Help:Devriye

This page is a translated version of the page Help:Patrolling and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
PD

Devriye, birden fazla kullanıcının viki kurallarına uyduklarını doğrulamak için vikideki değişiklikleri gözden geçirdiğini açıklamak için kullanılan terimdir. Bu istenmeyen düzenlemeleri hızla geri almak, spam'ları, telif hakkı ihlallerini ve vandalizmi bağlamak için yapılır.

Bir değişikliği inceledikten sonra, kullanıcılar değişiklikleri "devriye edilmiş" veya "onaylandı" olarak işaretleyebilir, bu da diğer kişilerin bu değişikliği atlamasını ve başka bir değişikliği gözden geçirmesini sağlar. Bu, kullanıcıların (görebilenler) devriye faaliyetlerini koordine etmesine izin verir, böylece tüm düzenlemeler en az bir kez kontrol edilir, ancak daha az çaba harcanır (aynı düzenlemeyi kontrol eden birden fazla kişi). Bu devriye mekanizmasına 'devriye edilen düzenlemeler' veya daha genel bir terim olan SD devriyesi (son değişiklikler devriyesi) denir; bazı vikiler yalnızca "yeni devriye gezen sayfalar" kullanır.

Ayrıca bakınız