Help:VisualEditor/VE jako główny edytor

This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/VE as the main editor and the translation is 57% complete.
Outdated translations are marked like this.


O tej stronie

Oto krótki przewodnik, dzięki któremu możesz nauczyć się, jak wesprzeć swoją społeczność, podczas gdy edytor wizualny staje się domyślnie dostępny dla redaktorów Twojej wiki. Niektóre punkty mogą Ciebie nie dotyczyć, ponieważ praca mogła już zostać wykonana. Większość ludzi nie musi na przykład martwić się o punkt #1.

Nie wahaj się poprosić o wyjaśnienia; "grupa zadaniowa wiki" złożona z członków społeczności, którzy mają doświadczenie w realizacji zadań wymienionych poniżej, jest również w trakcie prac i mogą oni być w stanie udzielić porady i wsparcia. Zapraszamy do dołączenia do grupy zadaniowej dzisiaj!

Uwaga, tłumacze: mile widziane jest przetłumaczenie tego zasobu. Pamiętajcie jednak, że planowane są dalsze ulepszenia, więc Wasze tłumaczenia mogą wkrótce stać się nieaktualne. Dziękujemy za Wasze zrozumienie!

Zaangażuj swoją społeczność

Porozmawiaj z członkami społeczności; ogłoś szeroko wdrożenie; aktualizuj dokumentację związaną z edycją; skonfiguruj dedykowaną piaskownicę do testowania.

 • Jesteś tu ekspertem. Wiesz o najlepszych sposobach, aby zaangażować społeczność, aby poinformować ich, że edytor wizualny jest już dostępny (lub wkrótce będzie) dla redaktorów na twojej wiki i uzyskać dalszą pomoc w następujących zadaniach.
  • Możesz rozpocząć rozmowę przy wodopoju w ojczystym języku, a następnie przekierować do tej strony lub możesz ustawić powiadomienie lub listę obserwowanych dla zalogowanych współpracowników lub użyć innych metod, o których wiadomo, że dobrze działają dla członków Twojej społeczności. Na pewno otrzymasz wiele ogłoszeń i aktualizacji od członków społeczności: upewnij się, że są one przetłumaczone lub przynajmniej streszczone w Twoim języku.
  • Możesz chcieć utworzyć coś w rodzaju Projektu Wiki, lub jakąś stronę, gdzie członkowie społeczności zainteresowani wsparciem będą mogli się zarejestrować.
  • Upewnij się, że lokalna dokumentacja, w szczególności strony czytane przez nowych redaktorów, takie jak samouczki dla nowych osób, przewodniki edycji itp., wspominają o edytorze wizualnym i jego dokumentacji.
  • Możesz chcieć zapewnić dedykowane miejsce (piaskownicę w przestrzeni głównej lub Użytkownik:), gdzie nawet wylogowani redaktorzy mogą wypróbować edytor wizualny. Tutaj jest przykład jak zostało to rozwiązane na angielskiej Wikipedii (zwróć uwagę na ciąg ?veaction=edit na końcu adresu).

Sprawdź status tłumaczeń

Wdrożenie będzie bardziej płynne, gdy przynajmniej tłumaczenia interfejsu i instrukcji obsługi będą gotowe!

 • Istnieje kluczowa dokumentacja do przetłumaczenia, głównie podręcznik użytkownika i sam interfejs.
 • Jeśli twoja wiki otrzymuje edytor wizualny w połączeniu z pojedynczą zakładką edycji, powiązana strona pomoże ci wyjaśnić, o czym jest ta zmiana. Strona, którą teraz czytasz, jest również dobrym zasobem do rozważenia.

Upewnij się, że główne szablony zawierają informacje TemplateData

Wypełnianie infoboxów i szablonów przypisów będzie w szczególności o wiele łatwiejsze dzięki edytorowi wizualnemu.

 • Pomoc:TemplateData zawiera informacje o tym, jak dodać informacje TemplateData do powszechnych szablonów na Twojej wiki. Jest to ważne, ponieważ uczyni edytowanie szablonu w sposób podobny do wypełniania formularza i równie łatwy.
  • Istnieje teraz narzędzie edycji, które pozwala na łatwiejsze dodawanie TemplateData.
  • Zacznij od szablonów, które są często używane w artykułach, takich jak szablony przypisów i odnośników, a także infoboxy. Strona specjalna Najczęściej transkludowane strony na Twojej wiki może pomóc Ci dowiedzieć się, jakie są najważniejsze szablony, nad którymi musisz popracować. Te, które są mocno wykorzystywane w przestrzeni nazw artykułów, mają pierwszeństwo.
  • Sprawdź, jak zrobiły to inne wiki. Na przykład tutaj jest TemplateData dla szablonu {{Cite web}} w angielskiej Wikipedii. Jeśli ostatnio zaimportowałeś {{Cite web}} z tej wiki i nie zmieniałeś go dalej, to kopiowanie i wklejanie TemplateData prawdopodobnie zadziała.

Dodaj popularne lokalnie szablony przypisów do menu Przypis

Jakie szablony najczęściej używa Twoja społeczność do tworzenia przypisów? Edytor wizualny ma dedykowane menu, rodzaj skrótu, aby do nich dotrzeć!

 • Skonfiguruj dostosowane menu Przypis z najczęściej używanymi szablonami Przypis na Twojej wiki. Zwróć uwagę, że gdy Citoid jest włączony, takie menu będzie dostępne z zakładki ⧼Citoid-citefromiddialog-mode-manual⧽ okna ⧼citoid-citefromidtool-title⧽. Jeśli zamiast tego Twoja wiki używa zwykłych znaczników <ref>, możesz rozważyć pominięcie tego kroku.
 • Przejrzyj stronę instrukcji na mediawiki.org, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
 • Jeśli Twoja wiki nie używa szablonów cytatów, zalecamy po prostu zaimportować najnowszą wersję Template:Citation, a następnie włączyć Citoid, używając tylko jednego szablonu.

Włącz Citoid na swojej wiki

 

Interesuje Cię łatwiejsze i bezbolesne tworzenie odwołań? Dzięki temu zaawansowanemu narzędziu jest to tak proste, jak kopiowanie i wklejanie adresu URL.

 • Skonfiguruj Citoid, który automatycznie tworzy dla ciebie szablon przypisu z kilku rodzajów źródeł.
 • Zobacz stronę instrukcji na mediawiki.org, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.



Dostosuj menu Znaków specjalnych

Znaki, które Twoja społeczność używa najczęściej, mogą znaleźć się w odpowiednim menu edytora wizualnego.

 • Możesz dodawać znaki specjalne, które odpowiadają twojemu językowi, do istniejącego zestawu znaków.
 • Zobacz stronę instrukcji na mediawiki.org, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Daj programistom świadomość problemów zgłaszanych lokalnie

Bądź ambasadorem swojej społeczności, upewniając się, że zespół programistów wie o problemach lub życzeniach, które słyszysz.

Check how things go after the rollout

We set up a deployment process keeping your needs in mind. So, let us know what you're observing in the first weeks after the visual editor lands at your wiki.

 • Patrollers might want to keep an eye on the log of edits made with the visual editor for a few weeks. You can reach it from this link (you'll need to change language code and sister project name in the browser's address bar after you click on it!).
 • Experienced users may make more mistakes than expected at the beginning, as they need some time to adapt to the new environment.

Keep yourself and your community up-to-date on visual editor news

We publish a multilingual bimonthly newsletter so you can learn about new, exciting features as they are made available, and about planned improvements.

 • Sign up for the newsletter, and please add your name to the translators' list so that other people at all projects in your language will be able to read the bulletin in your language on community pages there.

Learn about existing gadgets and how to develop new ones

In time, community members have developed code to expand the visual editor's capabilities.

W skrócie — ocena zadań na tej stronie

Przedstaw Fundacji Wikimedia swoje zamiary Ważne
Zaangażuj swoją społeczność Ważne
Sprawdź status tłumaczeń Ważne
Upewnij się, że główne szablony zawierają informacje TemplateData Ważne
Dodaj popularne lokalnie szablony przypisów do menu Przypis Mile widziane (jeśli zwykłe znaczniki odwołań są normą dla Twojej wiki, jeśli zamiast tego używa szablonów Przypis, to ten punkt jest ważny)
Włącz Citoid na swojej wiki Mile widziane (ale zobacz jak to działa, i daj nam znać!)
Dostosuj menu Znaków specjalnych Mile widziane
Make developers aware of issues raised locally Important
Check how things go after the rollout Nice to have
Keep yourself and your community up-to-date on visual editor news Nice to have
Learn about existing gadgets and how to develop new ones Nice to have

Community-created resources

 • Videos about using the visual editor (in Greek); video about using the visual editor (in German)
  • video about using the automatic reference system (in Czech)
 • ... add yours!
Please let the visual editor team know if you have further questions.
Click here to go to the main visual editor page.