Читання/Веб/Доступність для читання/Новини

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates and the translation is 100% complete.

травень 2024: Результати тестування користувачами, дані про використання бетафункції, випуск першої версії темного режиму

Результати тестування користувачами

При провели тестування зручності використання меню Вигляду. Тут можна ознайомитися з повними результатами. Якщо коротко, то у меню Вигляд (раніше меню Тема) розміщено налаштування типографіки, ширини і кольорової теми. Тестування мало показати, чи цим меню легко користуватися і чи назви різних налаштувань інтуїтивно зрозумілі більшості користувачів. З цього тестування ми дізналися:

 • Жодних значних проблем зі зручністю не виявлено.
 • Користувачі зазвичай віддають перевагу називати кольорову схему «темною» або «нічною». У результаті ми зміни назву функції назад на «темну» кольорову тему або ж «темний режим».
 • Користувачам було важко знайти іконку меню, коли воно згорнуте. Тому ми додали сповіщення для користувача про те, куди саме згорнулося меню.

Дані про використання бетафункції

Ми спостерігаємо за використанням нового меню як бетафункції. Повні результати можна подивитися тут. Якщо коротко, то ми дізналися до «стандартна» опція була найбільш популярною для вибору. Ми також побачили таке:

 • Близько 55 % натискань на нове меню були для розміру шрифту більшого, ніж за замовчуванням (для стандартного або великого)
 • Більшість натискань, 46,7 %, були для «стандартного» розміру шрифту.

Це підтверджує те, що більшості користувачів зручнішим є шрифт більший, ніж поточний за замовчуванням. Раніше ми вже побачили це під час тестування прототипу спільнотою. Ми використаємо ці дані при прийнятті рішення про нові значення за замовчуванням.

Темний режим уже доступний

Темний режим уже доступний для залогінених користувачів у мобільній версії сайту (лише оформлення Мінерва)! Щоб отримати доступ до цієї функції, треба увімкнути на мобільному розширений режим. Далі можна вибрати «темну» тему у переліку можливих. (Примітка: значення «автоматична» відповідає налаштуванням пристрою). Див. докладніше повідомлення про цю функцію і сторінку FAQ, щоб дізнатися більше інформації про засади цього проєкту.

Головні сторінки показуватимуться на повну ширину

Зараз головні сторінки, як і статті, показуються з обмеженою шириною. Зважаючи на макет з двома колонками, зображеннями і поточною типографікою, довжина рядків там (у символах на рядок) прийнятна. Коли розмір шрифту за замовчуванням збільшиться, довжина рядків стане дещо закороткою. Тому ми вирішили вимкнути обмеження ширини на головних сторінках за замовчуванням. Натомість вони показуватимуться з повною шириною, як і спеціальні сторінки. Більше технічних деталей дивіться тут: T357706.

квітень 2024: Ранній доступ до темного режиму (мобільний веб, авторизовані)

 

Привіт усім, як було оголошено в листопаді, веб-команда Фонду Вікімедіа працює над темним (іноді його ще називають нічним) режимом. Зараз, з метою тестування, ми випустили функцію у всіх вікі для авторизованих (залогінених) користувачів розширеного мобільного режиму. Але не хвилюйтеся, нова функція не є деструктивною! (Див. розділ «Відомі обмеження» нижче.) Нам просто важливо попрацювати разом з вами, перш ніж ми випустимо цю функцію для ширшої аудиторії. Наші цілі для раннього розгортання наступні:

 • Якнайшвидше показати, що ми створили. Чим раніше ви долучитеся, тим більше ваших голосів буде відображено у фінальній версії
 • Отримати вашу допомогу у виявленні помилок, проблем і запитів
 • Попрацювати з технічними редакторами над адаптацією до темного режиму різних шаблонів і гаджетів

Перейдіть на сторінку проєкту та сторінку частих запитань, щоб побачити більше інформації про основи цього проєкту.

Відомі обмеження початкової версії

 • Наразі темний режим доступний лише на мобільних пристроях, для зареєстрованих користувачів, які обрали, як опцію, розширений режим.
 • Гаджети можуть спочатку погано працювати з темним режимом, і, можливо, їх доведеться оновити.
 • Нашою першою метою є зробити так, щоб темний режим працював для статей. Спеціальні сторінки, сторінки обговорення та інші простори імен ще не були оновлені для роботи в темному режимі. Ми тимчасово вимкнули темний режим на деяких з цих сторінок.

Що ми хочемо, щоб ви зробили (широка спільнота)

Якщо у вас є питання — запитуйте нас! Також, де це доречно, розгляньте можливість посилання на Рекомендації щодо сумісності з темним режимом у вікі-проєктах Вікімедіа на сторінках, що пояснюють, як у коді визначати кольори. Незабаром ця сторінка буде позначена для перекладу. Ми хотіли б підкреслити, що ці рекомендації можуть змінюватися. З цієї причини ми не радимо створювати копії цих рекомендацій у ваших локальних вікі. У певний момент копія може стати відмінною від оригінальної версії.

Що ми хочемо, щоб ви зробили (редактори шаблонів, адміністратори інтерфейсу, технічні редактори)

Коли більшість помилок буде виправлено, ми зможемо зробити темний режим доступним для читачів як на десктопних, так і на мобільних пристроях. Щоб це сталося, нам потрібно працювати разом з вами над повідомленнями про проблеми та їх вирішенням.

 1. Щоб увімкнути його, скористайтеся мобільною версією сайту, перейдіть до розділу налаштувань і виберіть розширений режим, якщо ви цього ще не зробили. Потім встановіть темний колір. (Пізніше ми дозволимо налаштуванням пристрою автоматично встановлювати темний режим).
 2. Далі перейдіть до різних статей і шукайте проблеми:
  • Якщо ви помітили проблему з якимось шаблоном, але не знаєте, як її виправити
   1. Перейдіть на сторінку рекомендацій і знайдіть відповідний приклад
   2. Якщо відповідного прикладу немає або ви не впевнені у правильності виправлення, зв'яжіться з нами
  • Якщо ви хочете налагодити багато шаблонів у темному режимі
   1. Перейдіть на https://night-mode-checker.wmcloud.org/ і визначте шаблони, які потрібно виправити. Інструмент позначає 100 найпопулярніших статей.
   2. Перейдіть на сторінку рекомендацій і знайдіть відповідний приклад
   3. Якщо відповідного прикладу немає або ви не впевнені у виправленні, зв'яжіться з нами
  • Якщо ви хочете виявити проблеми поза межами 100 найпопулярніших статей.
   1. Встановіть розширення для контрастності кольорів WCAG для браузера (Chrome, Firefox) і відвідайте деякі статті. Використовуйте його для виявлення проблем
   2. Перейдіть на сторінку рекомендацій і знайдіть відповідні приклади
   3. Якщо відповідного прикладу немає або ви не впевнені у виправленні, зв'яжіться з нами
  • Якщо у вас є повідомлення про помилку в темному режимі, яка не пов'язана з шаблонами
   1. Зробіть знімок з екрана того, що ви спостерігаєте.
   2. Зв'яжіться з нами. Якщо можливо, будь ласка, вкажіть версію вашого браузера і версію операційної системи.

Дякуємо. Ми з нетерпінням чекаємо на ваші думки та коментарі!

грудень 2023: Нова бета-функція: Доступність для читання (Вектор 2022)

 
Нове меню у його незакріпленому вигляді, поруч з іменем користувача

Команда Веб у Фонді Вікімедіа запустила нову бета-функцію. Її мета — зробити читання з комп'ютера більш комфортним. Ця функція доступна лише залогіненим користувачам, які використовують оформлення Вектор 2022. Щоб спробувати її, перейдіть до опції «бета» у меню користувача й оберіть «Доступність для читання (Вектор 2022)». Ви також можете увімкнути її у всіх вікі через глобальні налаштування.

У новому меню є три налаштування тексту: малий, стандартний і великий. Малий — це поточний розмір за замовчуванням. Великий — для користувачів, яким потрібне додаткове збільшення розміру шрифту. Стандартний може пізніше стати новим значенням за замовчуванням. Це випливає як з дослідження літератури, так і з тестування прототипу. У це меню ми додали також налаштування ширини сторінки. До цього воно було у нижньому кутку екрану; тепер його легше знайти. Меню можна закріпити подібно до головного та меню інструментів, які розташовуються на бічних панелях стаціонарного інтерфейсу. Коли меню не закріплене, воно показується поруч з іменем користувача.

Трохи про вищезгадане тестування прототипу: у жовтні-листопаді ми поділилися прототипом з 13 мовними спільнотами Вікіпедії. Він дозволяв користувачам поекспериментувати з різними налаштуваннями тексту і повідомити, яке поєднання налаштувань було для них найбільш комфортним. Ми отримали відгуки від 632 користувачів. Вони були зацікавлені в змінах і віддали перевагу опціям, які можна згрупувати у три розмірні категорії: малий, середній і великий. Ви можете дізнатися більше про це тестування.

Запрошуємо усіх вас спробувати нове меню. Ми зберемо ваші ідеї й коментарі, щоб покращити цю функцію. Будь ласка, якщо маєте час, ознайомтеся з нею і поділіться своїми враженнями!

листопад 2023: Результат тестування прототипу і наступні кроки

 
Когорти редакторів за обраним дизайном

У жовтні-листопаді ми поділилися прототипом з 13 мовними спільнотами Вікіпедії й отримали відгуки від понад 600 редакторів та інших зареєстрованих користувачів. Прототип дозволив їм поекспериментувати з різним розміром шрифту, висотою рядків та проміжками між абзацами і повідомити, яке поєднання налаштувань було для них найбільш комфортним.

Більшість віддала перевагу дещо більшому шрифту і висоті рядків, ніж поточні стандартні значення (близько 15—17 пкс). Велика група висловилась за поточний стандарт (14 пкс), а менша група віддала перевагу значно більшим шрифтам (розміром 20—24 пкс). Ознайомтеся з повними результатами тестування.

 
Перша версія нового меню Тема при прихованому меню Інструменти

Ми дізналися, що редактори, які вирішили взяти участь у тесті, зацікавлені в змінах. Ми сподіваємося, що вибір серед малого, середнього і великого шрифту буде сприйнято позитивно.

У першій половині грудня у всіх вікі ми запустимо нову бета-функцію, що дозволяє вибирати налаштування шрифтів. Цю функцію можна увімкнути за бажанням, вона доступна у налаштуваннях користувача. Увімкнення цієї функції додасть нове меню на праву бічну панелі, під меню інструментів.

Ми запрошуємо вас подивитися на неї, спробувати, коли він стане доступна, і сказати нам, що ви думаєте. Тим часом, якщо у вас є час, прочитайте звіт за посиланням вище і розгляньте макет.

жовтень 2023: Темний режим і прототип покращення читомості

 
Приклад темного режиму
 
Скриншот прототипу

Знайомство з новим проєктом

Ми Команда Веб у Фонді Вікімедіа і ми починаємо проєкт під назвою «Доступність для читання». Мета полягає в тому, щоб вікі стали більш доступними і зручними для читання. Ми починаємо з розміру шрифту і типографіки для статей. На наступному етапі ми зосередимося на налаштуваннях кольорової палітри, зокрема темному режимі. Усе це буде доступними налаштуваннями як для залогінених, так і для незалогінених користувачів, у стаціонарній і мобільній версіях сайту.

Цей проєкт зародився у відповідь на численні запити від волонтерів. Ми хотіли б подякувати усім, хто просив про зміни. З технічної точки зору, темний режим легший, ніж розмір шрифту, але він потребуватиме більшої залученості спільнот. Ось чому ми просимо вас спостерігати за нашим проєктом. Додайте сторінку проєкту у список спостереження і підпишіться на нашу розсилку.

Протестуйте наш прототип

Зараз ми хотіли б зробити статті легшими для уважного і побіжного читання звичайними читачами. Наші цілі:

 1. Збільшення стандартного розміру шрифту (але не занадто велике) для поліпшення читомості
 2. Ущільнення інформації для покращення побіжного читання статей
 3. Збільшення проміжку між абзацами і розділами для покращення побіжного читання
 4. Можливість налаштування читачами (у тому числі тими, що не входили в систему!) щільності тексту

Це стосуватиметься статей у режимі читання і редагування у візуальному редакторі, але не у редакторі вікітексту. За планом, ці зміни будуть застосовані до всіх вікі. Значення за замовчуванням можуть варіювати залежно від мови чи писемності проєкту.

Ми підготували прототип, який дозволяє по-різному змінювати розмір шрифту і відступи. Щоб скористатися прототипом, перейдіть за посиланням у банері (натисніть тут, щоб він з'явився угорі сторінки). Далі спробуйте різні комбінації налаштувань і поділіться з нами тими, які вам підійшли. Цей прототип не є остаточним дизайном. Натомість, ми б хотіли дізнатися, які розміри шрифтів вікімедійці хотіли б бачити у різних мовах. Ми використаємо ці дані для того, щоб визначити, якими будуть пропонований стандарт і опції. Детальніше про тест можна почитати тут.