Project:Prawa autorskie

This page is a translated version of the page Project:Copyrights and the translation is 100% complete.

Licencje na MediaWiki.org

Cała zawartość MediaWiki.org jest wydana na jednej z dwóch licencji.

Obie licencje pozwalają każdemu na ponowne użycie zawartości w dowolny sposób. Dotyczy to także pobierania opłat za dostęp do zawartości, dystrybucję gdziekolwiek i jakkolwiek oraz jej modyfikację w dowolny dopasowany do potrzeb sposób. Główne różnice między tymi dwoma licencjami to:

  • Jeżeli zmodyfikujesz zawartość CC BY-SA, Twoje zmiany muszą być także wydane na licencji CC BY-SA.
  • Jakiekolwiek użycie zawartości CC BY-SA wymaga podania jej autorów.
To jest najprostsze porównanie wyróżniające najważniejsze punkty. Są też inne różnice, które tutaj nie zostały wymienione. Zasięgnij porady prawnej, jeżeli masz wątpliwości co do tego czy można czy nie użyć materiałów wydanych na tych licencjach.

Uprawnienia specyficzne dla zdjęć są określone na stronach opisów tych zdjęć.

Jak zauważyć licencję

Strony pomocy w domenie publicznej są w całości zawarte w przestrzeni nazw "help". Oznacza to, że ich tytuły stron zaczynają się na Help: (na przykład Pomoc:Spis treści ). Mają też nadaną grubą niebieską obwódkę, aby się wyróżniały (jak możesz zauważyć w powyższym linku).

Przemyślenia dla rozwijających zawartość PD

Jeżeli zamierzasz rozwijać strony pomocy w domenie publicznej, upewnij się, że wszystkie dodawane treści również pochodzą ze źródeł w domenie publicznej. Oznacza to, że napisałeś je sam lub skopiowałeś z innego źródła, które jasno i wyraźnie określiło, że jest wydane w domenie publicznej.

Najważniejsze, nie wprowadzaj treści wydanych na licencji CC BY-SA lub GFDL lub innych "otwartych" licencjach. Może to wyglądać na akceptowalne, ponieważ jest kilka podobieństw między tymi licencjami, ale PD nie jest kompatybilne z żadną inną licencją w tym sensie, że nie można zmienić licencji zawartości wydanej na innej licencji na licencję PD (chyba że jesteś autorem zawartości). Jednakże zawartość PD można zawsze wykorzystać w treściach wydanej na innej licencji.

W szczególności

  • Nie kopiuj ani nie transferuj zawartości z meta.wikimedia.org, Wikipedii lub jakichkolwiek innych projektów Wikimedia do przestrzeni nazw Help:, ponieważ są one wydane na licencji CC BY-SA. Możesz jednak oczywiście kopiować je do innych miejsc na MediaWiki.org.
  • Wewnątrz tej strony, nie przenoś stron do przestrzeni nazw Help: z innej przestrzeni nazw.

Wyjątkiem od powyższych reguł jest sytuacja, gdy jesteś jedynym autorem takich stron i w takim przypadku możesz zmienić licencję swoich materiałów poprzez umieszczenie ich w przestrzeni nazw Help: jako będące w domenie publicznej. Uwaga: jest to nieodwracalny proces - nie możesz zmienić zdania po zrobieniu tego!

Zobacz też