Čtení/Web/Přístupnost pro čtení

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading and the translation is 100% complete.

Rozhraní projektů Wikimedie musí být dostupné a čitelné bez ohledu na jazyk nebo písmo. To zahrnuje jak většinu, tak jednotlivce se specifickými potřebami. Současná typografie na počítačích a mobilních zařízeních však ztěžuje čitelnost. Také noční režim může být užitečný při slabém osvětlení a pro uživatele, kteří preferují prostředí pro čtení s nízkým kontrastem. Naše rozhraní tuto funkci nyní neposkytují.

Rádi bychom změnili výchozí typografii. Vytvoříme také další nastavení pro typografii a noční režim jako preference. Tyto změny budou dostupné pro přihlášené i odhlášené uživatele.

Přehled projektu

V rámci 23/24 ročního plánu je cílem webového týmu přinést nastavení vzhledu pro všechny uživatele a změnit výchozí typografii všech wikin. Výchozí velikost písma a výška řádku textu pro všechny uživatele na wikinách se zvýší. Toto zvýšení zlepší čitelnost pro většinu uživatelů. Tým plánuje provést toto nasazení spolu s nasazením nové nabídky vzhledu, která umožňuje ovládání šířky stránky, typografie a nadcházejícího tmavého režimu – což znamená, že uživatelé budou moci snadno upravit velikost písma zpět na předchozí výchozí nastavení.

Tým plánuje zahájit diskuse napříč všemi wikinami, se zaměřením na ladění aktuálních funkcí a generování nápadů na budoucí vylepšení. Poté tým bude pokračovat v nasazení, zpřístupní nabídku vzhledu všem uživatelům a nové výchozí nastavení typografie pouze přihlášeným uživatelům. Nasazení bude probíhat ve dvou krocích, zpočátku se zaměří na malou sadu wikin pro testování před implementací změn ve všech wikinách.

Rozhodnutí upravit výchozí typografii vychází z výsledků výzkumu a doporučení týkajících se přístupnosti. V současné době začínají doporučení WCAG pro velikost písma minimálně 16 pixelů a doporučení AAA 18 pixelů pro snadné čtení. Naše aktuální výchozí hodnota je 14 pixelů. To ztěžuje čtení (ve srovnání s podobnými weby pro dlouhé čtení, které se řídí těmito pokyny). Na druhou stranu jsme si vědomi toho, že skenovatelnost (schopnost skenovat a rychle najít konkrétní informace na stránce) je pro Wikipedii důležitá a že bychom měli omezit změny v hustotě textu při nastavování nové velikosti písma. Plánovaná výchozí velikost písma je 16 pixelů. Toto je založeno na:

 1. Výzkum čitelnosti, akademické studie a průzkumy trhu: Tyto zdroje uvádějí, že obecně větší je lepší, pokud jde o velikost písma.
  1. Většina webů s dlouhým čtením (jako jsou zpravodajské weby nebo sociální média) volí rozlišení někde mezi 16 a 18 pixely. Ve dvou studiích, které se konkrétně zaměřovaly na zvětšení velikosti písma Wikipedie, vědci zjistili, že zvětšení velikosti zlepšuje porozumění.
  2. Náš vlastní výzkum ukázal, že většina čtení trvá 20–30 sekund. To nestačí ke strávení a změně nastavení typu. Tato možnost poskytuje výhody čitelnosti nového výchozího nastavení co největšímu počtu lidí s minimálním úsilím uživatele.
 2. Doporučení pro usnadnění
 3. Návrhy navržené komunitou: 632 přihlášených uživatelů ze 13 Wikipedií zaslalo návrhy s nastavením typografie, které pro ně považovali za pohodlné. Zatímco mnoho návrhů se soustředilo na zachování stejné výchozí hodnoty, většina návrhů zvolila větší velikost písma.

Aktualizace

května 2024: User testing results, beta feature usage data, and the first version of dark mode now available

User testing results

We have performed usability testing on the Appearance menu. You can see the full results here. In short: in the Appearance menu (previously: Theme menu), the typography, width, and dark mode options are placed. The goal of the testing was to determine whether the menu is easy to use, and whether the names of the different settings are intuitive to most users. From this testing we learned:

 • No significant usability issues were found.
 • Users generally preferred to refer to a "dark" color scheme or "night" color scheme. As a result, we have changed the name of the feature back to "dark" color scheme or dark mode for short.
 • It was difficult for users to find the menu icon once collapsed. As a result, we have added a notice that informs users of where the menu has been collapsed to.

Beta feature usage data

We have been tracking the usage of the new menu as a beta feature. You can see the full results here. In short, we learned that "standard" was the most popular option to select. We also saw:

 • About 55% of clicks to the new menu were for a font size that was larger than the default (either standard or large font sizes)
 • The majority of the clicks, 46.7%, were for the "standard" font size.

This confirms that most users prefer a font size that is larger than the current default. We previously saw this in the findings from the community prototype testing. We will use this data to decide on the new default settings.

Dark mode is now available

Dark mode is now available to logged-in users on the mobile site (Minerva skin only)! To access this feature, you must be opted into advanced mode for mobile. Then, you can select "dark" from the list of color options. (Note: "automatic" will follow the preference of your device.) See the more detailed message about this change, and go to the FAQ page to see more information about the basics of this project.

Main pages will be displayed at full width

Currently, main pages, like articles, are displayed at limited width. Considering the two-column layout with pictures, and the current typography, the line length there (measured by characters per line, CPL) is acceptable. When the default font size is increased though, CPL becomes a bit too small. This is why we have decided to disable the limited width on main pages by default. Instead, they will be displayed at full width like special pages. For more technical details, see T357706.


Pozadí

Proč je důležité na tom pracovat

Během několika posledních let jsme na mnoha wikinách představili vzhled Vector 2022. Navrhli jsme ji, abychom zlepšili zážitek ze čtení. Dalším cílem bylo poskytnout zážitek, který je pohodlný pro stávající uživatele a přívětivější pro nové uživatele. Stále však existují problémy s čitelností, které musíme ještě vyřešit. Během výzkumu pro tento projekt jsme zjistili, že jedním z problémů byla velikost samotného textu.

Ve srovnání s dostupnějším digitálním textem trvá čtení našeho obsahu na počítači a mobilu déle. Ovlivněna je také schopnost zapamatovat si přečtený text. Důležitým faktorem, který je třeba mít na paměti, je, že lidé se zabývají jak hloubkovým čtením, tak procházením textu.[1] U obou těchto způsobů využití projektů bychom rádi zlepšili naši typografii.

Naše stránky pro stolní počítače také neumožňují nastavit velikost písma, která je pro uživatele pohodlná. Místo toho čtenáři se specifickými potřebami a zálibami závisí na funkčnosti prohlížeče, aby změnili velikost písma. Tyto možnosti se liší podle prohlížeče a nejsou vždy podporovány zbytkem našeho uživatelského rozhraní. To způsobuje problémy s nástroji nebo navigací.

Souvislosti ročního plánu

Citace z ročního plánu nadace 2023/2024 

Zajištění kvalitního čtení pro všechny uživatele přizpůsobením výchozího prostředí pro 15 % zobrazení stránek na základě individuálních potřeb a omezení uživatele.

Tento klíčový výsledek se zaměřuje na to, aby naše rozhraní bylo v případě potřeby možné přizpůsobit se individuálním potřebám. Teorie je taková, že lidé se budou cítit více zaujatí webovou stránkou a rozhraním, které se může přizpůsobit na základě jejich potřeb. To může zahrnovat práci, jako je tmavý režim, hustota textu a stránky a přizpůsobení velikosti písma. Některé z těchto úprav může rozhraní provést automaticky – například vytvořením responzivních verzí funkce nebo nástroje nebo zajištěním zapnutí tmavého režimu na základě nastavení prohlížeče nebo zařízení uživatele. V jiných případech lze toto přizpůsobení provést prostřednictvím záměrného přizpůsobení – což uživatelům umožňuje ve specifických (ale omezených) případech vybrat jiné než výchozí stavy. Z hlediska přístupnosti se zaměří na funkce, které je třeba vybudovat jako samostatné, aby byla umožněna větší přístupnost, nebo aby bylo možné nastavit výchozí hodnoty, které jsou přístupnější, a zároveň ponechat možnost přizpůsobení uživatelům, kteří mají různé preference. Abychom nastavili konkrétní číslo "15 %", podívali jsme se na to, jak si uživatelé přizpůsobí výchozí prostředí v aplikaci Wikipedia pro iOS. 59 % uživatelů aplikace používá jiný než výchozí motiv (tmavý, černý nebo sépie).

Toto číslo jsme použili jako výchozí, ale zohlednili jsme náš předpoklad, že je pravděpodobnější, že si obvyklí uživatelé Wikipedie na webu najdou čas na přizpůsobení svého čtenářského zážitku, na rozdíl od sporadických uživatelů.


Cíle

Vylepšení typografie

Cíle tohoto projektu jsou:

 1. Pro identifikaci a lepší pochopení problémů. Kontrola a klasifikace problémů se současnou typografií na wikinách
 2. Aby byly stránky snadněji čitelné. Zlepšení čitelnosti na webech pro mobily a počítače
 3. Poskytovat typografii, která lépe vyhovuje různým jazykům a písmům. Optimalizace čitelnosti s podporou a odbornými znalostmi různých komunit
 4. Umožnit čtenářům přizpůsobit typografii. Představujeme typografické preference, užitečné většinou pro lidi s odlišnými potřebami a zálibami

Noční režim

 1. Zlepšení čitelnosti článků při slabém osvětlení
 2. Díky tomu budou možnosti a nastavení nočního režimu snadno zjistitelné a použitelné

Časová osa a fáze

Vylepšení typografie

Fáze Časové okno Popis
Výzkum a přehled literatury červenec– Dozvíme se, co vědci říkají o typografii pro počítače a mobily
Testování prototypů + diskuse s komunitami říjen– Většina editorů, kteří se účastnili předchozího testování, byla otevřena zvětšení velikosti písma. Pocházeli z různých komunit.
Nasazení funkce beta prosince 2023 Vylepšení typografie jsme vydali jako beta funkci pro všechny wikiny a vyzvali jsme komunity, aby to vyzkoušely a poskytly nám svůj názor
Uvolnění do pilotních wikin Opakování založená na výsledcích testování ve spolupráci s testovacími komunitami
Diskuse s komunitami duben/ Oznámení nadcházející změny a zodpovězení otázek. To bude trvat 2-3 týdny
Uvolnění na všechny wikiny květen/
 1. Nasadit nabídku všem odhlášeným a přihlášeným uživatelům jako otevřenou ve výchozím nastavení (všichni uživatelé budou moci nabídku okamžitě sbalit) na malou sadu wiki
 2. O týden později nasadit nabídku všem odhlášeným a přihlášeným uživatelům jako výchozí (všichni uživatelé budou moci nabídku okamžitě sbalit) na všech wikin
 3. Změňte výchozí typografii pouze pro odhlášené uživatele
 4. Měřte využití nabídky vzhledu mezi přihlášenými uživateli a shromažďujte další data

Noční režim

Fáze Časové okno Popis
Technická revize září– Probrali jsme nápady na implementaci nočního režimu a rozhodli jsme se, jakou implementaci chceme použít. Zkontrolovali jsme gadget tmavého režimu, noční režim v aplikacích atd.
Diskuse s komunitami Začali jsme spolupracovat s technickými editory, abychom upravili komunitou kontrolovaný kód (jako šablony), aby noční režim dobře fungoval.
Vypuštění pilota březen– První verze je dostupná pouze pro přihlášené uživatele. Na mobilu je k dispozici pouze v pokročilém režimu. Na počítači to bude "beta funkce".
Uvolnění pro všechny uživatele Není definováno Po úpravě kódu kontrolovaného komunitou bude pro odhlášené uživatele k dispozici noční režim.

Zapojte se a kontaktujte

Hodnocení projektu

Úspěšnost tohoto projektu budeme měřit kvalitativními a kvantitativními metodami. Zejména se podíváme na:

 • Rozhodnutí podporovaná výzkumem při vytváření a vývoji prototypů
 • Kvalitativní vylepšení čitelnosti na základě uživatelského testování a komunitních konverzací
 • Alespoň X % všech relací delších než Y, kteří přizpůsobují typografii
  • Poznámka: přesné proměnné TBD
 • Nejméně X % všech relací používá noční režim
 • Žádná výrazná změna hloubky čtení

Poznámky pod čarou