Nápověda:Speciální stránky

This page is a translated version of the page Help:Special pages and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Speciální stránky jsou stránky s obsahem, který se vygeneruje až na základě požadavku. Mají svůj vlastní jmenný prostor (Special) a jejich obsah nelze editovat, tak jak je tomu u běžných wiki stránek.

Některé speciální stránky jsou závislé i na osobních nastaveních uživatele, jako například počtu změn, které se zobrazují v rámci uživatelského seznamu sledovaných stránek.

Úprava stránek speciálního jmenného prostoru

Jmenný prostor Special: znamená speciální stránky generované MediaWiki. Neexistuje žádný odpovídající prostor pro diskuse. Speciální stránky nejsou tvořeny wikitextem, a proto je nelze upravovat jako jiné stránky.

Obvykle obsahují systémové zprávy z jmenného prostoru MediaWiki, které mohou upravovat administrátoři rozhraní.

Odkazování, transkludování nebo přesměrování na speciální stránku

Můžete odkazovat speciální stránku, jako byste to udělali pro jakoukoli jinou interní stránku; např. [[Special:Diff|see diff page]]. Některé speciální stránky mohou mít hodnotu parametru za znakem lomítka; např. [[Special:Diff/123]] poskytuje diff parametr URL hodnotu „123“.

Některé speciální stránky jsou transcludable, některé jiné nikoli. Můžete například přeložit seznam posledních změn pomocí {{Special:RecentChanges}}.

Nemůžete vytvořit přesměrování směrem ke speciální stránce: zobrazí odkaz na stránku namísto přímého přesměrování na ni. Některé speciální stránky však mají zabudované aliasy, které na ně přesměrovávají.

Alias názvu stránky a lokalizace

Na rozdíl od jiných jmenných prostorů není první nadpis stránek ve jmenném prostoru "Special:" konzistentní s názvem stránky v adrese URL: předpona "Special:" se nezobrazuje a text nadpisu se může od názvu stránky trochu lišit.

Každá speciální stránka má výchozí anglický název, ale může mít také aliasy, tedy jiné speciální názvy stránek, které na ni přesměrovávají. Kromě toho jsou na neanglických wiki (tj. $wgLanguageCode odlišný od "en") speciální názvy stránek lokalizovány a anglické názvy jsou aliasy, které přesměrovávají na lokalizovaný název stránky.

Všimněte si, že lokalizované aliasy fungují pouze v jednom jazyce na wiki, kromě anglických. Např. italské názvy speciálních stránek fungují pouze na italských wikinách. Vícejazyčné wikiny s příponou Translate podporují pouze anglické názvy.

Samotná předpona jmenného prostoru "Special:" může být lokalizována v závislosti na jazyce obsahu wiki.

Seznam speciálních stránek

Special:SpecialPages zobrazuje seznam téměř všech speciálních stránek na wiki. Často je propojen v toolboxem na bočním panelu.

Tento seznam: zobrazit · diskuse · upravit

Související odkazy