Čtení/Web/Přístupnost pro čtení/Aktualizace

This page is a translated version of the page Reading/Web/Accessibility for reading/Updates and the translation is 24% complete.

User testing results

We have performed usability testing on the Appearance menu. You can see the full results here. In short: in the Appearance menu (previously: Theme menu), the typography, width, and dark mode options are placed. The goal of the testing was to determine whether the menu is easy to use, and whether the names of the different settings are intuitive to most users. From this testing we learned:

 • No significant usability issues were found.
 • Users generally preferred to refer to a "dark" color scheme or "night" color scheme. As a result, we have changed the name of the feature back to "dark" color scheme or dark mode for short.
 • It was difficult for users to find the menu icon once collapsed. As a result, we have added a notice that informs users of where the menu has been collapsed to.

Beta feature usage data

We have been tracking the usage of the new menu as a beta feature. You can see the full results here. In short, we learned that "standard" was the most popular option to select. We also saw:

 • About 55% of clicks to the new menu were for a font size that was larger than the default (either standard or large font sizes)
 • The majority of the clicks, 46.7%, were for the "standard" font size.

This confirms that most users prefer a font size that is larger than the current default. We previously saw this in the findings from the community prototype testing. We will use this data to decide on the new default settings.

Dark mode is now available

Dark mode is now available to logged-in users on the mobile site (Minerva skin only)! To access this feature, you must be opted into advanced mode for mobile. Then, you can select "dark" from the list of color options. (Note: "automatic" will follow the preference of your device.) See the more detailed message about this change, and go to the FAQ page to see more information about the basics of this project.

Main pages will be displayed at full width

Currently, main pages, like articles, are displayed at limited width. Considering the two-column layout with pictures, and the current typography, the line length there (measured by characters per line, CPL) is acceptable. When the default font size is increased though, CPL becomes a bit too small. This is why we have decided to disable the limited width on main pages by default. Instead, they will be displayed at full width like special pages. For more technical details, see T357706.

dubna 2024: Early access to the dark mode (mobile web, logged-in)

Hi everyone, as announced in November, the Web team at the Wikimedia Foundation is working on dark (sometimes also called night) mode. Now, we have released the feature for logged-in users of advanced mobile mode across all wikis for testing purposes. But don't worry, the new feature is not disruptive! (See the "known limitations" section below.) It's just important for us to work together with you before we release this feature to a wider audience. Our goals for the early rollout are to:

 • Show what we've built very early. The earlier you are involved, the more your voices will be reflected in the final version
 • Get your help with flagging bugs, issues, and requests
 • Work with technical editors to adjust various templates and gadgets to the dark mode

Go to the project page and the FAQ page to see more information about the basics of this project.

Known limitations of the initial release

 • Currently, dark mode is only available on mobile, for logged-in users who have opted into advanced mode, as an opt-in feature.
 • Gadgets may initially not work well with dark mode and may have to be updated.
 • Our first goal is making dark mode work on articles. Special pages, talk pages, and other namespaces have not been updated to work in dark mode yet. We have temporarily disabled dark mode on some of these pages.

What we would like you to do (the broad community)

If you have questions - ask us! Also, where appropriate, consider linking to the Recommendations for dark mode compatibility on Wikimedia wikis on pages explaining how to define colors in code. Soon, this page will be marked for translation. We would like to emphasize that the recommendations may evolve. For this reason, we are not suggesting to create your local wiki copies of recommendations. At some point, the copy could become different from the original version.

What we would like you to do (template editors, interface admins, technical editors)

When most bugs are solved, we'll be able to make the dark mode available for readers on both desktop and mobile. To make this happen, we need to work together with you on reporting and solving the problems.

 1. To turn it on, use the mobile website and go to the settings part of your menu and opt into advanced mode, if you haven't already. Then, set the color to dark. (Later, we will be allowing the device preferences to set dark mode automatically).
 2. Next, go to different articles and look for issues:
  • If you have noticed an issue with a template but do not know how to fix it
   1. Go to the recommendations page and find a relevant example
   2. If no relevant example is available or you're not sure of the fix, contact us
  • If you want to debug many templates in dark mode
   1. Go to https://night-mode-checker.wmcloud.org/ and identify templates that need to be fixed. The tool flags the top 100 most read articles.
   2. Go to the recommendations page and find a relevant example
   3. If no relevant example is available or you're not sure of the fix, contact us
  • If you want to identify problems beyond the top 100 articles.
   1. Install the WCAG color contrast browser extension (Chrome, Firefox) and visit some articles. Use it to identify problems
   2. Go to the recommendations page and find relevant examples
   3. If no relevant example is available or you're not sure of the fix, contact us
  • If you have a bug report for dark mode that is not related to templates
   1. Take a screenshot of what you are observing.
   2. Contact us. If possible, please write down your browser version and operating system version.

Thank you. We're looking forward to your opinions and comments!

prosince 2023: Nová funkce beta: Přístupnost pro čtení (Vektor 2022)

 
Nová nabídka v nepřipnuté verzi vedle uživatelského jména

Webový tým z Wikimedia Foundation spustil novou beta funkci. Cílem je zpříjemnit čtení na počítači. Funkce je dostupná pouze přihlášeným editorům, kteří používají vzhled Vector 2022. Chcete-li to vyzkoušet, přejděte na volbu "beta" v uživatelském menu a vyberte "Přístupnost pro čtení (Vektor 2022)". Můžete jej také povolit na všech wikinách pomocí globálních předvoleb.

V nové nabídce jsou tři nastavení textu – malý, standardní a velký. Malé je aktuální výchozí nastavení. Large je pro uživatele, kteří potřebují další zvětšení velikosti. Standardní nastavení se později může stát novým výchozím nastavením. To bylo doporučeno jak literaturním výzkumem, tak testováním prototypů. Do této nabídky jsme také přidali nastavení šířky stránky. Dříve byl dostupný ve spodním rohu obrazovky. Nyní je snazší najít. Nabídku lze připnout podobně jako nabídky Nástroje a Hlavní nabídky, obě jsou umístěny v bočních sloupcích rozhraní plochy. Pokud není připnuto, zobrazí se vedle uživatelského jména.

O výše zmíněném testování prototypu: V říjnu a listopadu jsme sdíleli prototyp s 13 jazykovými komunitami Wikipedie. Umožnil editorům experimentovat s různými nastaveními textu a hlásit, která konfigurace je pro ně nejpohodlnější. Obdrželi jsme zpětnou vazbu od 632 uživatelů. Zajímaly je změny a preferovaly možnosti, které se vešly do tří velikostních kategorií – malé, střední a velké. Můžete se více o testování dozvědět zde.

Srdečně vás všechny zveme k ochutnání nového menu. Budeme shromažďovat vaše nápady a komentáře, abychom tuto funkci vylepšili. Prosím, pokud máte čas, podívejte se na to a řekněte nám svůj názor!

listopadu 2023: Výsledky testování prototypu a další kroky

 
Kohorty návrhů zaslané redaktory

V říjnu a listopadu jsme sdíleli prototyp s 13 jazykovými komunitami Wikipedie a obdrželi zpětnou vazbu od více než 600 editorů a dalších přihlášených uživatelů. Prototyp jim umožnil experimentovat s různými velikostmi písma, výškou řádků a mezerami mezi odstavci a hlásit, která konfigurace je pro ně nejpohodlnější.

Většina preferovala o něco větší velikost písma a výšku řádku, než je současná výchozí hodnota (kolem 15 – 17 px). Velká skupina vykazovala silnou preferenci pro aktuální výchozí nastavení (14 px), zatímco menší skupina preferovala výrazně větší velikosti písma (20–24 px). Zobrazit úplné výsledky testování.

 
První verze nové nabídky Theme, pokud je nabídka Nástroje skrytá

Dozvěděli jsme se, že redaktoři, kteří se rozhodli do testu zapojit, mají o změny zájem. Doufáme, že malé, střední a velké možnosti výběru mezi budou přijaty kladně.

V první polovině prosince spustíme na všech wikinách novou beta funkci, která umožňuje vybrat preferovanou typografii. Tato funkce bude přihlášená a dostupná ve vašich uživatelských preferencích. Po jeho zapnutí se v pravém postranním panelu zobrazí nová sbalitelná nabídka, která se objeví pod nabídkou Nástroje.

Vyzýváme vás, abyste si to prohlédli, vyzkoušeli, až bude k dispozici, a sdělte nám, co si myslíte. Mezitím, pokud máte čas, přečtěte si výše odkazovanou zprávu a podívejte se na simulaci.

října 2023: Tmavý režim a prototyp pro vylepšení čitelnosti

 
Příklad tmavého režimu
 
Snímek obrazovky prototypu

Úvod do nového projektu

Jako Webový tým Wikimedia Foundation zahajujeme projekt s názvem Přístupnost pro čtení. Cílem je učinit wikiny přístupnější a pohodlnější pro čtení. Začínáme s velikostí písma a typografií článků. V další fázi se zaměříme na přizpůsobení palety barev, jako je tmavý režim. To vše bude dostupné pro přihlášené i odhlášené uživatele jako nastavení na desktopu i na mobilním webu.

Tento projekt je důsledkem mnoha žádostí dobrovolníků. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na to zeptali. Po technické stránce je tmavý režim jednodušší než velikost písma, ale bude vyžadovat větší zapojení komunit. Proto vás žádáme, abyste náš projekt sledovali. Sledujte stránku projektu a přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Vyzkoušejte náš prototyp

Nyní bychom rádi usnadnili čtení a skenování článků pro běžné čtenáře. Naším cílem je:

 1. Zvětšení výchozí velikosti písma (ale ne příliš velké), aby se zlepšila čitelnost
 2. Zvýšení hustoty informací pro zlepšení skenování
 3. Zvětšení mezery mezi odstavci a oddíly pro zlepšení skenování
 4. Umožňuje čtenářům (včetně odhlášených uživatelů!) přizpůsobit hustotu textu

To bude platit pro články v režimu čtení a ve VisualEditoru, ale ne v editoru wikitextu. Plánujeme, aby se tyto změny vztahovaly na všechny wikiny. Výchozí nastavení se může lišit v závislosti na jazyku nebo skriptu projektu.

Připravili jsme prototyp, který umožňuje různé změny velikosti písma a mezer. Chcete-li použít prototyp, vynuťte zobrazení banneru a klikněte na něj. Dále vyzkoušejte různé kombinace a podělte se o to, co vám vyhovuje. Tento prototyp není odrazem konečného designu. Místo toho bychom se rádi dozvěděli, jaké velikosti písma chtějí wikimediáni vidět v různých jazycích. Tato data použijeme k určení navrhované výchozí hodnoty a možností. Přečtěte si více o testu.