Help:Patrolowanie

This page is a translated version of the page Help:Patrolling and the translation is 100% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Patrolowanie to zwrot opisujący działania wielu użytkowników, polegające na monitorowaniu zmian na wiki w celu sprawdzenia, czy są one zgodne z zasadami, i w razie czego, szybkim usunięciem niedozwolonych edycji, np. spamu, wandalizmów, łamaniu praw autorskich.

Po przejrzeniu zmiany, użytkownik może oznaczyć wersję jako "sprawdzoną" lub "zatwierdzoną", co umożliwia innym użytkownikom pominięcie przeglądania tej samej zmiany, a zamiast niej przejrzeć inne, jeszcze niesprawdzone. Takie oznaczanie przydaje się do koordynowania patrolowania zmian - wysiłek nie jest marnowany na przeglądaniu jednej zmiany przez kilka osób, ale każda zmiana ma szansę zostać co najmniej raz sprawdzona. Ten mechanizm nazywa się Patrolowane edycje lub patrolowanie OZ (patrolowanie ostatnich zmian); niektóre wiki wykorzystują tylko patrolowanie nowych stron.

Zobacz też