Project:Autorská práva

This page is a translated version of the page Project:Copyrights and the translation is 100% complete.

Licence na MediaWiki.org

Veškerý textový obsah na MediaWiki.org je nabízen pod dvěma licencemi.

Obě licence dovolují komukoliv využít obsah způsobem, jaký se mu zlíbí. Může inkasovat peníze za přístup k obsahu, dál distribuovat kód dle libosti a upravovat způsobem, jaký uzná za vhodný. Hlavní rozdíl mezi těmito licencemi je:

  • Pokud upravíte obsah licencovaný přes CC BY-SA, tak jej musíte dál poskytovat pod licencí CC BY-SA.
  • Při použití obsahu, který je licencovaný pod CC BY-SA musíte uvést autory, kteří se na něm podíleli.
Toto je velmi základní srovnání pro zdůraznění hlavních bodů. Existují další rozdíly, které zde nebyly zmíněny. Pokud máte jakékoli pochybnosti o tom, co jste a nejste oprávněni dělat s materiálem vydaným na základě nějaké licence, vyhledejte prosím právní radu.

Oprávnění pro konkrétní obrázek jsou umístěna na stránkách s popisy obrázků.

Jak najít licenci

Všechny stránky nápovědy ve veřejné doméně jsou obsaženy v oboru názvů "Help" (nápověda). To znamená, že všechny názvy jejich stránek začínají Nápověda: (například Nápověda:Obsah ). Také jim bylo dáno modré ohraničení, aby byly výraznější (jak vidíte na výše uvedeném odkazu).

Úvahy pro přispěvatele PD

Pokud se chystáte přispět na stránky nápovědy k PD, ujistěte se, že všechny příspěvky pocházejí z veřejně dostupných zdrojů. To znamená, že buď jste je napsali sami nebo jste je zkopírovali z jiného zdroje, který je jasně a jednoznačně uvolněn ve veřejné doméně.

A co je nejdůležitější, nepřispívejte k obsahu zveřejněnému na základě CC BY-SA nebo GFDL ani žádné jiné "otevřené" licence. Může se zdát, že je to jde, protože mezi licencemi existuje určitá podobnost, ale PD není kompatibilní s žádnou jinou licencí, takže obsah s jakoukoli jinou licencí nemůže být převeden do PD (kromě toho, že jste autorem obsahu). Obsah PD však lze vždy převést do jakékoli licence.

Zejména:

  • Nekopírujte ani nepřenášejte obsah z meta.wikimedia.org, Wikipedie nebo jiných projektů Wikimedie do jmenného prostoru Help: (nápověda), protože jsou vydávány pod CC BY-SA. Můžete jej však samozřejmě zkopírovat na jiná místa na MediaWiki.org.
  • Na webu nepřesunujte stránky z jiných oborů názvů do oboru názvů Help: (nápověda)

Výjimka z výše uvedených pravidel je v případě, že jste jediným autorem obsahu stránky. V takovém případě můžete svěřit svůj vlastní materiál tak, že jej zveřejníte v oboru názvů Help: (nápověda) jako veřejnou doménu. Všimněte si, že se jedná o jednosměrný proces - po dokončení nemůžete změnit názor!

Související odkazy