazyků vzhledem k novému umístění přepínače jazyků. Výsledky testu potvrdily naši hypotézu — účastníci v testovací skupině (nové umístění) byli schopni přepínat jazyky rychleji než účastníci v kontrolní skupině (staré umístění). Na základě těchto výsledků plánujeme pokračovat ve zkoumání přesunu selektoru jazyka na toto místo v rámci projektu vylepšení desktopu.

Od prosince 2019: Testování prototypu

Mezi prosincem 2019 a únorem 2020 budeme provádět testy na prototypu pro několik prvních funkcí projektu vylepšení desktopu. Budeme shromažďovat zpětnou vazbu z různých testovacích wikin s tím, že vybízíme editory k účasti pomocí centrálního oznamovacího banneru. Spustili jsme bannery a během prosince 2019 jsme obdrželi zpětnou vazbu od většiny našich testovacích wikin. V únoru 2020 budeme pokračovat v zobrazování bannerů na anglické a polské Wikipedii. Zpětná vazba, kterou jsme dosud obdrželi, je většinou pozitivní, ale také jsme identifikovali některé oblasti našeho prototypu, které budeme na základě zpětné vazby opakovat. Výsledky prvního kola zpětné vazby zveřejníme během několika příštích týdnů a druhého někdy v únoru. Mezitím vám doporučujeme, abyste nám poskytli zpětnou vazbu (pokud jste tak ještě neučinili) na prototypové stránce.

Od října 2019: Technický výzkum bod 2

Zveřejnili jsme výsledky našeho technického výzkumu v rámci přípravy na zahájení prací na projektu. Zaměřili jsme se zejména na získání dalších informací o následujících tématech:

oslovili jsme všechny wiki pomocí MassMessage a požádali jsme komunity, aby se dobrovolně zapojily do testování wiki pro tento projekt.

Do září 2019: Výzkumná zpráva Wikimanie

 
PDF shrnutí výzkumu Wikimania 2019 (v angličtině)

Během Wikimanie 2019 jsme vedli rozhovory s redaktory s cílem sdílet plány pro náš nadcházející projekt vylepšení plochy a shromáždit cennou zpětnou vazbu k řadě předběžných návrhových nápadů. Náš výzkum sestával z rozhovorů s uživateli, cvičení zpětné vazby ve volné formě a prezentace s oddělenými skupinami pro cílenější diskusi. Zveřejnili jsme zprávu a shrnutí ve formátu PDF (v angličtině) zpětné vazby, kterou jsme obdrželi. Celkově jsme obdrželi pozitivní zpětnou vazbu na vybrané oblasti zaměření a také na jednotlivé prototypy nápadů. Byli jsme však také schopni identifikovat oblasti pro zlepšení.

Tuto zpětnou vazbu budeme opakovat během několika příštích týdnů a plánujeme vývoj prototypu, který budeme moci otestovat s širším publikem napříč wikinami.

V níže uvedené prezentaci je ukázka 19 nápadů, které jsme testovali. Pro více kontextu si prosím přečtěte celou zprávu a poté nám dejte zpětnou vazbu na diskusní stránce!

Do září 2019: Analýza dat o používání a chování počítače

V rámci našeho výzkumného procesu jsme se chtěli dozvědět více o tom, jak lidé v současnosti web používají. Zejména, jak často používají dostupné funkce, jako jsou odkazy na postranním panelu, přepínání jazyků a vyhledávání. Naše výsledky jsme zveřejnili. Celkově je využití odkazů na postranním panelu nízké – pouze asi 0,5 % všech odhlášených uživatelů a 1,6 % všech přihlášených uživatelů počítačů kliklo na jednu ze stránek odkazovaných v postranním panelu. Použití přepínání jazyků se lišilo, obecně v závislosti na velikosti wiki, přičemž menší wikiny přepínaly jazyky častěji.

Od srpna 2019: Výzkum a brainstorming na Wikimanii

 
Snímky použité v relaci Wikimanie

Wikimanie nám poskytla příležitost mluvit se zkušenými členy našich komunit. Během pěti dnů konference jsme byli schopni sdílet plány projektu a shromáždit cennou zpětnou vazbu k řadě návrhových nápadů. Náš výzkum se skládal z uživatelských rozhovorů, cvičení s volnou zpětnou vazbou a prezentace + brainstorming (na straně můžete vidět slide-deck, který jsme použili). Shrnutí zpětné vazby a výsledky rozhovorů brzy zveřejníme.

Do srpna 2019: Technický výzkum

Aby tým prozkoumal různé technické možnosti projektu, strávil týden hackováním různých přístupů k jedinému problému – jak umožnit sbalení postranního panelu v prostředí desktopu. Doufáme, že výsledky z těchto experimentů využijeme k určení technické architektury pro vylepšení a také vzhledu, do kterého bychom chtěli tato vylepšení zabudovat. Zde je seznam samotných experimentů: